Carrie’den Warhol’a, Central Park’tan bagel’lara Amerika’nın; özellikle New York’un kültürünü ve yaşam tarzını seviyoruz. Sienna Miller’ın Factory Girl’ü oynadığı filmden sonra New York’a gitmek hatta orada yaşamak istemediniz mi? Peki Carrie gibi modaya aşık olup, Barney’s NY’dan alışveriş yapmak? Cupcake’ler, donut’lar, Vogue… Bunların hepsi aslında bizim hayatımızda, hayallerimizde… O zaman şimdi gelin, biraz genel bir New York havası alalım.

“American Life” demişken yazımıza Madonna’nın “American Life” adlı şarkısı ile başlayalım dedik…

Peki New York deyince aklımıza neler geliyor bir düşünelim…

_Central Park: New Yorker’lar tatlı yedikleri kadar sağlıklarına da önem veriyorlar. Özellikle havanın yağmursuz olduğu günlerde yüzlerce insanı Central Park’ın etrafında, kulaklarını takmış müzik dinleyip koşarken görebilirsiniz.

_Carrie Bradshaw: Paris deyince aklımıza nasıl Amelié geliyorsa, New York deyince de Carrie Bradshaw geliyor. Dünyanın en ünlü dizilerinden olan Sex and the City’nin baş kahramanı Carrie’nin hayatı bize Amerika’yı, özellikle New York’u çok net bir şekilde anlatıyor. Modaya çok önem veren New Yorker’lar için Carrie bir idol…

Carrie’nin aşağıdaki sözleri de modaya verdikleri değeri anlatıyor. Sözün Türkçesi ise şöye: “New York’a geldiğim ilk gece akşam yemeği yerine Vogue almıştım, o beni daha çok doyurmuştu…”

_Donut: 1847′de o zaman 16 yaşında Hanson Gregory tarafından icat edildiği bilinen Donutlar, Amerikalıların bir numaralı tatlı tercihlerinden. Reçelli, nutellalı, sade, kremalı olan donutlardan siz hangisini tercih edersiniz?

_Bagel: Tipik bir Amerikan kahvaltısı olarak tanınan bagelın, Türkiye’de oradaki kadar lezzetli yapılamamasının neden biraz da “havasından”mış. Onlarca çeşidi olan Bagel’ların içinde “Scrambled Eggs” veya somon ve krem peynir koyarak tüm hayatımızı geçirebiliriz. Ya siz?

Not: Tam olarak Amerika’dakiler gibi değil, ama yine de lezzetli bir bagel yemek isterseniz Yeniköy’de, Nişantaşı’nda ve Etiler’de bulunan Tribeca’lara uğramanız tavsiyedir.

_Cupcake: Paris’te Macaron ne ise Amerikalılar için cupcake o… Rengarenk çeşitleriyle cupcakeler hem görüntüleri hem de tatlarıyla önce New York sonra tüm dünyada kendilerini sevdirmeyi başardılar.

_SOHO: New York’ta en sevdiğimiz bölgelerden olan Soho’da, restoranlardan mağazalara, cafelerden vintage dükkanlara her şeyi bulabilirsiniz. New York’ta “ruhu” olan bölgelerden biri olan Amerikalı olun turist olun Soho’da gezmeye doyamazsınız.

_Tuğla Evler: New York’un sembollerinden biri daha. Dışı tuğla, pencerenin önünden havalandırma gözüküyor ve demir yangın merdivenleri dışarıda. İşte bu tipik bir New York evi. Amerika deyince, ya filmlerde gördüğümüz bahçeli 3 katlı villalar ya da bu tarz binalar gelmiyor mu?

_Andy Warhol: 1928 doğumlu Andy Warhol, “pop art” sanat akımının lideri olarak sayılır. Çalışmalarında genelde James Dean, Marilyn Monroe gibi Amerika’da yaşayan ünlülerin hayatlarına ve ünlü markaların reklamlarına yer verir.

_Factory Girl: Andy Warhol’un superstar’ı, 1960′ların yeraltı oyuncusu Edie Sedgwick’i, 2006′da Sienna Miller’ın başrolünü üstenliği Hollywood yapımı film ile daha da yakından tanıma fırsatımız oldu. Andy Warhol’un çalışmalarını yaptığı, filmlerini çektiği ofisi olan “The Factory/Fabrika”da hayatını geçirmeye başlayan Edie’nin hayatını mutlaka izleyin. Miller’ın güzelliğinden başka Andy Warhol’un hayatını ve yeraltı New York yaşamını da doğru bir şekilde göreceksiniz.

_American Retro: Amerikan kültürünü ve yaşam tarzını bize vintage tarzda tulumlar, elbiseler, pantolonlar ve bluzlarla getiren American Retro’yu seviyoruz!

_American Vintage: Şık, istediği zaman rahat, her zaman “cool” New York kadını, American Vintage dökümlü t-shirt’leri, jeanlerin üzerine giyebileceğimiz atletleri ile bize anlatıyor. Çalışan, kariyer sahibi kadının her zaman güzel ve rahat olması gerektiğini destekliyor.

American Retro ve American Vintage ürünlerine shop.bilstore.com ‘dan sahip olabilirsiniz. En yakın zamanda tekrar görüşmek üzere!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN