Guinness Rekorlar Kitabı’na “ilk yılında en çok izleyiciye ulaşan müzikal” olarak giren ve sayısız ödüle layık görülen; başarılı kadrosu, muazzam koreografileri ve sahne tasarımı ile Notre Dame de Paris müzikali, İstanbul’dan bir kez daha tüm ihtişamıyla geçti. 

notre-dame-de-paris-6
Notre Dame de Paris | Fotoğraf Kaynağı: Zorlu PSM

2014 yılında İngilizce versiyonuyla 2017 ve 2018’de ise orijinal dili Fransızca’dan Zorlu PSM’de sahnelenen müzikalin ülkemize beş yıl aradan sonra tekrar geleceğinin açıklandığı geçtiğimiz yılın Ekim ayı, yeni kültür sanat sezonunun da en harika haberi oldu hiç kuşku yok ki. Gösterimine henüz yedi ay olmasına karşın büyük bir heyecan duyduğum Notre Dame de Paris müzikalini ilk kez izleyecek olmanın yaşattığı o tarif edilemez duygu, geçtiğimiz günlerde nihayet gerçeğe dönüştü ve hayatımın en unutulmaz akşamlarından birini yaşadım.

notre-dame-de-paris-3
Notre Dame de Paris | Fotoğraf Kaynağı: Zorlu PSM

5-21 Mayıs 2023 tarihleri arasında tam tamına 21 performansla İstanbul seyircisiyle buluşan müzikal, sanıyorum ki pek çok sanatseverin bu sezonki en unutamayacağı deneyim oldu. İlk olarak 1998 yılında Paris’te sahnelenen ve Victor Hugo’nun klasik aşk hikayesi Notre Dame’ın Kamburu eserinden uyarlanan bu modern yapımın Palais des Congres Paris’te başlayan macerası, tıpkı ilk günkü gibi büyük bir heyecanla sahnelenmeye ve seyircileri büyülemeye devam edip İstanbul’a da taşındı. Müzikleri Riccardo Cocciante tarafından bestelenen, sözleri de Luc Plamondon tarafından yazılan bu şaheserin Vivre, Belle ve Le Temps Des Cathédrales şarkıları da müzik listelerini uzun yıllar meşgul edip dillere dolandı. Toplam 10 milyondan fazla DVD ve CD, 12 milyondan fazla bilet satan; 10 dilde, 24 ülkede 5000’den fazla sahnelenen ve çok sayıda ödül alan bu müzikali anlatmaya ve değerlendirmeye başlamak da benim için hiç kolay değil.

notre-dame-de-paris-2-2
Notre Dame de Paris | Fotoğraf Kaynağı: Zorlu PSM

Çünkü bu öyle bir müzikal ki yazımda hangi cümleleri kurarsam kurayım onun her bir zihinde canlandırdığı duyguyu tam olarak yansıtma kabiliyeti olmayacak. Güzeller güzeli çingene kızı Esmeralda’nın merkezinde olduğu bu büyülü aşk hikayesinin etkileyiciliğinin en önemli noktası hiç kuşku yok ki derin olduğu kadar son derece sade bir metne sahip olması. Hayatı, çanlar ve Notre Dame Kilisesi’nden ibaret olup toplumun reddettiği çirkin ve kambur zangoç Quasimodo, narsist Yüzbaşı Phœbus ve karanlık iç dünyasına hapsolmuş, dizginleyemediği nefretinin pençesinde kıvranan Başrahip Frollo’nun Esmeralda’ya olan aşkları her manasıyla gerçeğin ve kaderin de bir sentezi. İnsanoğlunun geçmişten bugüne asla değişmeyen bir yazgısı adeta. Dönemin pis kokulu Paris’inin hiçbir surette kirletemediği o saf aşkın duyguları tamamıyla ele geçiren gücü, her dakika daha da artan baş döndürücü ihtişamla seyircisini sarıp sarmalarken bir yandan da sevgi ile nefretin, iyilik ile kötülüğün kıyasıya mücadelesine sahne oluyor.

notre-dame-de-paris-7
Notre Dame de Paris | Fotoğraf Kaynağı: Zorlu PSM

Bir romanı sahneye uyarlamak başlı başına büyük bir dikkat ve emek isteyen bir iş iken olayların ilmek ilmek örülüp birbiri arasındaki bağlantının bir an olsun kopmadığı müzikalde, insan hayatında kaderin yerini sorgulamanın dipsiz kuyusunda bir yolculuğa çıkıyoruz. Tabii bunda hayranlık uyandıran performanslara imza atmış başarılı oyunculardan oluşan 30 kişilik dev kadronun kendine hayran bırakan uyumu her bir anı görsel şölene çeviriyor. Son derece tempolu bir ilk yarı ve dramın etkisini iyiden iyiye hissettirip seyircisine zerk eden Notre Dame de Paris, ikinci yarısıyla aşkın en tarif edilemez saf, masum, acı, heyecanlı, karşılıksız ve daha pek çok yönünü ortaya koyarak unutulmaz bir deneyimin kapısını aralıyor. Efsanevi dekoruna eşlik eden harika ışık kullanımı ve renk paleti ile müzikal tarihinin en iyileri arasında olduğunu kanıtlayan Notre Dame de Paris, tarifi mümkün olmayan ve bizzat canlı performansıyla deneyimlenmesi gereken bir dünya harikası. Müzikalin tekrar tekrar dinlenesi şarkıları ise uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir duygu sarmalı. Bu müzikali beş yılın ardından seyirciyle buluşturan Zorlu PSM’ye de ayrıca teşekkürler. Bir sonraki turnenin yakın yıllarda tekrar İstanbul’a uğraması ve aşkın tüm büyüleyici gücünü tekrar yaşamak dileğiyle…

Kapak Fotoğrafı: Zorlu PSM

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Bereketli Bir Sezondan Yeni Oyun Önerileri