Eğer önümüzdeki günlerde Provence- Alpes- Cote D’Azur bölgesinde bulunan Nice şehrini ziyaret edecekseniz, güneşli havanın ve plajların tadını çıkarmanın yanı sıra bölgedeki müze ve sanat kurumlarını da ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Nice ve yakın çevresi, günümüzdeki sanatçılar da dahil olmak üzere, uzun yıllar boyunca sanatçıların ve yazarların ziyaret ettiği ve ilham aldığı şehirlerden biri olmuş. Henri Matisse ve Marc Chagall bu sanatçılardan sadece bazıları ve Nice şehri de bu sanatçıların eserlerini keşfedebileceğiniz şehirlerden biri diyebiliriz. Gelin beraber, bu ilham veren bölgedeki sanat kurumlarını beraber keşfedelim.

Nice Sanat Rotası

Fondation Maeght

Nice’e yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan Fondation Maeght, modern sanatla ilgilenenlerin en çok ilgisini çeken sanat kurumlarından biri diyebiliriz. Bir müze olarak adlandırmayı pek tercih etmediğimiz Fondation Maeght, bir Fondation. Hem mimarisi hem de eserleri izleyiciyle buluşturma konsepti olarak alışık olduğumuz müze konseptinden farklı olan Fondation Maeght Saint Paul de Vence yakınlarında bulunmakta. Sanat kurumunun koleksiyonunda, Pierre Bonnard, Marc Chagall, Georges Braque, Kandinsky, Joan Mitchell, Alexander Calder ve Giacometti gibi ünlü sanatçıların eserleri mevcut. Konumu şehir merkezine biraz uzak olmasına rağmen, benim koleksiyon bakımından Nice ve yakın çevresinde dikkatimi en çok çeken sanat kurumlarından birinin Fondation Maeght olduğunu söyleyebilirim. İlgi çekici daimi koleksiyonunun yanı sıra aynı zamanda, burada 12 Kasım 2023’e kadar “Jean Paul Riopelle – Essence of studios” sergisini de ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretiniz sırasında, burada bulunan café ve librairie’i de ziyaret etmek ve keyifli bir vakit geçirmek mümkün. Fondation’un konumu Nice’e uzak olduğundan ziyaretinizden önce kurumun web sayfasını incelemenizi tavsiye ediyorum.

Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain (MAMAC)

Fotoğraf: provence-alpes-cotedazur.com

Eğer çağdaş ve modern sanata ilgi duyuyorsanız, Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain de Nice sizin için oldukça keyifli bir tercih olabilir. Müzenin sanat koleksiyonunda, Yves Klein, Niki de Saint Phalle, Raymond Hains gibi sanatçıların eserleri mevcut. MAMAC’ da neredeyse her yıl, Yves Klein, Niki de Saint Phalle gibi daimi koleksiyonunda bulunan sanatçıların eserlerinin dahil olduğu yeni sergiler açılıyor. Daimi koleksiyonun yanı sıra, şu an gezebileceğiniz süreli sergiler de mevcut. Flora Moscovici adlı sanatçının, “Ville Songe. In Situ Intervention” adlı sanat interventionunu, 1 Ekim 2023’e kadar ziyarete açık olacak. Abstract sanat olarak adlandırabileceğimiz, sanatçının bu eseri, büyük boyutta bir eser olup, MAMAC’ın teraslarından birinde alan spesifik olarak konumlanmasından dolayı oldukça ilgi çekici denilebilir.

Moscovici, kıyafetler, otobüsler, duvarlar ve zemin gibi, izleyicinin modern ve çağdaş sanat haricinde görmeye pek alışık olmadığı yerleri sanatı için kullanıyor diyebiliriz. Sergininin küratörü ise Martine Meunier.Müzenin web sayfasında da belirtildiği üzere, bu site-specific eserde, sanatçının müzenin çatı terasında bulunan bu alanı, “poetic bir alana” çevrildiği görülüyor. Sanatçı, bu eserde, “müze, bina ve şehir arasında bir bağlantı oluşturduğunu” bizlerle paylaşıyor.

