Her yıl aralık ayının sonuna yaklaştıkça beni bir heyecan sarar. Çünkü çocukluğumdan beri “Yılın en sevdiğin zamanı hangisi?” sorusuna cevabım asla değişmedi. Tabii ki “Yılbaşı!” Etrafın ışıl ışıl süslenmesi, yılbaşı ağaçlarının evlerdeki yerini alması, gingerbread cookieler, hediyeler ve dahası… O yüzden her yıl aralık ayı geldiği gibi benim için yeni yıl ruhu başlamış demektir. Daha 31 Aralık gecesi gelmeden yılbaşı temalı filmlerle kendimi o yeni yıl havasına sokarım. Hadi gelin, evden mümkün olduğunca çıkmadığımız bu günlerde biraz da olsa neşelenmek ve yeni yıl ruhunu erkenden yakalamak için bu yıl havaya hep birlikte girelim. İşte yeni yıl ruhunu doya doya yaşatıp, içinizi ısıtacak Noel filmleri sizleri bekliyor.

Noel Filmleri
Noel Filmleri | Fotoğraf: Unsplash/@zuizuii

Noel Filmleri

The Holiday (Tatil) | 2006

Başrollerinde Cameron Diaz, Jude Law, Kate Winslet ve Jack Black’in yer aldığı “The Holiday” filmi yılbaşı filmlerinin vazgeçilmezlerinde ilk beşe girmeyi kesinlikle hak ediyor. Sevdikleri erkekler tarafından hayal kırıklığına uğrayan Iris ve Amanda, bir süreliğine karşılıklı ev değiştirme imkanı sağlayan bir sitede birbirlerini bulur. Anlaşma üzerine Amanda Iris’in İngiltere’deki, Iris ise Amanda’nın Amerika’daki evine yılbaşına kadar taşınma kararı alır. İşte film asıl bundan sonra başlar.

IMDb Puanı: 6,9/10

When Harry Met Sally (Harry Sally İle Tanışınca) | 1989

Başrollerinde Billy Crystal ve Meg Ryan’ın rol aldığı 90’lı yılların kült romantik komedisi olan bu filmi henüz izlemediyseniz yeni yıl bunun için şahane bir fırsat. Bir yolculuk sırasında tanışan Harry ve Sally adındaki gençler sohbet esnasında aslında aynı üniversiteden mezun olduklarını ancak daha önce hiç karşılaşmadıklarını fark ederler. New York’a varana kadar sohbetleri devam eder. Yolculuk sonunda her ikisi de kendi hayatlarına döner ve orada ayrılırlar. Ta ki tekrar karşılaşıncaya dek…

IMDb Puanı: 7,6/10

A Christmas Carol (Yeni Yıl Şarkısı) | 2009

Sıradaki film ise hem çocuklar hem de animasyondan vazgeçemeyen büyükler için geliyor. Charles Dickens’in ünlü Noel romanının güncel hali olan filmde, huysuz, cimri, inatçı, çok zengin olmasına rağmen paylaşmayı bilmeyen ve asla mutlu olmayı öğrenememiş Scrooge’nin hikayesi anlatılıyor. Bu huysuz adam Scrooge’yi ise hepimizin bayılarak izlediği ünlü komedyen Jim Carrey canlandırıyor.

IMDb Puanı: 6,8/10

The Polar Express (Kutup Ekspresi) | 2005

Animasyonlardan konu açılmışken The Polar Express ile devam edelim istedim. Hepimizin adını yıllarca duyduğumuz ve belki de birçoğumuzun çoktan izlediği bir filme geldik. Geçirdiği Noeller yüzünden artık Noel Baba’ya inancı kalmayan küçük bir erkek çocuğu, oldukça ilginç bir trende yolculuğa çıkar. Noele olan inancını kaybettiği için bu yolculuk onu pek heyecanlandırmasa da trenin içinde yaşananlar bir hayli heyecan uyandırmaktadır. Çünkü bu tren Noel Baba’nın yaşadığı Kuzey Kutbu’na gitmektedir. Her ne kadar bir çocuk filmi olarak adlandırılsa da büyüklerin de bu filmi çok seveceklerine eminim. Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı filmin büyük bir bölümünü ise başarılı oyuncu Tom Hanks seslendirmiştir.

