Bahar geldi, havalar mis; kendinizi Seğmenler’e, Kuğulupark’a, Eymir’e atın, yürüyüş yapın, piknik düzenleyin demeyeceğim. Tabii ki onları da yapın; ama ben bu yazıda Ankara’da şu sıralar katılabileceğiniz bazı kültürel veya sanatsal etkinliklerden ve değişik bir mutfak deneyimden bahsedeceğim. Aslında ilk seçenekteki bazı şeyler hariç çoğunu Nisan’dan sonra da yapabilirsiniz. İlk akla gelenlerden farklı seçenekleriniz olmasına katkıda bulunurum umarım.

1. CerModern’in Nisan etkinliklerine katılın:

CerModern Sanatlar Merkezi, Ankara’da bir vaha gibi. Nisan’da da bol etkinlikli bir programları var. En azından bir tanesine mutlaka zaman ayırmalısınız. Sergiler, film gösterimleri, yoga, çocuklar için CerÇocuk workshopları, edebiyat atölyeleri, DOT’u misafir edecek tiyatro akşamları, Taldans’ın performansı… Pek çok seçenek var.

Futuro Textiles MIX sergisi, 2 Nisan’da açıldı ve tekstile yenilikçi bir bakış açısı getiriyor. Abbas Kiarostami sergisi de devam ederken, “Bana Ait Bir Oda” sergisi de 14 Nisan’da açılacak. 9 Nisan’da “Bunu Ben de Yaparım“, 10 Nisan’da “İki Kişilik Yaz” ile DOT’u CerModern’de izleyebilirsiniz. Film gösterimlerinde ise bu ara Abbas Kiarostami filmleri var. 8,9, 14 Nisan’da Kiarostami filmlerini izleyebilirsiniz. Bahsettiğim diğer etkinliklerle ilgili bilgileri, biletli olanların bilet satışlarını burada bulabilirsiniz.

Abbas Kiarostami sergisinden.

Abbas Kiarostami sergisinden

12923240_10153576925251705_3240003416945593324_n

Favorimi en sona sakladım. CerModern, 16-17 Nisan’da Sıfıraltı Kahve Günleri‘ne ev sahipliği yapacak. Kahve tadımları, kahveye dair workshoplar ve bunun gibi aktiviteler gerçekleştirilecek. İstanbul’da gerçekleşen kahve festivalinin bir benzeri olacak diyebiliriz. En az onun kadar iyi olacağına inanıyorum. Çok büyük bir ilgi olduğunu da görüyorum, bence Ankaralıların gerçekten de bu iki güne ihtiyacı var. Tüm programa şuradan göz atabilirsiniz.

Bunların dışında, CerModern’in bünyesinde bulundurduğu CafeModern‘in Nisan itibariyle geçtiği yeni menüsünden tatları deneyebilir, yeni gazete menü şeklinde tasarlanan içeriğiyle bir yandan kahvenizi yudumlarken bir yandan da sanata, gastronomiye, tarihe vs. dair yazılara, bulmaca ve daha fazlasına göz atabilirsiniz. Ya da Pazar günü olan brunchlara rezervasyon yaptırarak önce karnınızı güzelce doyurup güne güzel başlayabilir, ardından da sergileri gezerek sanata zaman ayırabilirsiniz. Mayıs’ta da Tasarım Pazarı geliyor, eğer tasarımcıysanız ve katılmak isterseniz şu sıralar başvurular devam ediyor.

CafeModern girişi. Cafede huzurlu bir ortam ve lezzetli yemekler mevcut.

CafeModern

Ayrıca, CerShop‘ta birbirinden güzel tasarım ürünlere veya sanat kütüphanesindeki kitaplara göz atabilirsiniz. Kısacası, Ankara’nın sanatlar merkezi iyi ki var. Lokasyonu Sıhhiye’de, Adliye’nin arka tarafında, metro ve otobüs duraklarından sonra yürüme mesafesinde.

2. Arkabahçe Çizgi Roman Dükkanı’na Uğrayın

Ben okumayı severim ama en sevdiğim tür romanlardır. Açıkçası çizgi romana çok bir düşkünlüğüm yok, çocukken daha çok okurdum… Ancak Tunalı’da çok kısa bir süre açılan ve çizgi roman meraklıların açılışına dair nasıl heyecanlı olduğunu sosyal medyadan takip ettiğim, dolayısıyla beni bile heyecanlandırmayı başaran bu minik ama hayli zengin ve tatlı dükkana mutlaka uğramalı, çizgi romanlara göz atmalısınız. Çelikler Pasajı’na girince zaten dükkanı görüyorsunuz. Hem Türkçe hem İngilizce pek çok çizgi roman, manga vs. mevcut. Küçük alana çok fazla kitap doldurmuşlar, gezmesi gayet ilginç oluyor. Sürekli yeni yayınlar edinmeye de devam ediyorlar, önerilerde bulunabilirsiniz. Ben de gözüme birkaç çizgi roman kestirdim, geçen sefer alamamıştım en kısa zamanda tekrar gideceğim. Fırsatım olmadı sohbet etmeye ama çok da hoşsohbetler. Ankara’da böyle bir eksiklik olduğunu da böylece anlamış oldum. Bir çizgi roman delisiyseniz ve Ankara’daysanız mutlaka gidin, yok benim gibiyseniz gene gidin:) Hangi kitapların olduğuna dair fikirleri de edinebileceğiniz Facebook adresleri: https://www.facebook.com/arkabahceankara/?fref=ts

Dükkandan bir görüntü.

