Uzun zaman önce planlamıştım Nürnberg seyahatini yazmayı ancak bitirmek bugüne kısmetmiş. Manidar bir zamanlama oluyor tabii. Mevcut şartlarda “2020 yılına girerken nasıl kutlama yaptık” ve “Bu günleri görmek için nasıl 10’dan geriye saydık” durumunu tartışırken Christmas Market ve seyahat yazısı yazmak umut verici olsun istiyorum. Umarım, 2020 yılı sonlarında doğru, yani Noel pazarları akla geldiğinde; seyahat edebiliyor, kalabalığa karışıp dünyayı keşfedebiliyor oluruz…

Konum

 Nürnberg
Nürnberg | Fotoğraf: Unsplash / Thomas Winkler

Almanlar değil, Almanya soğuktur.” Hep bir algı vardır. Almanlar soğuk insanlardır diye… Artık katılmıyorum. Bana harika bir tecrübe yaşatan Christkindlmarkt sezonundan sonra bu düşüncem değişti. Almanlar; otel personeliyle, metro çıkışında adres sorduğunuz halkıyla, cafelerdeki çalışanlarının size karşı olan yaklaşımıyla bu algıyı kırıyor.  

 Nuremberg’in Sembolü Olan Tavşan (Der Hase)
Nuremberg’in Sembolü Olan Tavşan (Der Hase) | Fotoğraf: Berkay Çolak

Bizler bu konularda çok hassasız belki. Misafirperverliğimizle övünüyoruz ama bir düşünün, ülkece mutlu muyuz gerçekten? Pek de mutlu olmadığımızı yurt dışına çıktığımda daha net anlıyorum. Mutlu değiliz ki çevremize mutluluk saçalım, mutlu değiliz ki trafikte sakin olalım, mutlu değiliz ki işimizi yaparken gülümseyelim… Neyse konu değişmeden üç noktaya sığdırayım içimdekileri…

 Christkindlmarkt Nürnberg
Christkindlmarkt Nürnberg| Fotoğraf: Berkay Çolak

Zencefilli kurabiyelerin ve o meşhur sıcak şarabın Nürnberg Christkindlmarkt’a ait olduğunu biliyor muydunuz? Christkindlmarkt’lerin en büyüğü Nürnberg’teki değil ama belki en sevimlilerinden. Çoğu blogger’a göre en güzeli. Bana göre ilk Christkindlmarkt tecrübesi olacak ise, şehir bazında en mantıklısı.

Bizim Christkindlmarkt için Nürnberg’i seçmemizinse birkaç sebebi vardı. Nürnberg Christkindlmarkt’ın dünyanın en eski Noel pazarı olması durumu, Nürnberg’i listede bir anda yukarı çıkardı. Ek olarak yazının sonunda bahsedeceğim ulaşım durumunun basit olmasına ek olarak bir de şehrin küçük ve romantik olması tercihin netleşmesinde büyük bir rol oynadı.

 Christkindlmarkt Nürnberg
Christkindlmarkt Nürnberg | Fotoğraf: Berkay Çolak

17. yy ortalarına kadar dayanan tarihi bir pazar

Noel pazarında elinizde sıcacık glühwein’larınız varken havanın soğukluğunu çok umursamayacaksınız. O yüzden aldırış etmeyin hava sıcaklığın 0 dereceye yakın olmasına. Orta Çağ ressamı Albrecht Dürer’in de doğup yaşadı şehrin sokaklarında yürürken, bırakın kendinizi 17. yy ortalarına kadar dayanan tarihi pazar tezgâhlarının arasına.

17-yy
17. Yüzyılda Christkindlmarkt| www.christkindlesmarkt.de 

700 Yıllık Bir Gelenek

Görüntüsü ve tadıyla her ne kadar bizlerin damak tadına uzak olsa da, herkesin elinde bu tarihi sokak lezzetini görünce tepkisiz kalamıyorsunuz. En azından ben kalamamıştım.

Nürnberger
Nürnberger | Fotoğraf: br.de / Rainer Aul 

Nürnberg şehrinin en eski geleneklerinden olduğu söyleniyor. Bu sosislerin 14.yy başlarına kadar dayandığına dair bilgiler var. Hal böyle iken adı da şehrin adını taşıyan Nürnberger’i bolca acı hardal ile tatmak lazım…

 Alex Restoran
Alex Restoran | Fotoğraf: Berkay Çolak

Ayrıca, Christkindlmarkt’ın doğu tarafındaki tuğla gotik mimarisinin örneği olan Frauenkirche Kilisesi’nin önündeki sahneden “Haleluya” sesleri yükselirken; atıştırmalık, ana yemek ve içki menüsü oldukça zengin olan  Alex Restoran’da içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

Buradan size bir diğer önerim, adeta şehir değiştirmişsiniz hissini verecek olan bir yer: Pegnitz Nehri. Nehirin etrafında yürümek, size Bavyera’nın bir köyündeymiş hissini verecek. Yeşilliklerin içinden geçen ahşap köprünün gıcırtıları sanki bir viyola gibi.

Pegnitz Nehri, Nürnberg
Pegnitz Nehri, Nürnberg | Fotoğraf: Berkay Çolak

Son olarak ulaşımdan bahsetmek istiyorum. Uçuş saatleri çok güzel. Kış saati uygulaması ülkemizde artık uygulanmadığı için Avrupa ile aramızda 2 saat fark var. Uçuş süresi 3 saat olsa da, 09:10’da İstanbul’dan havalandığınızda, sabah 10:10’da Nürnberg (NUE) havalimanına iniş yapıyorsunuz. Dönüş yolculuğu için durum tam tersine dönse de üzülmeyin. 18:25’te Nürnberg semalarında iken, ülkeye girişte saat 23:10 olacak.

Havalimanından şehir merkezine metroyla çok rahat ulaşabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz bu metro aynı zamanda Fürt şehrine de gidiyor, bilginiz olsun. Plärrer ineceğiniz istasyonun adı. Bu durakta inerseniz surlar içerisindeki Nürnberg Old Town’a 6-7 dakikalık yürüyüşten sonra ulaşabilirsiniz.

 Weissgerbergasse Nürnberg
Weissgerbergasse Nürnberg | Berkay Çolak

2021 yılını iple çekerken, umutların her zaman diri kalması dileğiyle…

Kapak fotoğrafı: Berkay Çolak

İlginizi çekebilir: Yücel Babadağ’dan “Münih Gezilecek Yerler Listesi