IMDb Puanı: 6,6/10

The Holiday Movies That Made Us | 2020

Hazır Noel temalı filmlerden bahsediyorken Netflix’in bu yıl çıkardığı “The Holiday Movies That Made Us”ı izleyerek yıllardır severek izlediğiniz filmlerin kamera arkası görüntülerini, nasıl çekildiklerini, yapımcıları ve yönetmenleri ile yapılan röportajlardan öğrenebilirsiniz.

IMDb Puanı: 7,2/10

Home Alone (Evde Tek Başına) | 1990

Yeni yıl ruhu ve Noel filmleri demişken yılların unutulmaz filminden bahsetmeyeceğimi düşünmemişsinizdir diye tahmin ediyorum. Birçoğumuzun çocukluk filmi olan,  yayınlandığı yıl büyük ilgi toplayan ve yıllar geçmesine rağmen bu ilgiden en ufak bir şey kaybetmeyen bir film Home Alone. Hatta film o kadar çok sevildi ki arkasından dört devam filmi daha çekildi. Senaryosunu John Hughes’un yazıp yönetmenliğini Chris Colombus’un yaptığı filmin başrolü ise dönemin en başarılı çocuk oyuncularından olan Macaulay Culkin. Film, ailesi ile Fransa’ya tatile gitmek üzere olan Kevin’ın yanlışlıkla evde unutulması ile başlıyor. Evde yalnız olduğunu anlayan  Kevin’ın, mahallesindeki tüm evleri soymaya inat etmiş Harry ve Marv adındaki iki hırsızla olan mücadelesini bize çok komik bir üslupla anlatıyor.

IMDb Puanı: 7,6/10

Bridget Jones’s Diary (Bridget Jones’un Günlüğü) | 2001

Helen Fielding’in aynı adlı romanında uyarlanan bu İngiliz romantik komedi yalnızca konusuyla değil başarılı oyuncu kadrosu ile de adından söz ettiriyor. Filmin başrollerinde; Bridget rolünde Oscar Ödüllü Renee Zellweger, Daniel Cleaver rolünde Altın Küre’nin sahibi olan Hugh Grant ve Bridget’in “gerçek aşkı” Mark Darcy rolünde ise Oscar adaylığı olan Colin Firth yer alıyor. Otuzlu yaşlarının başında, hala bekar olan ve fazla kilolarını vermeye çalışan Bridget Jones yaklaşan yeni yılla birlikte artık hayatında bir şeyleri değiştirmeye karar verir ve bir günlük tutmaya başlar. Bu kararları arasında kilo vermek, sigarayı bırakmak ve hayatının aşkını bulmak vardır. Filmin bir de 2004’te vizyona giren “Bridget Jones: The Edge of Reason” (Bridget Jones: Mantığın Sınırı) adında devam filmi bulunuyor.

IMDb Puanı: 6,7/10

Holiday Home Makeover With Mr. Christmas | 2020

Netflix’in bu yeni programı, benim gibi yeni yılın temasına aşık olanlar için birebir. İç tasarımcı Benjamin Bradley namı diğer “Bay Noel”, güvenilir elf ekibi ile ailelerin evlerini süsleyerek yeni yıla hazır hale getiriyor. Evlerimizi yeni yıla hazırladığımız şu günlerde bu program fikir almak için bile izlenir, ne dersiniz ?

IMDb Puanı: 5,9/10

2020 gibi zor bir yılın sonuna gelirken, umarım bu Noel filmleri biraz olsun sizi keyiflendirir ve içinizi ısıtır. Şimdiden hepinize keyifli seyirler ve sevdiklerinizle birlikte çok eğleneceğiniz, güleceğiniz, mutlu ve en önemlisi de sağlıklı yıllar dilerim. 

                                       Kapak Fotoğrafı: Vogue

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Yılbaşı Filmleri