theMagger olarak kullanmayı sevdiğimiz bir terim var: ‘Qualityfluencer’. ‘Quality’ ve ‘influencer’ kelimelerinin birleşiminden oluşan bu kelime, içeriklerini takip ederken yeni şeyler keşfetmemize aracılık eden ve önerilerine güvenebildiğimiz içerik üreticilerini ifade ediyor. Tarif verdiği reels’leri kaydedilenler listelerimizin demir başlarından olan Oben Alkan da şüphesiz ‘qualityfluencer’lardan bir tanesi. Biz de Dyson aracılığıyla, köpeği Baba ve kedisi Negruş’un da dahil olduğu içeriklerle enerjimizi yükselten Oben’le bir araya gelme şansı yakaladık ve ona kariyerinden ev düzenine aklımızdaki tüm soruları sorduk!

Oben merhaba, biz theMagger olarak seni uzun zamandır takipteyiz. Yine de yeni tanışacaklar için bizi biraz hikâyenin en başına götürüp içerik üreticiliğine başlama serüveninden söz edebilir misin?

Her zaman Instagram kullanmaktan büyük zevk aldım. Takipçim normal bir hesaba göre hep biraz daha fazlaydı ama hiçbir zaman içerik üreticisi değildim. Ta ki pandemiye kadar… Pandemi döneminde evde sık sık hobilerimi IG üzerinden paylaşma fırsatım oldu ve reels özelliği yeni çıkmıştı. Ben de bu sebepten daha fazla tarif paylaşmaya başladım. Covid oldum, birkaç hafta evden çıkamadığım için canım çok sıkılıyordu ve daha büyük bir proje yapmak istemiştim. Bu yüzden Ginger Bread ev yapmaya karar verdim. Videoyu paylaştığım zaman diğer bütün videolara göre çok daha fazla izlendi ve bu beni çok iştahlandırdı. Beklentimin üzerinde izleme ve beğeni alınca da hep daha fazlasını yapmak için uğraştım ve bu şekilde içerik üreticiliği serüvenime başlamış oldum.

Senin içeriklerini izlerken en çok gülümsediğimiz anlar şüphesiz Baba ve Negruş’un da karelere dahil oldukları! Onlar ailenize nasıl katıldı? Klasik kedi-köpek çatışmaları yaşamakla ilgili endişe etmiş miydiniz?

İkisi de sokaktan sahiplendiğimiz hayvanlar. İkisi de 12 yaşına girecek. Aslında Negruş benim kedim, Baba’da Bora’nın köpeği. Biz beraber yaşama kararı aldığımız zaman ikisi bir evde buluştu. Hiçbir zaman büyük bir problem yaşamadık, birbirlerine alışmaları da zor olmadı. Çünkü, Negruş büyürken evde bir köpeğimiz vardı, ‘Pedro’. Baba da aynı şekilde Bora’nın o zaman ki ev arkadaşının kedisi Quickie ile beraber büyümüştü, dolayısıyla çok rahat uyum sağladılar. Zaman zaman evde hafif tıslamalar ve hırlamalar olsa da hiçbir zaman birbirlerine girmediler.

Biz seni izlerken acıktığımıza göre Negruş ve Baba’yı tahmin edemiyoruz. Hangisi daha gurme? Onlara özel hazırladığın tarifler de var mı?

Bu soruya Baba gurme, Negruş gusto sahibi olarak cevap verebilirim. Çünkü Baba bulduğu her şeyi yiyebiliyor. Çok az yemediği şey var ama Negruş’un bir şeyler yemesi için gezegenlerin gökyüzünde doğru sıralanması, onun modunda olması, senin çok fazla ısrarcı olmaman gibi gibi birtakım etkenler devreye giriyor.

Bahsettiğim Ginger bread videosundan sonra ben mecburen bir marka kurmak zorunda kaldım. Çünkü, çok fazla sayıda sipariş alıyordum. Ancak Şubat- Mart ayı geldiği zaman ve bu kurabiye evlerin sezonu bittiğinde benim artık başka bir şey yapmam gerekiyordu. Ben de evde acaba yapsam nasıl olur diye deneyerek köpeklere uygun kurabiyeler, aynı zamanda kedilerin de yiyebileceği jerky (kuru etler) yapmaya başladım. Dolayısıyla Babacım ve Negruşum o dönemde en büyük destekçim ve degüstatörlerim olmuştu.

Evde patili dostlarla yaşamak evin her karesinin bizim kadar onlara da ait olduğunu kabul etmeyi gerektiriyor. Özgür patilere sınır koymayı sevmeyenlere sorulan o klasik soruya gelirsek günlük yaşam pratiğinde tüylerle ve temizlikle nasıl başa çıkıyorsun?

Gerçekten evde ikisinin de girmediği nokta yok. Burası bizim olduğu kadar onların da evi ve özgürce dolaşmalarına tabii ki izin veriyoruz. Tüy konusu genellikle herkesin sorduğu bir konu oluyor. Çünkü kedimiz de köpeğimiz de uzun tüylü hayvanlar ve özellikle Baba, mevsim geçişi dönemlerinde çok fazla tüy dökebiliyor. Zaten evi günlük olarak süpürüyoruz. Önceden kablolu bir süpürgeyi devamlı odadan odaya taşımak çok zordu ama artık Dyson V15 Detect ™ kablosuz süpürgeyle kolayca temizlik yapabiliyoruz. Şu anda en büyük eğlencem akşam olduğunda evdeki bütün ışıkları kapatıp ışıklı temizleme başlığıyla bütün evi dolanmak. Tüylerin dolanmasını önleyen başlıklar da inanılmaz işime yarıyor. Bu benim guilty pleasure’ım. Aynı zamanda ikisini de haftada bir evcil hayvan bakım başlığı ile tarıyorum ve ikisi de bundan çok hoşlanıyor.

Sözü Dyson’dan açmışken Dyson V15 Detect ™ Absolute’un Evcil Hayvan Bakım Başlığı bizim deneyimlerimize göre kurtarıcı ve patili dostları alıştırabilmek için bazı ufak ‘trick’ler var. Sen Negruş ve Baba için nasıl ilerledin?

Baba için tabii ki de ödüller en büyük yardımcım oldu. Baba, normalde taranmaktan çok hoşlanmaz. Ben süpürgenin sesinden korkacağını düşünüyordum ama Dyson’ın da önerdiği gibi onu, önce hortuma ve makinaya bağlı değilken sadece başlıkla taradım ve sonrasında başlığı hortuma takıp makinaya tüylerini çektirdim. Zaten alıştırma aşamasında da Dyson aynısını öneriyor. Ben hala öyle tarıyorum, tüyleri biraz başlığın üzerinde biriktirip ardından hazneye çektiriyorum. Süpürge sesinden korkan evcil hayvanlarla bile bu nedenle kullanımda bir sıkıntı yok.

Negruş için hiçbir şey yapmama gerek kalmadı. Herhangi bir ödül vermeme ya da onu bir şekilde kandırmama gerek kalmadı. Bence kediler ilginç bir şekilde taranmayı daha çok seviyor. Ben şu anda başlığı getirdiğim zaman Negruş onu tanıyor ve gelip hemen kafasını ve bıyıklarını sürtmeye başlıyor. Dolayısıyla ben sadece başlığı tutuyorum taranma işini ise o hallediyor diyebiliriz.

Sence deneyimlemeyen insanların yanılgıya düşmelerine yol açan en yaygın evcil hayvan mitleri neler?

