NFT’ler dışında bir şey konuşamadığımız, markaların projelerinde ve diğer her yerde karşımıza NFT’lerin çıktığı o dönemi hatırlar mısınız ya da Paris Hilton ve Jimmy Fallon’un karşılıklı Bored Ape’lerinden söz ettikleri ‘cringe’ talk-show anını? Bir süredir üzerine konuşmadığımız NFT’ler popüler oldukları dönemde de bir grup ekonomist ve sanat eleştirmeninin tahmin ettiği gibi uzun vadeli olmayı başaramamış gibi görünüyor.

Web3 ve blockchain teknolojisinde uzmanlaşmış bir “küresel topluluk” olan dappGambl’daki araştırmacılardan oluşan bir ekip yakın zamanda “Ölü NFT’ler: NFT Pazarının Gelişen Manzarası” adlı yeni rapor yayınladılar. Araştırmacılar raporu derlemek üzere, dünyanın en büyük NFT veri altyapısı NFTScan tarafından sağlanan verileri kullanarak 73.000’den fazla NFT koleksiyonunu analiz etti ve bu koleksiyonlardan devasa 69.795 tanesinin piyasa değerinin 0ETH olduğunu buldular. Bu da; NFT toplayıcılarının yüzde 95’i (tahmini 23 milyon kişi) artık tamamen değersiz yatırımları elinde tuttuğu anlamına geliyor.

theMagger Banner
Fotoğraf: Loudwire

Dazed’in haberine göre; raporda ayrıca NFT’lerin karbon ayak iziyle ilgili çok tartışılan soruna da değiniliyor. “Temiz kripto” yenilikleri iddialarına rağmen, NFT’lerin basılmasının maliyetli sürecinin hala önemli bir çevresel etkiye sahip olduğu ve 195.699 NFT koleksiyonunun emisyonlarının yaklaşık 16.243 metrik ton CO2 olarak ölçüldüğü tespit edilmiş durumda ki bu miktar 2048 evin veya 3531 arabanın yıllık emisyonuna denk geliyor.

Fotoğraf: Daily Express

Son olarak, NFT’lerin son durumunun müzik dünyasında da çeşitli etkileri oldu. 2021’de Avenged Sevenfold ve Linkin Park’tan Mike Shinoda gibi sanatçılar kendi NFT’lerini mint etmeye başlamışlardı. Ancak 2022’de, NFT müzik web sitesi HitPiece, Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin (RIAA) bunu bir “dolandırıcılık operasyonu” olarak ilan etmesi ve ona bir dava tehdidinde bulunan ve müzisyenlerin fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyi durdurmasını talep eden bir mektup göndermesiyle kapatıldı.

theMagger Banner
Advertisement

Kapak Fotoğrafı: Daily Express

İlginizi çekebilir: Tech Magger’dan ChatGPT