Evde kaldığımız süre içerisinde her zaman yapmakta olduğumuz birçok aktiviteyi yapamıyoruz. Evet, en azından internet var diye kendimizi bilgisayara veriyoruz ama nette takılmak da bir yere kadar değil mi? Güzel haber, aktivitelerinize kaldığınız yerden devam edebilmeniz için birçok site ve kurum sizi yalnız bırakmıyor, evlerinize geliyorlarİşte ben de bugün onlardan bahsedeceğim, online aktiviteler arasında en sevdiklerimi anlatmaya başlıyorum.

Online Aktiviteler | Fotoğraf: Allie Smith

Online Aktivite Önerileri

Google Arts & Culture’la gezin.

Google Arts & Culture sayesinde Eyfel Kulesi ve Tac Mahal gibi birçok olağanüstü yapıyı evinizden yüksek çözünürlüklü olarak incelemek mümkün. Google’ın dünyanın önde gelen birçok müzesiyle yaptığı iş birliği ile ortaya çıkan bu platform sayesinde; kendinizi New Delhi’de Tac Mahal’i izlerken ya da Sydney Opera Binası’na nazır dolaşırken hayal etmek bile evden çıkmış gibi hissetmenize yardımcı olabilir!

Eyfel Kulesi’nin tepesinden bakış
Eyfel Kulesi’nin tepesinden bakış| Fotoğraf: The History Hub

Platformun en ilginç özelliklerinden biri ise art-selfie özelliği. Bu özellik sayesinde kendi fotoğrafınızı çekip yükleyerek, tarihte resmedilmiş portreler arasından size en çok benzeyenlerini bulma şansınız bile oluyor.

Opera ve orkestraları izleyin.

La Traviata
La Traviata | Fotoğraf: Metropolitan Opera

Viyana Devlet Operası’ndan sonra, Metropolitan Operası da internet yayınına geçti. “Nighltly Met Opera Streams” başlığı altında ücretsiz yayına geçen Met Opera, her akşam 19:30 (EST)’da canlı yayına başlıyor. Her performanstan 20 saat sonra kayıtları internet sitesinden izlemeniz mümkün!

Sadece Metropolitan değil, Seoul Filarmoni Orkestrası, Portland Barok Orkestrası, Budapeşte Festival OrkestrasıRoyal Opera House ve Paris Operası da online yayına başlıyor. Ücretsiz olarak internet sitelerinden takip edebileceğiniz konser, opera ve bale gösterilerini takip etmenizi tavsiye ediyorum.

Tiyatro gösterimlerinin bir parçası olun.

Reis Bey - Ankara DT
Reis Bey – Ankara DT| Fotoğraf: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Sadece opera ve bale gösterilerini değil, tiyatro oyunlarını da evinizde izleyebilirsiniz! Napoli San Carlo Tiyatrosu, oyunlarını online olarak bizlerle paylaşıyor. 

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı; Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın geçmiş performanslarını Youtube üzerinden paylaşıyor. Sadece bakanlık değil, Tiyatro Ak’la Kara, Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, TiyatrohaneTiyatro Pangar ve Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu gibi birçok topluluk da geçmiş performanslarını tiyatroseverler ile paylaşıyor.

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Evde Online Tiyatro

Evde spor egzersizleri yapın.

Evde Pilates
Evde pilates | Fotoğraf: dergidir.com

Spor yapmak için dışarı çıkmanıza gerek yok! Youtube üzerinden ulaşabileceğiniz videolardan bahsetmiyorum. Artık birçok oluşum Instagram üzerinden canlı yayın yaparak sporu evimize getiriyor. Öncelikle yogayla başlayalım. Birçok şehirde bulunan Yogakioo, evlerimizden çıkmamamız için her gün Yogakioo ve Yogakioo Dergi hesaplarından farklı eğitmenler ile yoga dersi veriyor.

Sadece yoga değil; zumba, pilates, hatta kardiyoyu bile canlı yayında yapabilirsiniz! Ankara Şehir Kulübü ve Sweaters Community benim takip ettiklerimden. Ankara Şehir Kulübü hesabından yoga, pilates ve workoutlara katılabilir, ZOOM uygulaması ile zumba yapabilirsiniz! ZOOM ile zumba nasıl yapılıyor derseniz, bildiğiniz webcam açıyorsunuz. 🙂 Böylece zumba yaparken eğitmen sizi de görebiliyor, hep beraber eğlenceli dakikalar geçirebiliyorsunuz. Sweaters Community sayesindeyse yoga ve workout’lara katılarak sporunuza evde devam edebilirsiniz.

Online workshop’lara katılın.

Online meditasyon
Online meditasyon | Fotoğraf: rockethomes.com

Sweaters Community sizi sadece spora yönlendirmiyor, aynı zamanda kendinizi geliştirmenize yardımcı olmak için birçok workshop da düzenliyor. Farklı meditasyon şekilleri ve sağlıklı yaşam önerileriyle evde kalmaya destek veren eğitmenleri, dakikalar içinde kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissetmenizi sağlıyor. Sadece Sweaters Community değil, Kendine Has da “Evde Kal Fest” adı altında birçok etkinlik düzenliyor. İç mekan için bitki düzenlemelerinden tutun, hamburger yapımına kadar birçok etkinliğe canlı olarak katılabilir; canlı yayını kaçırırsanız IGTV üzerinden daha sonra da izleyebilirsiniz.

Evde konser keyfini yaşayın.

Artık birçok sanatçının da üzerine basa basa #evdekal çağrısı yaptığı şu dönemlerde, onlar da dinleyenleriyle buluşmak için Instagram’ı tercih ediyorlar. Birer saatlik küçük konserlerle akşamları keyfinize keyif katabilirsiniz. Sanatçıların kişisel hesaplarının yanı sıra Kendine Has, Redbull ve Birlikte Güzel hesapları üzerinden yapılan konserleri takip edebilirsiniz.

Dışarıda yapabileceğimiz çoğu aktivite evlerimize kadar gelmişken, yapmayalım de ne yapalım?

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Allie Smith