Yasaklar yeniden başlamış, Covid salgını hayatımız üzerindeki egemenliğini hala korurken hepimiz alışkanlıklarımızı evden sürdürebilmenin yollarını arıyoruz. Spor da bunlardan biri. Bu dönemden önce yoga yapabilmek ya da kendimi yogada geliştirebilmek için diyelim, muhakkak ki bir yoga stüdyosuna gitmem gerektiğini düşünürdüm. Oysa çok yanılmışım, yolda harcanan zamanı da pratiğime ekleme üstelik pratik yapacağım saate de tamamen kendim karar verme lüksüm olunca aslında çalışmalarımdan çok daha verim alabildiğimi fark ettim. Yalnızca doğru kanalları keşfetmemişim. Bu yazıda benim yoga pratiğimi geliştirmemde bana çok yardımcı olmuş online yoga platformlarından bahsedeceğim

Fotoğraf Altyazısı | Zen Bear Yoga (unsplash.com)
Evde Yoga | Fotoğraf: Unsplash/@zenbear

Youtube’da yoga ve meditasyon konusunda oldukça faydalı bilgiler sunan çok sayıda kanal var. Yogaya ilk başladığımda pratik sürem görece daha kısa olduğu için Youtube üzerinde 20-30 dakikalık akışlar takip ediyordum. Ancak kendinizi gerçek anlamda geliştirmek için Youtube maalesef yetersiz kalacaktır diye düşünüyorum. 

Online Yoga: Nelerden Faydalanabiliriz?

En sevdiğim Youtube Yoga Kanalları

Boho Beautiful

youtube play youtube play

Kanalın sahibi Juliana dünyanın en tatlı kadınlarından biri. Açıkçası ben çok sakin, durgun yogilerin derslerinden keyif almıyorum. Dingin, kontrollü bir enerji arıyorum sanırım. Juliana tam böyle bir havada ders veriyor. Kanalındaki akışlar genellikle tüm bedene odaklanan, hemen her seviyeye uygun. Rahatlatıcı yin seanslarından çok etkili egzersiz videolarına kadar geniş bir skalası da var. Dolayısıyla çoğu kişinin yararlanabileceğini düşünüyorum. Ayrıca kendisi vegan besliyor ve çok güzel tarifler de paylaşıyor.

Yogakio

youtube play youtube play

YogaKio yoga okulunun Youtube kanalı. Yogaya henüz yeni başladıysanız değil de en azından biraz pratiğiniz, kulak aşinalığınız varsa tavsiye edebileceğim bir kanal bu. Başlangıç derslerinde bile daha ileri seviye pozlara rastlayabiliyorsunuz. Ama biraz ısınmışsanız ve pozlarda daha güçlenmek istiyorsanız çok çok gelişebileceğiniz bir yer. Hocaların hepsi çok yetkin. Ayrıca yoga felsefesini de öğrenme şansı bulabilirsiniz bu kanalda.

Çetin Çetintaş, 

youtube play youtube play

YogaKio’nun kurucusu Çetin Çetintaş’ın Youtube kanalı adeta bir stüdyo. Kanalında hem başlangıç hem de ileri seviye akışlar var. Serilerini düzenli takip edildiğinde gelişmemek, bedeninde keşifler yaşamamak imkansız diye düşünüyorum.  Kendisinin derslerinden bazen korktuğum doğrudur: ) Çetin Çetintaş farklı ülkelerde eğitimler almış ve beslendiği kültürleri de derslerine yedirebilen bir eğitmen bence. Benim favorim sohbetli dersleri oluyor genellikle. Fiziksel pratiğin içsel dengeye giden yoldaki önemini çok güzel gösteriyor bu dersler bana. Bittiğinde kendimi terapiden çıkmış gibi hissediyorum. Rahatladığım değil; sorunlarıma yönelik çok nokta atışı sorular sorduğum bir terapi… Neden ikincinin daha önemli olduğunu anlamamda da yine Çetin Hoca’nın sohbetlerinin etkisi büyüktür Mutlaka podcastlerini dinleyin diyorum. Ayrıca kendisi Youtube kanalını kullanım klavuzu hazırlamış, onu da buraya bırakıyorum.

Nicole Wild

youtube play youtube play

Ben zaten temele hakimim amacım kendimi daha da ileri götürmek, yeni asanalar denemek, belki uzmanlaşmak istiyorum derseniz de bu kanala yönlendireyim sizi. Eğer yogada yeniyseniz Nicole’un derslerini pek önermiyorum; çünkü kendinizi yaralayabilir pratiğinizde geriye bile gidebilirsiniz. Ama daha uzun ve zorlayıcı derslere kendinizi kaptırmak isterseniz de bu bir sonraki seviyeyle tanışma sürecinde Nicole bence sizi güzel yönlendiriyor, püf noktalar veriyor.

