Hayalini kurduklarımızı gerçekleştirmek için sınırları alışılmışın dışında zorlarken etrafımızdan gelen “olmaz” bakışları, yolda yürürken karşılaştığımız gözlerin üzerimize hızlıca giydirdiği ama bizim gururla taşımayı öğrendiğimiz farklılıklarımız ve bizi biz yapan tuhaflıklarımız… Hadi dürüst olalım; aramızdan kaç kişi “Ben, kendi topluluğumu buldum.” diyebiliyor? Eğer bu cümleyi yakın bir zamanda kuramadıysanız size güzel bir haberimiz var. Çünkü İstanbul temelli Noise Media Art’ın uluslararası bir sanat kolektifi içerisinde hayalleri, deneyimleri, bilgiyi paylaştığı ruhu; German Legend’ın bize her zaman kendimiz olmamızı hatırlatan cesareti ile buluşuyor. Türkiye’nin en yeni medya sanatı fuarı Noise Festival, Kadıköy’ün kapılarını dünyaya sanatın ve müziğin kesiştiği bir deneyim ile açıyor.

Noise Festival

Ressam Kehinde Willey, “Sanat dünyasında biz, insanlığı ve ait olma duygusunu gerçek insanların kendilerini samimi bir şekilde dışa vurdukları ile paylaşıyoruz.” diyor. Peki, nerede bu gerçek insanlar? Ayrıca biz kendimizi samimi bir şekilde dışarıya yansıtmayı nasıl öğrenebiliriz? İşte tam bu noktada müzik ve sanatı uzun soluklu sahiplenen Noise Festival, “Hadi, biraz ses çıkaralım!” diyor. Uluslararası tanınmış kişilerin ve alternatif platformların dikkat çekmeye başlayan sanatçılarının seslerinin harmanlandığı bu festivalde, biz de atölyelerde kendi sesimizi duymanın yaratıcı yollarını öğreniyor; keşiflerimiz ve danslarımız ile gürültüye dahil oluyoruz. German Legend’ın ana sponsorluğunu üstlendiği Noise Festival’de Noise Music, Noise Art ve Noise Public olmak üzere düzenlenen üç ana okazyon, İstanbul’un sanat sahnesini ele geçiriyor!

Noise Festival

Noise Music

Noise Festival, German Legend ana partnerliğinde düzenlediği Noise Music okazyonu ile 12 Ocak’ta Alan Kadıköy’de başlıyor. 14 Ocak’a kadar devam eden okazyonda sahneye uluslararası tanınırlığı yüksek dev isimler çıkıyor. Ambient/drone müzikten deneysel teknoya, elektronik dub’dan elektronik müziğe şekil vermiş protoco electronicaya kadar birbirinden farklı alt türlerin en önemli temsilcilerini İstanbul’da buluşturan Noise Music’in kürasyonunu Kod Müzik üstleniyor. Üç gün boyunca Alan Kadıköy’ü bir elektronik müzik mabedine dönüştüren okazyonda, Andy Stott, The Bug ft. Flowdan, Michael Rother, Wolgang Voigt, İpek Görgün, Tuna Kiremitçi, Granül ve Human Scum’a 70 metrekarelik ekranda Markus Heckmann ve Ali Demirel gibi isimler eşlik ediyor.

Noise Music veya diğer adı ile OI_Music’in yalnızca bir konser dizisi olmadığını da söyleyelim! Her gün sabah 11’den itibaren uluslararası tanınmış sanatçılar, atölye çalışmaları düzenliyor; elektronik müzik kültürüne dair sohbetlere konuk oluyor. Ayrıca okazyon kapsamında gösterilen belgeseller de bulunuyor. Tabii ki Noise Music’e German Legend’ın ruhuna uygun Alman sokak yemekleri, plak ve ikinci el elektronik ekipman tezgâhları, DJ performansları eşlik ediyor.

Noise Art

Noise Festival

Sanat fuarlarının yalnızca geçici ticaret ve eğlence etkinlikleri olduğu fikrine karşı çıkarak yola koyulan Noise Festival; yaratıcı galeriler, bağımsız sanatçılar, sanat profesyonelleri, koleksiyonerler ve tanınmış isimler ile yeni bir kolektif oluşturmayı hedefliyor. Alışılmamış fikirler dahil olmak üzere herkesin duygularını, deneyimlerini, endişelerini, sanatını ve müziğini paylaşabileceği bir alan yaratmayı hedeflen Noise Festival’in OI_ Galleries yani Noise Art okazyonu; 18 ile 21 Ocak tarihleri arasında Kadıköy Kent Müzesi’nde gerçekleşiyor. Bu okazyonun en heyecanlı kısımlarından biri ise giriş için bilete ihtiyacımız olmayan German Legend Lounge alanı! German Legend Lounge, okazyon boyunca farklı art talklara, canlı DJ performanslarına ev sahipliği yapıyor!

Ocak 2024’ten itibaren Noise Festival’in ilk oturumunda ArtOn, Sanatorium, PİLOT gibi İstanbul’un dikkat çeken sanat kurumlarına Fransa’dan Galeri Dix9 Hélene Lacharmoise, Julie Caredda Gallery ve ZETO Art, Almanya’dan Zwitschermaschine, Güney Kore’den White Noise ve dünyanın birçok noktasından farklı galeriler eşlik ediyor! Ayrıca galeriler tarafından temsil edilmeyen sanatçılara da yeni bir platform sağlamayı hedefleyen programın “Yeni Çıkış Yapan Sanatçılar” listesinde Beyza Dilem Topdal, Buşra Tunç, Cinzia Campolese, Rocio Berenguer gibi heyecanlı yeni isimler yer alıyor.

Noise Public

Türkiye’nin en yeni medya sanatı fuarı Noise Festival, daha fazla kişiye ulaşabilmek ve onlar ile bir diyalog başlatabilmek için dallarını şehre doğru uzatıyor. Şehrin farklı noktalarına kurulan yerleştirmeler ile beş ayrı ülkeden gelen eserleri sergilemeyi hedefleyen Noise Public’i yakalamak için sosyal medyalarını takibe almanızı öneririz!

Noise Music’in biletlerine buradan ulaşabilirsiniz. Sanatın ve müziğin kesiştiği noktada kendi sesimizi gürültüye dahil edebilmek dileği ile!

Kapak Fotoğrafı: Noise Festivali