İtiraf edelim, röportaj deyince aklımıza ünlü sanatçılar, girişimciler veya daha pek çok meslekten ilham veren insanlar geliyor. Ama günün sonunda, aklımıza hep insan geliyor. Febreze olarak, bu sefer de minik dostlarımızı tanıyalım dedik ve isimlerinin hikayesinden komik huylarına onları bir de sahiplerinden dinledik. Hepimiz bir kedi veya köpeği sahiplenmenin dünyanın en güzel şeyi olduğu konusunda hemfikirizdir, ancak kabul edelim ki bu bir yandan da bir hayli zor ve büyük bir sorumluluk. Bize kalırsa, yaşanılan zorluklar paylaşılmalı ki büyük bir hevesle sahiplenilen hayvan dostlarımız, sahiplerinin gerçekten onlarla yaşamanın beraberinde getirdiği fedakarlıkları anlamasıyla yeniden yalnız kalmasın. Febreze olarak, bunun farkındalığına varmak ve aslında her zorluk olarak görülen durumun bir çözümü olduğunu anlatmak istiyoruz. Gelin bugün de, Nihan – Cem Erman çifti ile üzerinde kahverengi benekleriyle tam da bir Sütlü olan minik dostlarının hikayesini dinleyelim.

Video gelecek.

Sütlü’yle nasıl tanıştınız, hayatlarınız nasıl kesişti?

Sütlü’yü yuva arama ilanında sosyal medyada gördük. Tanışmaya gittik ve anında vurulduk birbirimize. O günden beri bizimle!

İlk zamanlar nasıldı, biraz o alışma sürecinden bahsedebilir misiniz?

Barınaktan geldiği için başlarda bazı travmaları vardı. Evde asla yalnız kalamıyordu. Fazla korumacı davranıyordu. Ayrıca tuvalet eğitimi yoktu. Tuvaleti geldiği zaman eve yapıyordu ama sabırla ve sevgiyle hepsi geçti.

sütlü_2

İsminin hikayesi nedir, neden “Sütlü”?

Eşimle kahve kültürüne çok meraklıyız. Sütlü’nünde üzerinde kahverengi benekleri bize sütlü kahveyi hatırlattı. İsmini sütlü kahve koyamayacığımızı düşünüp direk Sütlü dedik. 🙂

Sütlü hayatınızda neleri değiştirdi, neler öğretti size?

Öncelikle hayatımızı düzene soktu. Hava şartları ne olursa olsun sabah erken kalkıp onunla birlikte yürüyoruz ve akşam da aynı düzende dışarı çıkıyoruz. Bu bizi hem enerjik hem de her yönüyle aktif biri haline getirdi. Sütlü bize en çok sevgiyi öğretti. Hayatta bu kadar karşılıksız sevgi alacağınız başka bir varlık olamaz. Onunla birlikte sevgimizi göstermeyi ve sevgiyi yaşamayı öğrendik.

sütlü_5

Ona özgü bir huy, bir alışkanlığı var mı? Ya da, sizi çok etkileyen veya güldüren bir olay geliyor mu aklınıza?

Sütlü harika bir çalar saat. Sabah önce yatağa atlar. 5 dakika sonra hala uyanmadıysak o ıslak ve tatlı burnunu yanağımıza koyar ve sessizce bekler. Tabii ki uyanmamamız imkansız olduğu için ve o hareketi çok komik olduğudan gülümseyerek güne başlarız.

Sütlü’nün tüy dökme ve koku durumlarına ne gibi çözümleriniz oluyor?

Tüy problemine karşı benim yöntemim düzenli taramak. Özel köpek tarağı ile her sabah düzenli taradığımızda tüy dökmesinin azaldığını farkettik. English Setter’ler ağız ve beden kokusu olan bir ırk değil ancak tabii ki bazı dönemlerde kokusunu duyuyorduk. O zaman mamasında ufak değişiklikler yaptık ve kokusunun azaldığını fark ettik.

Evcil hayvan sahiplenmek isteyenlere ne önerirsiniz?

Bana sorarsanız evcil hayvan sahiplenmek isteyen insanlar öncelikle olumsuz taraflarını görüyorlar. Örneğin: “Nasıl gezdireceğiz, bütün gün evde yokum, tüylerle nasıl başa çıkacağım?” gibi. Ancak sahipleneceğiniz küçük dostunuzun sevgisi sayesinde tüm o olumsuz düşünceler aklınızdan siliniyor.

sütlü_1

Son olarak, bu cümleyi nasıl tamamlardınız: “….. çünkü/ama  #onadeğer.”

Hayatımın iki dönemi var: Sütlü’den öncesi ve sonrası. Sütlü’den sonrası o kadar güzel ki bunu hiç bir şey değişmem çünkü #onadeger!