“Modanın “nish” hali” mottosuya yola çıkan ve meraklılarına eşsiz tasarımları ulaştıran nishmoda’nın iki tasarımcısı Işıl Kasan ve Ceren Keyman ile tasarım anlayışlarını ve tasarımlarını konuştuk.

Işıl Kasan ve ATÖLYE MODERN

isil kasanAtölye Modern markasının hikayesini kısaca bizimle paylaşabilir misin?

İç mimarım; yoğun ve stresli iş hayatından kaçmak adına katıldığım “Contemporary Jewelery Design” (Çağdaş Takı Tasarımı) yarışmasını kazanmak, durup yeni bir pencereden bakabilmem için bana yeşil ışık yakmış oldu. İstanbul, İngiltere ve Floransa’da takı ve obje tasarımı ile ilgili bulabildiğim tüm workshoplara katılmaya başladım. Bu süreçte farklı malzemeleri tanıma ve onlarla çalışabilme fırsatı buldum. Bu malzemelerden biri de kil idi. Bu uçsuz bucaksız dünyayı tanıma fikri beni çok heyecanlandırdı; tekrardan sınavlara girdim ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümünde yüksek lisansa başladım. Bu heyecan ve enerji ile 2010 yılında kurduğum, Atölye Modern çatısı altında çamurla, metalle, deri ve ahşapla “oynayarak” keyifli işler üretmeye ve tasarlamaya devam ediyorum.

ışıl kasan

Tarzını nasıl tanımlıyorsun? Ürünlerini kullanan/takan kitleyi bize anlatabilir misin?

Tarzımı kısaca yalın, yenilikçi, modern ve eğlenceli olarak tanımlayabilirim. Farklı malzemeleri bir araya getirerek insanları şaşırtmak hoşuma gidiyor. Açıkçası, kalemi ilk elime aldığında aklımda herhangi bir kitle yoktu, sadece tasarlamak, yaptıklarımdan keyif almak ve üretmek istiyordum. İlk koleksiyonum çıktığında gelen ilgi beni çok mutlu etti; birçok anne-kızın aynı keyifle tasarımlarımla ilgilenmeleri yaptıklarımın sadece belli bir kesimini değil, bir geneli kapsadığını bana göstermiş oldu.

Dünya üzerinden bir ünlü seçebilsen, ürünlerini kullanması/takması için kimi seçerdin?

Zarif ve yetenikli mimar Winka Dubbeldam’ı seçerdim. Özellikle yeni çalışmaya başladığım “karalamalar” serim onun üzerinde harika dururdu!

ışıl kasan

Alanında yurtdışında hangi tasarımcıları, dergileri ve blogları takip ediyorsun? Kısaca bize anlatabilir misin?

Sanatın tüm kollarından beslenmeyi doğru buluyorum. Sadece seramik veya takı tasarım dergi ve tasarımcılarını takip etmek bana çok kısıtlayıcı geliyor.. Bunun yanı sıra malzeme tanımanın da yaratım sürecinde çok büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Bu yüzden yurtdışındaki çeşitli fuarları takip ediyorum. Onlara gitmeye veya katılmaya özen gösteriyorum.

Şu anki koleksiyonunuzda nelerden ilham aldığınızı kısaca anlatabilir misiniz?

Şu anda kış koleksiyonum “karalamalar” üzerinde çalışıyorum. İlham kaynağım ise 1 yaşındaki kızım. Ona ilk kalem tutmayı öğretmek, renklerle tanıştırmak amacıyla, aldık kağıdı kalemi elimize.. Özgürce “karalamaya” başladık.. Biz sonuçlara bayıldık! Umarız yeni sezonda sizde tasarımlardan aynı keyfi alırsınız.

Ceren Keyman ve KEYMAN DESIGN

ceren keymanKEYMAN DESIGN markasının hikayesini kısaca bizimle paylaşabilir misin?

Küçük yaşta müzik eğitimine başladım ve yüksek lisans dönemi de dahil olmak üzere hayatımı bu yönde şekillendirdim. Halen mesleğimi Başkent Üniversitesi Oda Orkestrası’ında keman sanatçısı olarak sürdürmekteyim. Tasarıma hep ilgi duydum ancak müzik eğitimimin gerektirdiği disiplin nedeniyle, çalışmaya başlayana kadar yalnızca iyi bir gözlemci olabildim. 2008′de ilk takı koleksiyonumu oluşturdum. Tasarım yaptığım alanlar zamanla çanta, aksesuar, kostüm, mobilya ve ayakkabı olarak genişledi. Bu tasarım alanlarının çoğunda malzeme olarak enstrüman parçaları kullanarak, yaptığım her şeyi aynı çatı altında toplamaya çalıştım.

ceren keyman

Tarzını nasıl tanımlıyorsun? Ürünlerini kullanan/takan kitleyi bize anlatabilir misin?

Malzeme ve uygulama şekli olarak özgün olduklarını düşünüyorum. Takılarım ebat olarak büyükler. Bu nedenle cesur ve sıradışı insanların tercihi oluyorlar genellikle. 2012 Kış ayakkabı koleksiyonumda keman akord burguları kullandım. Aynı malzemeyi çoğu kolye, küpe, broş ve bileklik modellerimde de kullanmıştım. Bu şekilde insanları şaşırtmak hoşuma gidiyor.

Dünya üzerinden bir ünlü seçebilsen, ürünlerini kullanması/takması için kimi seçerdin?

Roisin Murphy ve Tilda Swinton. Roisin; sesi, dansı, kıyafetleri, şarkıları hatta yüz ifadesiyle, Tilda; maskülen kıyafetleriyle beni etkileyen kendine has iki sürreal kadın. Çoğu tasarımımı kadınlar alıyor ama femme fatal bir tarzım yok. Tilda’nın bundan hoşlanacağından eminim.

ceren keyman

Alanında yurtdışında hangi tasarımcıları, dergileri ve blogları takip ediyorsun? Kısaca bize anlatabilir misin?

Takıda Klimnt02, moda için Another Magazine, www. notjustalabel.com, Trendland, mimari, endüstriyel tasarım gibi alanlar için Designboom, Designmilk, Contemporist gibi siteleri takip ediyorum. Defileler için firstview.com en iyi adres.

Şuanki koleksiyonunuzda nelerden ilham aldığınızı kısaca anlatabilir misin?

En son çalışmam 2013 Yaz ayakkabı koleksiyonum. Bağcıklı sabo modelim sanırım en çok beğenilen model oldu. Bilek bandı olsa da 90′lı yılların sabolarını anımsatıyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR