Antik Çağ’ın ilk buluşlarından olan mum, önce Avrupa’yı sonra bütün Dünyayı sardı. Evlerin, sofraların ve birçok ortamın vazgeçilmez aksesuarı oldu. İyi aromalı ve kaliteli olan mumlar için düşünmeden çok yüksek fiyatlar ödemeyi göze alıyoruz. Kalitelerine olan güvenimizden dolayı yabancı markaları tercih eder oluşumuz da bir gerçek. Birçok Türk markasının arasında kalitesiyle farklılığını gösteren NYKS markası müdavimi olduğunuz yabancı markalardan vazgeçmeniz için çok iyi bir alternatif…

nyks

Galata’da Serdar-ı Ekrem sokakta turistlerin akın ettiği NYKS markasının mağazası sizin de dikkatinizi çekecektir, ya da yakında bu marka ile birçok mekanda karşılaşmaya başlayacaksınız. Bu yazı sizin önceden keşfetmeniz için bir şans. Mağazanın atmosferi ve iyi ürünler yaratmak için gösterilen özen ortada. Eviniz için mutalaka edinin, çeşitliliği arasında karar vermek inanın kolay değil. Ayrıca hediye olarak vermek isteyeceğiniz kurtarıcı bir alternatif.

İlk başta yabancı bir ürünü Türkiye’ye getirdklerini zanettiğim; NYKS markasının yaratıclarını tanımak istedim…

jakicekim

Deniz Yurtkuran ve Merve Tatari kimdir?

Deniz Yurtkuran (27); 2005 yılı Bilgi Üniversitesi mezunuyum, 1 sene öncesine kadar aile şirketinde çalışıyordum. Adatepe zeytinyağı fabrika ve müzesinde pazarlama görevindeydim.

Merve Tatari (29); 2005 yılı Bilgi Üniversitesi mezunuyum, reklam ajansında müşteri temsilcisi olarak çalışıyordum

IMG_0916

Mum fikri ve bu ortaklık nasıl doğdu?

10 yılı aşkın süredir devam eden bir dostluğumuz var. Çalıştığımız işler yerine daha yaratıcı olabileceğimiz, farklı bir şeyler üretebilme arzusu ve aynı zamanda muma olan tutkumuz sayesinde bu ortaklık doğdu. Bunlara ek olarak Deniz’in zeytinyağı ve doğal uçucu yağ esans tecrübesi sayesinde NYKS’in doğumunu sağladı.

Türkiye’de ve dünyada mum  markaları hem pahalı oluşları hem de doğal olmayışları bizi daha da çok doğal, zeytinyağından ve yine doğal kokularla şık kaplarda mum yapma fikrine itti.

IMG_6675

NYKS nedir mottosu veya bir hikayesi var mı?

NYKS ismini yunan mitolojisindeki gece tanrıçasından aldı. Çalıştığımız reklam ajansı BÜROyla beraber  bu ismi bulur bulmaz tam yaratmakta olduğumuz markamızın ismi olduğuna inandık. Logosunun Osmanlı saraylarından çıkma bir motif oluşu hem de hikayesinin bukadar eskiye dayanıyor olmasıyla hayallerimiz gerçek oldu.

NYKS’in diğer mum markalarından en büyük ayıran özellik ise parafin kullanmadan mümkün olduğunca kimyasal maddelerden uzak durarak doğal mumlar yarattık. Kokuları da aynı şekilde parfüm değil taamen doğal yağlardan elde ediliyor. Kokularımızı seçerken ise mevsimsel olmaya özen gösteriyoruz.

Mumların tüm kapları Türkiye’nin işlerinde usta olan ustalar tarafından tamamen el yapımı olarak üretiliyorlar. Kullandığımız malzemeler ise bakır, pirinç, mermer, cam ve seramik. Bunların hepsi tamamen kendi yörelerinden çıkan malzemeler. Mesala bakır Maraş’tan, mermer Afyon’dan gibi… Tüm materyalleri birbiriyle iç içe kullanıyoruz. Mesala camların kapakları bakır veya pirinçten.

Aslında hedeflerimizden biri de özellikle turistler için lokum, nazar boncuğu gibi hediyeliklere bir alternatif olabilmek, hem Türkiye’nin yörelerinde çıkan materyalleri kullanıyor olmamız hem de kokuların aynı şekilde tüm yurttan çıkan kokular oluşuyla bunu hedefliyoruz.

Farkınız nedir sizce ?

Zeytinyağından doğal kokularak kullanarak üretmemiz. Kapların hepsinin ustalar tarafından elle üretilmesi. Mumun tamame  el ile dökülüyor olması. Kapların uzun ömürlü olması, alan kişilerin evlerinde başka bir amaç için kullanabilmeleri veya bize geri getirip yeniden dolduruyor olmamız.

Konsept, dükkanın iç mimarisi ve ürünlerinizdeki modern şıklık kimin eseri?

Özgür Arıkan adında bir arkadaşımızın eseri:)

nyks

Galatayı seçmenizin nedeni nedir?

Galata Serdar-ı Ekrem’i seçmemizin en büyük nedeni bizce İstanbul’un en cool ve alternatif caddesi olması ve tamamen bizim markamızın hedeflediği kitlenin burada bulunması. Aynı zamanda bütün turistlerin muhakkak gördüğü veya görmek istediği bir yer olması. Bizce NYKS’in ve bizim ruhumuza en uygun olan cadde. Hem tarihi dokusu hem de bugünkü konumu ile.

Süprizleriniz var mı?

Her yeni gün ürün yelpazemiz ve kokularımız genişliyor o nedenle her an yeni sürprizlerimiz olabilir! 🙂

Mağazanız hariç nerelerde olmak istersiniz?

Yurt dışı şuan ilk hedefimiz. Brooklyn’de NYKS’in ikinci dükkanını istiyoruz.

Uzun dönem planlarınız neler? 

Aynı zamanda toplu satışta yaptığımız için bir yandan yurt dışı ile konuşmalarımız sürmekte, bir yandan da İstanbul’da birçok organizasyonla, kurumsal şirketlerle ve düğün vs. ile işbirliği yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bazı firmaların da yılbaşı vs. hediyeleri olarak yerimizi aldık ve daha da fazlasına ulaşmak istiyoruz

Favori ürününüz hangisi?

Merve: Bakır kapta mandalina kokusu ve yeni gelen mum söndürücümüz.

Deniz: Pirinç kapaklı, dekorlu camda limonotu ve mermer şamdan.