Yılın ilk ayında, vizyon takviminde Steven Spielberg, Andrey Zvyagintsev, Morissey, Cem Yılmaz, Pixar ve Hakan Günday var! Bu ay merakla beklediğimiz 10 filmi sizin için seçtik…

Ocak 2018’de vizyona girecek 23 film arasından sizler için seçtik:

Bu ay için sinema dışında etkinlik önerilerine ihtiyacınız varsa Ocak Geldi: Bu Ay Ne Yapmalı Diyenlere Öneriler listemize de göz atın!

***

Ocak 2018 Vizyon Filmleri

England Is Mine

Yönetmen: Mark Gill | Vizyon Tarihi: 5 Ocak 2018

Ocak 2018 vizyon takvimi adeta Filmekimi’ni kaçıranlar ya da Filmekimi programına izlemek istedikleri filmleri sığdıramayanları sevindirmek için belirlenmiş. Listemizdeki Ocak 2018 önerileri arasında önce Filmekimi’ne uğrayıp, 3 ay sonra vizyondaki yerini alan filmlerin sayısı 5 ve bunlardan ilki günümüz müzik dünyasının en önemli ve etkili isimlerden birini anlatan biyografik yapım England Is Mine. Sizi 1970’lere götürecek film, Morissey‘in gençlik yıllarına ve The Smiths’i kurduğu günlere odaklanıyor. Filmde sanatçının gençliğini canlandıran Jack Lowden‘ın ismini de bir yere not etmeyi unutmayın.

 

Arif v 216

Yönetmen: Kıvanç Baruönü | Vizyon Tarihi: 5 Ocak 2018

Cem Yılmaz’ın merakla beklenen yeni filmi Arif v 216 şu an ülkemizde en çok konuşulan film kuşkusuz. 2004 tarihli G.O.R.A‘nın ardından filme adını veren iki karakter, bir kez daha bir araya geliyor. İlk yorumlar, filmin yalnızca Yeşilçam’a değil dünya sinema tarihine bolca referansla dolu, zekice kurgulanmış ve yazılmış, her detayında nostalji ve kahkaha saklı bir cevher olduğu yönünde. Senaryosunu Cem Yılmaz‘ın yazdığı filmin yönetmen koltuğunda G.O.R.A‘da yönetmen yardımcılığı yapmış olan Kıvanç Baruönü oturuyor. Kadroda Cem Yılmaz ve Ozan Güven dışında Özkan Uğur‘dan Farah Zeynep Abdullah‘a, Özge Özberk‘ten Zafer Algöz‘e, Çağlar Çorumlu‘dan Mert Fırat‘a birçok ünlü isim yer alıyor. Çok güleceğiniz zaten garanti ama yaşayacağınız sinematik nostaljiye de hazır olun.

Dünden bugüne Cem Yılmaz’ın sinema yolculuğunu hatırlamak isterseniz bu listemize tıklayabilirsiniz.

 

The Post

Yönetmen: Steven Spielberg | Vizyon Tarihi: 12 Ocak 2018

Yaşayan en büyük yönetmenlerden olduğuna hemen hemen herkesin hemfikir olduğu Steven Spielberg, Hollywood’un iki dev oyuncusu Meryl Streep ve Tom Hanks ile güçlerini birleştiriyor. Film, 1970’lerde Washington Post ve New York Times gazetelerinin yayınladığı Pentagon Papers dosyası sonucu yıllardır örtbas edilen politik gerçeklerin ortaya çıkmasını anlatıyor. The Post, yalnızca Trump Amerika’sında değil tüm dünyada hükümete karşı zor günler yaşayan ve mücadele etmek zorunda kalan medya ve gazetecilere aradıkları desteği biraz olsun veriyor. Filmin güçlü oyuncu kadrosunda aynı zamanda daha çok televizyondan tanınan Bob Odenkirk, Sarah Paulson, Carrie Coon, Alison Brie ve Jesse Plemons gibi ünlü isimler de yer alıyor. Bu pazar akşamı dağıtılacak Altın Küre Ödülleri‘ne En İyi Film – Drama ve En İyi Yönetmen dahil 6 dalda aday gösterilen The Post‘un ismini 23 Ocak’ta açıklanacak Oscar adayları arasında da birden fazla sayıda göreceğimiz kuvvetle muhtemel.

The Post’ta bir araya gelecek, Hollywood’un üç dev isminin bu milenyumdaki kariyerlerine birer bakış atmak için 2000’lerden İzlemeniz Gereken 10 Meryl Streep Performansı, 2000’lerden İzlemeniz Gereken 10 Tom Hanks Performansı ve 2000’ler ve Steven Spielberg Sineması listelerimize göz atabilirsiniz.

 

Daha

Yönetmen: Onur Saylak | Vizyon Tarihi: 12 Ocak 2018

Hakan Günday okumayı sevmeyen var mı? Çağdaş edebiyatımızın en önemli yazarlarından Günday’ın son romanı Daha, oyuncu Onur Saylak’ın yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlandı bu yıl. Daha, 14 yaşında, tam da yeni bir okula başlamak için büyük şehre gitme hayalleri kurduğu sırada babası tarafından suç dünyasının içine çekilen ve insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası olan Gaza’nın hikâyesini anlatıyor. Filmde Gaza’yı Hayat Van Eck başarıyla canlandırırken, ona Ahmet Mümtaz Taylan eşlik ediyor. Daha, Adana ve Malatya Film Festivalleri’nden birçok ödül kazanmanın yanı sıra (Antalya’da iptal edilen ulusal yarışma bölümü yerine İstanbul’da düzenlenen bağımsız ‘yarışma’) Ulusal Yarışma’da da En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin sahibi olmuştu.

Daha, vizyon tarihinden bir gün önce İKSV Galaları kapsamında gösterilecek; bu etkinlikle ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

La cordillera / The Summit

Yönetmen: Santiago Mitre | Vizyon Tarihi: 12 Ocak 2018

Filmekimi programından vizyona transfer olan bir diğer yapım Arjantin’den geliyor. Arjantin sineması denince akla gelen ilk isimlerden, ünlü oyuncu Ricardo DarínLa cordillere / The Summit‘te Arjantin devlet başkanını canlandırıyor. Önemli konuların konuşulduğu Latin Amerika devletleri zirvesinde politik entrikalarla boğuşan başkan, bir yandan da kızının psikolojik sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. İlk gösterimi Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde yapılan film, politik ve psikolojik gerilimden besleniyor.

 

The Commuter

Yönetmen: Jaume Collet-Serra | Vizyon Tarihi: 12 Ocak 2018

Biliyoruz, Liam Neeson’ın hayat kurtarmak için çaresiz bakışlarla kahramanca oradan oraya koştuğu filmler sizin de guilty pleasure listenizde. The Commuter da yılın ‘o’ filmi işte… Günlük rutininin bir parçası olarak New York metrosunu kullanarak evine dönen iş adamı Michael, kendini bir anda bilmeceli-oyuncaklı bir suç oyunun içinde buluyor ve tanımadığı insanların hayatının onun ellerinde olduğunu fark ediyor. Kış aylarında biraz ter dökmeye, kafanızı fazla meşgul etmeden, aksiyon ve heyecan dolu bir film izlemeye ihtiyacınız varsa, doğru film bu.

Liam Neeson’ın filmografisine bir bakış atmak isterseniz İzlemeniz Gereken 10 Liam Neeson Performansı listemize tıklayabilirsiniz.

 

Coco

Yönetmen: Lee Unkrich | Vizyon Tarihi: 19 Ocak 2018

Yılın en çok konuşulan animasyonu yine bir Pixar filmi… Her filmiyle kalplerimizi ısıtan, yüzümüzü güldüren, bazen de gözlerimizi dolduran, animasyonun sadece çocuklar için değil, pekâlâ yetişkinler için de olduğuna bizi çoktan ikna eden stüdyonun yeni filmi Coco. Meksika’da sıradan bir yaşam süren Miguel, ailesinin nesillerdir müziğe karşı koyduğu tavra rağmen bir müzisyen olmak isteyen, yetenekli olduğu kadar inatçı ve asi bir çocuk. İnadı ve asiliği, onun Ölülerin Gecesi’nde “öteki tarafa” geçip orada mahsur kalmasına neden oluyor. Ölülerin dünyasında, bir müzisyen olan büyük büyükbabasının izini süren Miguel’in hikâyesi aile bağları ve hayallerin peşinden koşmak üzerine birçok mesaj veriyor. Filmin, muhtemelen (kendisi gibi) Oscar heykelciğiyle buluşacak şarkısı Remember Me‘ye dikkat.

Pixar’ın geçmiş yıllardaki animasyonlarını hatırlamak için İzlemeniz Gereken 10 Pixar Animasyonu listemize göz atabilirsiniz.

 

L’insulte / The Insult

Yönetmen: Ziad Doueiri | Vizyon Tarihi: 19 Ocak 2018

Filmekimi’nde izleme fırsatı bulduğumuz bir diğer film, En İyi Yabancı Dilde Film Oscar ödülü için kısa listeye kalan 9 filmden de biri olan Lübnan filmi L’insulte / The Insult. Venedik Film Festivali’nde bu filmdeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Kamel El Basha‘nın başrolü Adel Karam ile paylaştığı film, basit bir hakaretin nasıl ülke çapında bir politik krize dönüştüğünü anlatıyor. Orta Doğu’daki herhangi bir ülkenin hiç de yabancısı olmadığı konulara değinen film, bir yandan da yargıdan medyaya birçok farklı kuruma eleştiriyle yaklaşıyor.

 

Djam

Yönetmen: Tony Gatlif | Vizyon Tarihi: 19 Ocak 2018

Perdede cümbüş var! Bugüne kadar çingene dünyasını müzik yoluyla en iyi şekilde yansıtan yönetmen Tony Gatlif, bu kez sizi rembetikonun içli tınıları öncülüğünde müzikal bir yolculuğa çıkaracak. Filme adını veren Djam’in hikâyesi Yunanistan’dan İstanbul’a, oradan Midilli Adası’na uzanıyor. Filmin müzikleri için Türkiye ve Yunanistan’dan birçok isim işbirliği yaparken, filmin Filmekimi gösterimi sonrası Cümbüş Cemaat ekibi Salon’da bir konser vermişti.

 

Nelyubov / Loveless

Yönetmen: Andrey Zvyagintsev | Vizyon Tarihi: 26 Ocak 2018

Filmekimi’nde izleme fırsatı bulduğumuz, ardından da En İyi Yabancı Dilde Film Oscar ödülü için kısa listeye kalan 9 filmden de biri olarak duyurulan bir diğer film ise Rusya’dan Nelyubov / Loveless. Cannes Film Festivali’nden Jüri Ödülü ile ayrılan ve ünlü yönetmen Andrey Zvyagintsev filmi, yönetmenin diğer filmlerinde olduğu gibi yozlaşmış ve çürümüş Rus toplumuna odaklanıyor. Nefret ve şiddet dolu bir boşanma döneminden geçen bir çiftin, oğullarının kaybolması sonrası birbirleriyle, çevrelerindekilerle ve devletle mücadelesini anlatan film, sezonun en iddialı Avrupa yapımlarından.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?