İlkbaharı sanatla, eğlenceyle karşılayın! Nisan ayının öne çıkanları arasında festivaller, konserler, sergiler ve çok daha fazlası var…

İşte Nisan 2018 boyunca yapabileceklerinizden bazıları:

***

Nisan 2018 Etkinlikleri

İlkbaharı İstanbul Film Festivali’yle karşılayın.

You Were Never Really Here

Duymayan, bilmeyen kalmadı; 37. İstanbul Film Festivali, festivalde izleyeceğimiz filmler ve buluşacağımız konuklar için oldukça heyecanlıyız. 200’den fazla film, 2’si uluslararası 5 yarışma bölümü, hayranı olduğumuz yönetmenlerin heyecanla beklediğimiz filmleri ve yeni keşiflerle festival 6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Biz festival boyunca Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi, City’s, Zorlu, Rexx ve Kadıköy sinemalarında olacağız, ya siz?

37. İstanbul Film Festivali programından öneriler için theMagger’ın Kaçırmamanız Gereken 10 Film ve Emre Eminoğlu’nun Alternatif Festival Önerileri yazılarına göz atabilirsiniz.

 

Muhteşem bir festival deneyimini kaçırmayın.

Hatırlarsınız, dünyanın en önemli festivallerinden ve elektronik müzik olaylarından, Barselona çıkışlı Sónar, 2002’den beri ziyaret ettiği farklı dünya kentleri arasında geçtiğimiz yıl ilk kez İstanbul’u da dahil etmişti ve bizlere sınırsız müzikle dolu 2 çılgın gece armağan etmişti. Bu yıl yine Zorlu PSM’de gerçekleşecek Sónar İstanbul, 6- Nisan akşam 17.00’den 8 Nisan sabah 5.00’e kadar müzik vadediyor. Festivalin açıklanan isimleri şöyle: ahu, analog kültür experiment, black coffee, booka shade, courtesy, damian lazarus & the ancient moons, erol alkan, fatboy slim, fatima yamaha, ferhat albayrak, flava d, forest swords, gas, honey dijon, islandman, jon hopkins, joseph capriati, kerem akdağ, lanark artefax, levni, magna pia, monality, nosaj thing, pan-pot, rival consoles, roosevelt, shigeto, vessels, vök, zeynep erbay ve zozo. Şimdiden enerji depolamaya başlamanızı tavsiye ederiz!

 

İstanbul’dan Singapur’a uzanmak için Pera Müzesi’ne uğrayın.

Pera Müzesi, ilkbahara iki yeni fotoğraf sergisiyle merhaba diyor. Bunlardan ilki çok da aşina olmadığımız bir ülkeyi bize tanıtacak, diğeri ise bizi içinde yaşadığımız kentin çok da aşina olmadığımız bir dönemine götürecek. Singapur’un gündelik hayatını, Singapurlu fotoğraf sanatçılarının bakış açılarını ve ülkenin türlü meselelerini gözler önüne serecek olan “Görünenin Ardındaki Singapur”, Pera Film’in 4-20 Mayıs tarihleri arasındaki “Singapur’u Düşlemek” gösterim programıyla da destekleniyor. Müzedeki ikinci sergi ise “İstanbul’da Deniz Sefası”… Müzenin dışına çıkıp İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’ne de sıçrayacak olan bu sergi, enstitünün arşivinden ve farklı koleksiyonlardan fotoğraflar aracılığıyla, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına kadar olan süreçte deniz hamamından plaja İstanbul’da deniz sefasının nostaljisini yaşatmayı amaçlıyor. Her iki sergi de 5 Nisan’da kapılarını açacak, “Görünenin Ardındaki Singapur” 20 Mayıs’a, “İstanbul’da Deniz Sefası” ise 26 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

XJAZZ Festivali’ni takip edin, 50’den fazla mekanda cazla dolun.

Berlin çıkışlı XJAZZ Festival, bu yıl dördüncü kez İstanbul, Ankara ve İzmir’deki cazseverleri mutlu edecek. Dans, elektronik doğaçlama, etnik ve klasik caz türlerinde, 50’den fazla mekanda birçok farklı sanatçıyı bir araya getirecek olan festival, 11-15 Nisan tarihleri arasında Akbank Sanat, Analog Kültür, arkaoda, Babylon, Borusan Sanat Bova, Dorock XL, IF Performance Hall Beşiktaş, Karga Bar, Kaset Mitanni, KLEIN, Nardis Jazz Club, Peyote Nevizade ve Salon gibi, yıl boyunca bizi müzikle buluşturan hemen hemen tüm mekanlara uğrayacak.

 

The Lord of the Rings’in müziklerini canlı dinleyin.

Zorlu PSM’de Sinema Senfoni Orkestrası’ndan canlı olarak dinlediğimiz film müzikleri arasına bu ay bir yenisi eklenecek. La La Land’den Harry Potter’a büyülü dünyalara götüren bu seri, The Lord of the Rings üçlemesinin ilk iki filmi “The Fellowship of the Ring” ve “The Two Towers”ın orkestra eşliğindeki müziklerine de yer vermişti. Şimdi sıra üçlemenin 11 Oscar ödüllü son halkasında… Sinema Senfoni Orkestrası ve Korosu, The Lord of the Rings: The Return of the King filminin Howard Shore imzalı müziklerini, 13 ve 14 Nisan’da Zorlu PSM’de film eşliğinde seslendirecek. 