Blessed Yoga

youtube play youtube play

Bir de tam orta seviye bir kanal bırakıyorum. Kendisi bence çok zorlamayan, yormayan ama yine de dinç tutan akışlar paylaşıyor genellikle. Bu kanalın özellikle bazı asanalara odaklanan videoları seviyor ve takip ediyorum.

Online Yoga Platformları

Gelelim online yoga platformlarına. Yoga platformlarına üye olmanın açıkçası bir yoga stüdyosuna gitmekten daha kötü olduğuna inanmıyorum; hatta dersin süresini, seviyesini, odaklanacağı bölgeyi, tarzını seçme şansı vermek gibi artı yönleri olduğunu düşünüyorum. Ayrıca genellikle seriler ve seviyeler net şekilde düzenlenmiş olduğu için pratiğinizi de bir düzene oturtmanızı ve adım adım ilerlemenizi sağlayabilirler.

Poweryoga

poweryoga
Poweryoga | Fotoğraf: Poweryoga

Bryan Kest, Poweryoga‘nın kurucusu ve ana öğretmeni. Site oldukça kapsamlı, farklı disiplinlerden hem tek seferlik hem de seriler bulmak mümkün. Dersler genellikle bir grup dersinin kaydı şeklinde olduğu için stüdyoda gruplara alışık olanlar bu Poweryoga’ya kolay adapte olabilirler. Ayrıca belirli zamanlarda yapılan canlı derslere de katılabilirsiniz.

Yogainternational

Online Yoga, Yogainternational
Online Yoga, Yogainternational | Fotoğraf: Yogainternational

Yogainternational en kapsamlı online yoga platformlarından biri. Yüzlerce ders var ve nerdeyse her gün de yeni içerikler yüklüyorlar siteye. Her seviyeye uygun dersleri mevcut ama ben özellikle yeni başlayanlara uygun olduğunu düşünüyorum çeşitlilik açısından. Farklı tarzları deneyip hangisinin size en uygun olduğunu anlayabileceğiniz bir platform Yogainternational. Ayrıca kendilerinin bloglarını okumayı da çok seviyorum, çok yararlı yazılar paylaşıyorlar.

 Alomoves

Online Yoga, Alomoves
Online Yoga, Alomoves | Fotoğraf: Alomoves

Benim en sevdiğim, üyeliğime en sadık olduğum platform ise Alomoves. Skills kategorisinde belirli temel becerilere yönelik ders serileri var ve bu sayede kendi eksiliğim üzerine çalışabiliyorum. Meditasyonla bedensel pratiği çok iyi harmanlayan “İçindeki Tanrıça’yı Uyandır” benzeri serilerini ayrıca seviyorum. Yalnız yin yoga konusunda biraz eksikler, aradığınız buysa çok mutlu olmayabilirsiniz. Ayrıca en sevdiğim yoga hocalarından Talia Sutra‘nın da dersleri var Alomoves’da, ben burayla uzun süre matta buluşacağım.

Doyogawithme

Online Yoga, Doyogawithme
Online Yoga, Doyogawithme | Fotoğraf: Doyogawithme

Doyogawithme yine hem tarz, eğitmen hem de süre bakımından çeşitliliği hayli zengin bir platform. Bir de vücutta hangi bölgeye odaklanmak istediğinizi seçebiliyorsunuz ki bunun harika bir özellik olduğunu düşünüyorum. Ayrıca iki ay ücretsiz deneme süresi sunuyor bu site, deneme açısından kesinlikle kaçırılmaz diyorum.

Gaia

Online Yoga, Gaia
Online Yoga, Gaia | Fotoğraf: Gaia

Gaia, yine çok iyi eğitmenlere ev sahipliği yapan bir platform. Ama bunun yanında ben özellikle belgesel ve filmleri için onu bu listeye ekliyorum. Enerji, farkındalık, kişisel gelişim hatta beslenme konusunda çok geniş bir arşivleri var. İlginizi çeken konularsa nimet diyorum.

Hepimiz böyle zor zamanlarda da büyümeye, gelişmeye devam etmenin yollarını buluruz umarım…

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@barcelocarl

İlginizi çekebilir: Ceren Muslu’dan Yoga Serüvenim