Hayatta kabul edilmesi gereken Murphy kanunları vardır. Trafikte geçtiğiniz şerit daima tıkanır, arabanızı yıkattığınız gün şakır şakır yağmur yağar ve benzininiz daima en aceleniz olduğu anda biter. İşte o anlarda araçtan inmeden kolayca ödeme yapıp rotaya devam edilebilmesi için Opet ve Yandex iş birliğine gidiyor.

Online alışveriş, gıda alışverişlerinde ‘self check-out’lar ve hatta artık yüz tanıma teknolojisi ile ödeme imkanları hayatımıza giriş yapıyor. Günlük yaşamın hızlı akışı, pratik ve teknolojiden güç alan çözümleri cazip hale getiriyor. Opet ve Yandex’in iş birliği de bu cazip çözümlerden bir tanesi. Yandex Navigasyon’a yeni eklenen Yandex Fuel özelliği ile Opet istasyonlarındaki akaryakıt ödemelerini artık araçtan inmeden, cep telefonuyla kolayca yapmak mümkün. Araçta ödemede Türkiye’de bir ilk olan bu uygulama sayesinde teknolojiden faydalanılarak günlük yaşam pratiğini kolaylaştıran adımlar atılmış oluyor.

Peki sistem nasıl çalışıyor? İlk adım, araçtan inmeden ödeme yapılabilen Opet istasyonlarını, Yandex Navigasyon’da yeşil renkli daireleri takip ederek bulmak. Ardından gitmek istediğiniz istasyona tıklayıp rota oluşturuyorsunuz. İstasyona ulaşır ulaşmaz akaryakıt satış yetkilisine ödemeyi Yandex Navigasyon ile yapacağınızı, alacağınız tutarı ve yakıt tipini söylemeniz gerekiyor. Daha sonra yakıt dolum sürecini yine telefon ekranınızdan takip edebiliyorsunuz. Son olarak da işlem tamamlanınca “öde” butonuna tıklayıp ödemeyi yaparak güne kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Yani halihazırda kullandığımız bir uygulama, halihazırda uğradığımız bir işletmeyle bir araya gelip yapılacaklar listemizdeki işlerden bir tanesini kolayca silmemize aracılık ediyor. Opet & Yandex Mobil Ödeme Sistemi’ne ilişkin daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.