Tam 11 yıldır Nişantaşı’nın göbeğinde bir mekan Grissini. Mutfağı ile de, dekorasyonu ile de seçkin bir İtalyan.

Dışarıda, hemen kapıdaki açık alanın önünden yüzlerce kez geçmişsinizdir belki de. Ancak arka bahçesini henüz keşfettiniz mi emin değilim… Nişantaşı’nın o karmaşık halinden 10 saniyede sıyrılmak için ideal bir yer Grissini‘nin yeşillikler içindeki arka bahçesi. Sessiz, dingin… Yazın klimalı kapalı alanlarda durmak ya da girişteki açık alanda herkesin gözünün önünde olmayı tercih etmeyenler için keyifli bir yaz bahçesi…

Grissini-3

Grissini Mutfağı

Toscana’dan özel olarak getirilen odun fırında tam bir pizza ustası tarafından hazırlanan birbirinden lezzetli pizzalar sunuyor Grissini. Pizza yapıyorum diyen bir yerin pizzasının ne kadar lezzetli olduğunu anlamak için Margarita‘sının denenmesi gerektiğini herkes bilir. Grissini‘nin margaritası işte o “ben iyi pizza yaparım” gücünü nereden aldığının bir göstergesi.

Grissini-1-e1404752700945

Grissini her şeyi kendi mutfağında üretmeye çalışıyor ya da dünyanın en iyi ürünlerini getirip kullanıyor. Hiçbir şey yapay değil. Alelade gibi gözüken giriş kısmının ardından sizi 5 yıldızlı bir otelde misafir ediyorlarmışçasına servis ve dekorla karşılıyorsunuz.Terrina Di Salmone isimli somon ruloları deniz ürünleri sevenler için, yani benim için harika bir başlangıç. Kalın sarılmış çiğ somon rulolarının içerisinde yengeç ve avokado… Roka ve parmesan ile sunulan haliyle çiğ etli Carpaccio ve özel soslu, caparili yine çiğ bir dana eti olan Vitello Tonnado başlangıçların üç silahşorleriydi.

IMGP0274

Foccaicolar ise çıtırlıkları ile neredeyse kendinizi kontrol edemeyip karın doyuracak cinstendi. Gamberi Alla Salsa – Avokado ve taze fesleğen soslu kremalı karides. Ara sıcak olarak çok iddialı bir lezzet. Insalata Mista Con Somone – Mevsim yeşillikleri, portakal, haşlanmış norveç somonu, yeşil zeytin. Portakal sosu bu salataya çok yakışmış. Insalata Di Pollo Al Curry – İçinde elma ve portakalın olduğu, portakal sosu ve köri sosu eşliğinde susamlı harç ile kızartılmış tavuk filetolarından oluşan renkli sunumlu ve keyifli bir salataydı. Portakalın salata veyemeklerin içine bu denli tadında girmesi beni çok sevindirdi.

Grissini-5

Belirtilen sokakta, cadde üzerinde aynı mekanın 11 sene açık kalmış olması kolay bir şey değil. Üstelik kalitesini sürekli artırarak… Dolayısı ile eğer ki İtalyan mutfağına meraklıysanız, yolunuz Nişantaşı‘na düşerse mutlaka uğramanız gerekir diye düşünüyorum.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?