 

Sokak Festivali’nde eğlenin.

Yeni bir festivalin haberini verelim: 14-15 Nisan tarihlerinde KüçükÇitlik Park’ta düzenlenecek Sokak Festivali, müzik, sokak lezzetleri ve alışverişi bir araya getiren konseptiyle eğlenceyi sokağa taşıyor. 14 Nisan Cumartesi Jabbar, Gaye Su Akyol ve Hey! Douglas, 15 Nisan Pazar ise Kollektif İstanbul, Sattas ve Kalben’in sahne alacağı festivalin çocuk ve evcil hayvan dostu olduğunu da ekleyelim. 

 

Wes Anderson’ın renkli dünyasıyla özlem giderin.

37. İstanbul Film Festivali’nin varlığı vizyon takviminin yoğunluğunu azaltıyor sanmayın. Festival bir yana, Nisan ayında vizyonda da farklı türlerden birçok film seçeceği sizi bekliyor. Bunlar arasında, festivalin gala gösterimleri arasında da yer alan, Wes Anderson imzalı Isle of Dogs da var. 20 Nisan’da vizyondaki yerini alacak film, yaratıcı dünyasına, pastel tonlarına ve arıza karakterlerine hayran olduğumuz yönetmenin 2009’daki Fantastic Mr. Fox’un ardından çektiği ikinci stop-motion animasyon olma özelliği taşıyor. Isle of Dogs dışında Nisan ayının vizyon filmleri arasında !f’te izlediğimiz başarılı ilk-film Arada (13 Nisan), SXSW Film Festivali’nden övgüyle dönen gerilim A Quiet Place (13 Nisan), Disney yapımı fantastik film A Wrinkle in Time (20 Nisan), Annette Bening ve Jamie Bell’i buluşturan Film Stars Don’t Die in Liverpool (27 Nisan) ve aklınıza gelecek neredeyse tüm MARVEL süperkahramanlarını bir araya getiren Avengers: Infinity War (27 Nisan) dikkat çekiyor.

 

Sevdiğiniz dizilerin yeni sezonlarıyla buluşun.

Handmaid’s Tale

Her ay olduğu gibi bu ay da televizyonlardaki ve dijital platformlardaki dizi heyecanı dinmek bilmiyor. Geçtiğimiz yıl ilk sezonlarını izlediğimiz ve yıl boyunca ödüle ve ilgiye boğulmuş iki önemli dizi, bu ay yeni sezonlarıyla ekranlara geri dönüyor. Bunlardan ilki bilimkurgu ve western türlerini harmanlayan, gizemli olay örgüsüyle hepimizi ekran başına kilitleyen ve arkadaş sohbetlerinde türlü teorilerle tartışma konusu olan Westworld. Westworld’ün ikinci sezonu 22 Nisan’da HBO’da yayınlanacak. Margaret Atwood’un romanından uyarlanan ve En İyi Drama Dizisi dalında Emmy ve Altın Küre ödülleri dahil onlarca ödül kazanmış olan The Handmaid’s Tale için olan bekleyişimiz de bu ay sona eriyor. Dizinin ikinci sezonunun ilk iki bölümü, 25 Nisan’da Hulu’da yayınlanacak.

 

101 İstanbul Lezzeti ile İstanbullu olmanın tadını çıkarın.

2013 yılından bu yana senede bir gün, Time Out İstanbul’un organizasyonuyla, İstanbul’u İstanbul yapan birçok lezzet ve şehrin en iyi mekanları dev bir tadım deneyimine dönüşüyor. Ve işte o gün yine geliyor. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi Ortaköy’deki Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenecek 101 Lezzet 2018, 29 Nisan günü 13.00 – 23.00 saatleri arasında sınırsız yiyecek ve içecek vadediyor. Mezelerden sokak lezzetlerine, kahveden geleneksel tatlılara, burgerden pizzaya ne ararsanız…

 

Uluslararası Caz Günü’nde caza zaman ayırın.

Girls in Airports

30 Nisan, 2011’de UNESCO tarafından ilanından bu yana tüm dünyada Uluslararası Caz Günü olarak kutlanıyor ve bu gün dünyanın dört bir yanında caz konserleri ile caz odaklı atölye çalışmaları, söyleşiler, etkinlikler düzenleniyor. İstanbul da dünyanın önemli metropollerinden ve kültür başkentlerinden biri olarak her 30 Nisan’da cazla doluyor. Bu yılki Uluslararası Caz Günü’nde, Zorlu PSM Studio’da Amerikalı caz saksafoncusu Donny McCaslin ve grubunu, Salon’da Danimarkalı caz, indie ve folk grubu Girls in Airports’u, Babylon’da Nels Cline’ın son projesi The Nels Cline 4’u ve Nardis Jazz Club’da Susanna Aleksandra ve Matt Hall Quartet’i dinleyebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?