Müzede şu an birden fazla süreli sergi var, eğer yolunuz düşerse bu sergileri gezmenizi, en azından daimi koleksiyona ve Ville Songe. In Situ Intervention adlı sergiye göz atmanızı tavsiye ederim. Eğer yolunuz düşmezse de, halen müzedeki eserlere göz atma imkanınız var! Web sayfasında yaklaşık 377 sanatçının, dijital olarak eserlerini ziyaret etme şansı mevcut.

Musée Matisse

Nice denildiğinde, aklımıza ilk gelen sanatçılardan birisi kuşkusuz Henri Matisse olsa gerek çünkü Nice’de ünlü sanatçının eserlerine ayrılmış bir müze bile mevcut. 1869 yılında Le Cateau-Cambrésis’de doğmuş olan ünlü sanatçı Matisse, eğitimini Lycée Saint- Quentin’de sürdürüyor. Hukuk eğitimini de Paris’de alan Matisse, dönemin en bilinen sanat okullarından biri olan, Julian Academy’de eğitim alıyor. Julian Academy’deki eğitiminin ardından ise, sanat eğitimine Paris’de bulunan École des Beaux Arts’da devam etti. Sanatçı, kariyerinde önemli bir adım olan, ilk kişisel sergisini de Ambroise Vollard Galeri’de gerçekleştiriyor. Hayatının büyük bir bölümünde Nice’in, Matisse için değerli bir şehir olmuş olabileceği düşünülüyor.

Musée Matisse, sanatçının eserlerinden oluşan daimi koleksiyonunun yanı sıra, aynı zamanda sanatçının eserlerinin bulunduğu süreli sergiler de gerçekleştiriyor. Bir bölümü, arkeoloji müzesi olarak da kullanılmış olan bu yapı, genellikle Musée Matisse olarak biliniyor. Daimi koleksiyonda, “Tempête à Nice”, “La Vague”, “Fleurs et Fruits”, “Vitrail, étude pour l’Arbre de vie” gibi eserler bulunuyor. Daimi koleksiyonu ziyaret ettikten sonra, eğer vaktiniz kalırsa, süreli sergilerden, “Matisse in the 1930s. Through the lens of Cahiers d’Art” sergisini ziyaret edebilirsiniz. Müze, bu sergiyle 60.yılını kutluyor ve sergi 24 Eylül 2023’e kadar ziyarete açık.

Musée d’Archéologie de Nice/Cimiez

Fotoğraf: musee-archeologie-nice.org

Arkeolojiye ilgi duyanlar, arkeologlar ya da sadece arkeoloji alanında biraz bilgi edinmek isteyenler için oldukça ilgi çekici bir tavsiyem var, Musée d’Archéologie de Nice/Cimiez. Hem de bu arkeolojik alan, Musée Matisse ile neredeyse aynı yerde bulunuyor. Bu yüzden buraya gittiğinizde hepsini ziyaret etmenizi  tavsiye ediyorum. Burada arkeolojiyle ilgi bilgi edinebilir, daimi koleksiyonları keşfedebilir ve süreli sergiler ziyaret edebilirsiniz. Fakat diğer müzelerden farklı olarak, yakın mesafede bulunan Cemenelum arkeolojik alanı da gezebilme şansınız var. Eğer vaktiniz yoksa bu alanı dijital olarak müzenin web sitesinden de gezebilirsiniz.

Le musée des Beaux-Arts Jules Chéret

Fotoğraf: Ville de Nicce

Impressionism, Post-Impressionism ve Fauvism ilginizi en çok çeken sanat akımlarıysa, bu müzeyi gezmek sizin ilginizi çekebilir. Müzenin daimi koleksiyonunda, Alfred Sisley, Claude Monet, Kees van Dongen, Jean Honoré Fragonard ve Auguste Rodin gibi sanatçıların eserleri mevcut. Benim de en çok ziyaret etmeyi sevdiğim Nice müzelerinden biri, hem yapısı, hem de koleksiyonunu oldukça ilgi çekici buluyorum.

Kapak Fotoğrafı: Danilo Pantalena (unsplash.com)

İlginizi çekebilir: Esra Esma Hamurcu’dan Akdeniz’in Batı Yakasında Sanat Durakları