The North Fox markasının yaratıcısı sevgili Yağmur Çoban’la Çukurcuma’daki mağazasında buluştuk, coldbrew eşliğinde sohbet ettik. Onu seneler önce kendi instagram hesabındaki paylaşımlarıyla takip ederken şimdi o paylaşımları mağazada sergilenirken görmek gurur verici. Hepimizin hayallerinde yok mudur kendi markasını kurmak, işte sohbetimiz tam da bu konu hakkında. Kahveleriniz hazırsa buyrun okumaya!

Konum

Fotoğraf: Instagram / ygmrcbn
Fotoğraf: Instagram / ygmrcbn

The North Fox hikayesinin başlangıcı;

Ben Çevre Mühendisliği mezunuyum. Ben okurken, mimar olan ablam, kendine eskiz defteri arıyordu. Babam satıcı olduğu için ondan deri istedim, aslında The North Fox hikayesi böyle başladı diyebiliriz. Ablamın defterini görenler bu defteri istemeye başladı. Bir gün kendi tasarladığım MacBook çantamla Karaköy bölgesinde gezerken, çantam bir tasarım dükkanın sahibinin ilgisini çekti. O zamanlar öyle bir zaman ki, günlük işler kovalıyorum aynı zamanda dünyayı da gezebileyim diye aylar öncesinden bilet alıyorum. O zamanda Amsterdam’a biletim var. Tasarım dükkanın sahibi benden onlar içinde tasarım yapmamı istedi. O an dedim ki ‘şimdi tanesi 100 TL olsa, bundan on tane burada satılsa, Amsterdam param çıkar!’ 🙂 Eniştem de mimar, o da logo hazırlamayı seviyor. Çok basit düşündük, tilki koydu logoya, oradan da ismi The North Fox olsun dedik. Sosyal medyayı da seviyordum, yavaş yavaş ürünleri koymaya başladım, minimal olarak büyüdü. Sonra bana gelen mesajlar doğrultusunda bir website oluşturmam gerektiğine karar verdim. 5 sene oldu ve oradan mağazaya geçtik.

The North Fox: Yağmur Çoban'dan Deriyi Modernleştiren Girişim
The North Fox: Yağmur Çoban’dan Deriyi Modernleştiren Girişim

Online bir platformdan dükkana taşımak;

Aslında butikleşmeyle başlayan çoğu hayalin sonu sanırım dükkana bağlanıyor. Atölyem vardı, yatırımın yoksa biraz her şey ihtiyaca göre değişiyor. İlk atölyedeki alanım 45 metrekareydi ve showroom alanı olarak kullanamıyordum. İhtiyacımın bu yönde olduğunu fark ettim. Böyle bir planım yoktu aslında. Mobil çalışmayı oturttuğum için ayda bir İstanbul’a gelip organizasyonunu yapma gibiydi planım. Kaş’a taşınmayı düşünüyordum. Geçtiğimiz yaz aslında bu şekilde yönettim ama daha sonra bu şekilde bir dükkana yönelme durumum oldu.

The North Fox: Yağmur Çoban'dan Deriyi Modernleştiren Girişim
The North Fox: Yağmur Çoban’dan Deriyi Modernleştiren Girişim

Butik ve kişiye özel çalışmak;

5 sene oldu, 2.5 sene olayın argesi. İlk başta ürünlerini kendi üretiyordum, içerikleri ben hazırlıyordum, paketlemesi ve kargosu aslında her şeyi bana aitti. Sonrasında çok güzel bir ustayla yolum kesişti. O benim üretim ayağım oldu. Müşteriyle olan ilişki tamamiyle bana ait hala, bundan da çok zevk alıyorum çünkü çok ince bir çizgi. Mesajına minimum 24 saat içerisinde cevap alabilme, müşteriden gelen taleplere en kısa ve en yapıcı şekilde dönebilmek çok önemli. Butik olmak şundan zor, tek başına iş yaptığında aslında mesai saati diye bir şey yok. Bazı zamanlar oluyor ki sabah başlıyoruz ama gece üçte bile hala çalışıyor oluyorum. Mental anlamda yüzde yüz kendimi vermiş durumdayım. 24 saat aslında işin içindesin, üretim aşamasında olmasan bile bir şekilde kafan hep onda oluyor.

Marka yaratmanın zorlu yanı;

Başkalarına göre tanıtmak olabilir. Bir üretici şurada başlıyor, bir şey üretiyor bunu ticarete de dönüştürebilir ya da takas da edebilir. Bir şeyi güzel yapabildiğini insanlara aktarmak zor. Bana göre de üretim kısmı zor. Butik iş yaparken minimum tutara takılıyorsun.

The North Fox: Yağmur Çoban'dan Deriyi Modernleştiren Girişim
The North Fox: Yağmur Çoban’dan Deriyi Modernleştiren Girişim

Çevre Mühendisliği okudum..

Hayatım boyunca şunu olmak istiyorum diye bir iddiam olmadı. Markadan ötürü tasarımcı mısın diye soranlar oluyor ama tasarımcı da değilim, satışçı da değilim. Eğitimlerini almadım. Ben çevreyi çok sevdiğim ve sürdürebilirlik hakkındaki konulara da ilgim olduğu için lisede de üniversite de bu alanlardaki projelerde yer aldım. Okul sonrasında da hep bu konularla ilgilendim. EkolQ Dergisi’ne gönüllü olarak destek verdikten ve içinde olduktan sonra Sürdürebilir Yaşam Derneği’yle tanıştım.Çevreyle ilgili başkalarının hayat düzeninde etkiler sağlayan insanların hayatlarını anlatıyor.

Sürdürebilir Yaşam Derneği’yle ilgili detaylı bilgi için websitesini ziyaret edebilirsiniz.

The North Fox: Yağmur Çoban'dan Deriyi Modernleştiren Girişim
The North Fox: Yağmur Çoban’dan Deriyi Modernleştiren Girişim

Son gelişme olarak Localmakers.co hakkında;

Bir sürü butik çalışan olarak şikayetlerimiz, beklentilerimiz, taleplerimiz aynı doğrultuda olunca neden bir çatı altında toplanmayalım dedim. Localmakers.co’un başlangıç hikayesi aslında bu şekilde. Tüketmekten çok üretmeye inanların da hikayesini daha çok kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu çatı altında toplananların hem yeteneklerini başkalarıyla buluşturuyoruz örneğin workshoplarla düzenleyerek hem de onların ihtiyaçları doğrultusunda makerslara eğitim sağlıyoruz.Yakında youtube kanalımız ve sitemiz takipçilerimizle buluşmuş olacak. Siteden Localmakers.co bünyesinde olan ürünleri rahatlıkla satın alabilecekler ayrıca The North Fox mağazasını da ziyaret edip Localmakers.co ürünlerine ulaşabilirler.

İlginizi çekebilir: Gizem Dereci’den Paper Street Co.

Fotoğraflar: Instagram / northfoxworks