Sanırım en yaygın mit tuvalet eğitimi…. Yani eve çişini, kakasını yapar korkusuyla, ev pislenir ve ev temiz kalmaz korkusuyla insanlar evcil hayvan bakmaktan kaçıyorlar. Büyük bir sorumluluk gerektiriyor ama temizlik bunun en kolay kısmı. Tuvalet vs bu tarz eğitimleri vermek bence asıl sorumluluk kısmı. Siz nasıl bir çocuğunuz olduğunda 1,5-2 sene bezini değiştiriyorsunuz, ona bakıyorsunuz ve daha sonra tuvalet eğitimi veriyorsunuz, hayvanlarda da aynı şey var. Kediler için pek onu söyleyemeyeceğim ama köpeğe de biraz mesai harcamanız ve onun verdiği sinyalleri takip etmeniz gerekiyor. Dolayısıyla aslında düşünüldüğü kadar zor bir konu değil. Biz sadece onların dilini anlamaya biraz daha özen göstermeliyiz.

Evde Baba ve Negruş’la birlikte aynı zamanda birçok bitkiye de bakım veriyorsun. Kedi ve köpekli evlerin bakabileceği bitkiler konusunda tavsiyelerin olur mu?,

Bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi… Evde devetabanınız var ve hayvanlar için zararlı, dikkat edin vs gibi konular oluyor. Benim en büyük şansım ne Baba’nın ne de Negruş’un bitkilere yanaşmıyor olmaları. Baba, yanlarından geçerken bile çok tedirgin. Dolayısıyla benim onlara ne kadar değer verdiğimi bildiği için uzak duruyor. Ama Negruş’un yemeyi sevdiği zehirsiz olan bitkiler var. Ben de onları tavana asıyorum. Onun dışında zaten diğerlerine bulaşmıyor. Mesela yemeyi sevdiği Dracena Marginata var çok güzel saçaklı ince yaprakları olan bir palmiye türü. Bıyıklarını ona sürüp, ince yapraklarıyla oynayıp, kemirmeyi çok seviyor. Aynı zamanda da halk arasında bilinen örümcek bitkisi, spider plant Chlorophytum dediğimiz bir bitki var. O da zararsız Negruş bunu da yemeye bayılıyor. Ben de onu yüksek bir yere kaldırıyorum.

Kediniz eğer bitkilerle problem yaşıyorsa aynı benim yaptığım gibi yüksek yerlere asmayı, toprağa çiş yapıyorsa toprağa portakal kabuğu bırakmayı deneyebilirsiniz, kokusundan hoşlanmayacaklardır. Bir de bitkilerinize dadanmamaları için evde buğday çimi yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Çok kolay filizlenip yemyeşil oluyor. Hatta siz de bunu diyetinize dahil edebilirsiniz. Kediler için çok sağlıklı, aynı zamanda üzerinde uyumaya bayılıyorlar. Biz de Negruş için dönem dönem yetiştiriyoruz.

Bonus: Yakın zamanda ailenize bir kişi daha ekleniyor! Baba ve Negruş ile birlikte yeni düzen için planlarınız neler? Evi temiz tutabilmek adına bir savunma planı yaptınız mı? 🙂

Zannediyorum ki şu anda yaptığımızdan daha fazlasını yapmaya ihtiyaç olmayacak. Çünkü evimiz zaten günlük olarak süpürülüyor ve Dyson’ın ışıklı temizleme başlığı da gözümüzle göremediğimiz tüyleri bile topluyor. Sadece tüy de değil sonuçta Baba dışarı girip çıkan bir köpek ve dışardan farklı kirleticileri de eve getirebiliyor. Özellikle emekleme döneminde bu bir problem olabilir ama ev sürekli ve düzenli temizlendiği için bu konuda da bir problem yaşayacağımızı düşünmüyorum.

Aynı zamanda yatak odamızda Dyson hava temizleyici kullanıyoruz. Havadaki toz ve alerjenleri ayrıca partikülleri yakaladığı için bebeğimizi havadaki kirleticilerin zararlarından koruyacağına inanıyorum. Çünkü bu alerjen ve kirleticiler, alerjiye ve alerjik reaksiyonlara da sebep olabiliyor. Özellikle hava temizleyicinin nemlendirme özelliğini de çok seviyorum. Ortamdaki nem seviyesini otomatik olarak koruyor. Bu noktada yardımcımız olacağını düşünüyorum.

Kapak Fotoğrafı: Dyson