Blockchain teknolojisi ve NFT’ler sanat da dahil olmak üzere hayatımızın pek çok alanını işgal etmiş durumda. Gastronominin de işin içine dahil olmasıyla birlikte özellikle New York’ta popüler olan NFT restoranlarıyla tanışmaya başladık.

NFT Restoranları | Fotoğraf: Flysfish

‘Foodiee’ler bir restorandan rezervasyon yaptırabilmek için harcanan çabalar ve beklenen uzun kuyrukların psikolojik cazibesinin son dönemde NFT’ler için olandan çok da farklı olmadığını düşünüyor. Pek çok restoran sahibi ve şefse NFT’lerin tahsil kabiliyetinin kullanılabileceğini savunuyor. Böylece yeni bir trend olarak karşımıza NFT restoranları çıkıyor.

Dünyanın ilk NFT restoranı olarak tanınan Flyfish Club, şef Josh Capon’un öncülüğünde geçtiğimiz yıl duyrulmuştu. Flyfish Club’ta üyelikler yalnızca sadece kripto para ile satın alınabiliyor ve en düşük üyelik ücreti 2,5 Ethereum. Fiziksel olarak 2023 yılında 150 kişilik yemek odası, kokteyl salonu, bahçesi ve özel bir Japon restoranıyla açılacak olan restoran NFT restoranlarının tek örneği değil. Brooklyn Chop House isimli et restoranının Times Meydanı’ndaki dev ikinci şubesinde de sadece üyelere özel bir NFT restoranı bulunuyor ve üyelikler yine Ethereum üzerinden satın alınabiliyor.

Kapak Fotoğrafı: ny.eater

İlginizi çekebilir: Gastro Magger’dan Robot Şefler