Arkabahçe Çizgi Roman Dükkanı

3. Sabun Atölyesinde Keyifli Zaman Geçirin

Evet, yanlış duymadınız; sabun yapma atölyesi. Dekoratif de yapabilirsiniz, doğal sabun da:) Kavaklıdere Gerede Sokak’ta bulunan, Çiğdem Evin’e ait Ayasoaphia‘da; tatlı, içinizi açan bir ortamda, Çiğdem Hanım’ın güzel sohbeti, tatlı ağırlaması ve verdiği hem değişik, hem de yararlı eğitimle kendi sabunlarınızı kendiniz yapabilir, uzun süre kullanabilir, daha sonra dilerseniz evde kendi kendinize hep yapmaya devam edebilirsiniz. Bir ya da birkaç kişi katılabilir, Groupanya’da bulunan fırsattan yararlanabilirsiniz. Atölye iki üç saat sürüyor, biz doğal sabun yapmayı deneyimledik. Kendisinin de dediği gibi biraz kek yapmaya benziyor; ama tabii ki ilk kez gördüğüm malzemelerle de beraber :) Atölyenin ardından sabunlarınızı 3-4 hafta kurumaya bırakmanız gerekiyor; o sürede de güzel bir heyecan ve merak oluyor. Ben sabunlarımı kullanmaya başladım. Atölyede gerçekten eğlendik, farklı bir şey denemek isterseniz, Ankaralıysanız ve hep aynı şeyleri yapmaya ara vermek istiyorsanız mutlaka deneyi. Şuradan iletişime geçebilirsiniz. Kadın-erkek, genç, yaşlı, çocuk; kimse sıkılmaz bence, katılmak için farklı zaman seçenekleri de var. Ben beceremem öyle şeyleri diye düşünmeyin, zor değil. Yeri de Tunalı’ya ve Kuğulu’ya çok yakın, yani ikinci seçenekle beraber aynı günü güzelleştirebilirsiniz aslında.

12932805_10153576925381705_876747003515058254_n

12933079_10153576925476705_7927484585242010842_n

4. Uygur Mutfağı’ndan Yemekler Tadın

Evet, yemediğimiz bir Uygur yemeği kalmıştı, o da oldu :) Geçenlerde farklı restoranlar ararken internette karşıma çıktı Yüksel Uygur Restaurant. Yeri Cebeci’de, aslında Kolej Ankaray durağına ve Ted Üniversitesi’ne çok yakın. Biz Kızılay Ziya Gökalp Caddesi’nden dümdüz yürüyerek gittik karşımıza çıktı, siz ankarayla veya başka bir şekilde de gidebilirsiniz. Menüde çok fazla seçenek olduğu için kafamız oldukça karışmıştı gittiğimizde; açıkçası yediğimiz bazı şeyleri sevdik, bazı şeyleri pek sevmedik; ama hepsi de değişik şeylerdi. Özellikle o acaba bu neymiş diye istediğimiz nişasta salatası aklımızdan gitmiyor, fazla ip ucu vermeyeceğim. Uygur makarnasını ve özel etli Uygur sosunu sevdik biz, zaten anladığımız kadarıyla en çok o yeniyor; bir daha gidersek köfteli veya mantılı Uygur çorbasını içip, o makarnalardan yemeyi düşünüyoruz. Özel bir adı vardı makarnanın ama şu an unuttum maalesef. Restoranın sahibi ve ahçılar Uygurlu. Lokasyon olarak sevmesem de iç mekanın değişik bir havası var. Yemekler biraz Çin mutfağına benziyor ama kesinlikle farklı özellikleri de var. Her zaman gittiğimiz restoranlara ara verip denemeye değer bence, tavsiye ederim.

12928217_10153576925061705_5236610838780142172_n

Daha tanıdık olan Çin mantısına göre daha çabuk dağılan mantı.

12963532_10153576925031705_6462435642380234233_n

Sıfıraltı Kahve Günleri ve Futuro Textiles MIX afişi CerModern Facebook hesabından, çizgi roman dükkanı fotoğrafı Arkabahçe Facebook hesabından alınmıştır. Diğer fotoğraflar bana aittir.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN