Yaşadığım şehir Münih’te, yıl içinde kalabalık denen kavramın hissedildiği tek dönem Oktoberfest. 1810 yılından beri, Ludwig I ve Prenses Therese’nin evlenmesi ile başlayan ve iki yüz yıldır devam eden Oktoberfest festivalini her sene yaklaşık 6 milyon kişi ziyaret ediyor!

Münih’in en büyük ve ünlü bira fabrikaları sırf Oktoberfest’e özel, alkol oranı daha yüksek olan (yaklaşık %6-%7) biralar üretiyor. Bu festivalin diğer adı ise “Wiesn” ve bu isim Oktoberfest’in bulunduğu Theresienwiese’den geliyor. Alanda, en ünlü 6 bira fabrikasının çadırları bulunmakta. Bunlar Spatenbräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbrau ve Löwenbräu. Bu sene bir litre bira (bir “Maß” olarak da geçiyor ve zaten başka boyları almak mümkün değil) yaklaşık 10 Euro idi.

Bu sene Oktoberfest’e katılmaktan daha çok ilgimi çeken şey Oktoberfest’in ikinci günü yapılan “Trachten- und Schützenzug” isimli geçit töreniydi. Daha önce hiç gitme şansım olmamıştı. Bu geçit töreninin rotası senelerdir değişmemiş: Maximillianeum’dan başlayıp Odeonsplatz’dan geçilerek Bayern’in önde gelen yöneticilerine selam veriliyor. Odeonsplatz bu geçitin en önemli noktalarından bir tanesi. Bitiş noktası ise Oktoberfest’in bulunduğu Theresienwiese. Bu tören 1835 yılından beri var olsa da 1950 yılından beri Oktoberfest’in bir parçası. Biz sokağın kenarına dizilip izleyenlerden olduk faktar istenirse yol kenarına kurulan ve daha iyi bir görüş sağlayan tribünlerden 35 Euro’ya bilet almak da mümkün.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN