Christopher Nolan, çağımızın en yaratıcı, en heyecan verici yönetmenlerinden biri olarak, 2000’lerin başından beri bütçesi ve etkisi gittikçe büyüyen, görkemli prodüksiyonlarla hayran kitlesinin önüne başyapıtlar yığmaya devam ediyor. Bunların en yenisi; izleyicileri dünyayı kurtarmak için yok etme riskini almak zorunda kalan esrarengiz adamın heyecan dolu paradoksuna iten, IMAX® ile çekilmiş epik bir gerilim filmi: Türkiye’deki dağıtımını UIP Türkiye’nin üstlendiği, 21 Temmuz Cuma günü vizyona girecek Oppenheimer.

Christopher Nolan adını tüm dünyaya duyurmaya, geriye doğru ilerleyen kurgusuyla gizemli bir hikaye anlatan bağımsız film Memento ile başladı. Ardından Christian Bale’in sevilen süper kahramana hayat verdiği, her zamankinden daha karanlık bir Batman portresi çizen Kara Şövalye Üçlemesi geldi: Batman Begins, The Dark Knight ve The Dark Knight Rises. The Prestige, Inception, Interstellar, Dunkirk ve Tenet ile Nolan’ın zaman ve mekanı birer oyun hamuru yığını gibi yoğurmasına tanık olduk. Onun filmlerinde heyecan bir an dinmedi; CGI’dan mümkün olduğunca uzak duran görsel efektler ve baş döndürücü prodüksiyon tasarımı sayesinde Nolan sineması fizik kurallarına meydan okudu. Şimdi sırada Oppenheimer var!

Christopher Nolan‘ın yeni filmi; yaşamış bir kişiye, gerçek olaylara odaklanıyor. Filmin Kai Bird ile Martin J. Sherwin’in yazdığı Pulitzer ödüllü American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer adlı kitaba dayanan bir hikayesi var. 1904 doğumlu teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer, II. Dünya Savaşı dönemi ABD hükümetinin Almanlardan önce nükleer silah geliştirmek için yürüttüğü Manhattan Projesi’nin bir parçası olarak atom bombasını geliştirmekten sorumlu bir bilim insanı. Yani savaşa yön veren ve tüm dünyanın kaderini değiştiren atom bombasının arkasındaki araştırma ve tasarlama sürecinin başındaki isim…

Filmde Oppenheimer’ı 28 Days Later filmi ve Peaky Blinders dizisinin yanı sıra Nolan’ın Kara Şövalye Üçlemesi, Inception ve Dunkirk filmlerinden tanıdığımız oyuncu Cillian Murphy canlandırıyor. Christopher Nolan bu karakter için şöyle diyor: “Cillian’ın filmlerimde canlandırdığı tüm karakterler arasında en karmaşık ve en katmanlı insanlardan biri olduğunu düşünüyorum. Cillian bu farklı katmanları keşfedebilen ve bu karmaşıklık düzeyini yansıtabilen birkaç yetenekten biri.Cillian Murphy ise Oppenheimer‘ın bugüne kadar okuduğu en iyi senaryo olduğunu belirtmeden geçemiyor.

Filmde Cillian Murphy‘e Oppenheimer’ın eşi, biyolog ve botanikçi Katherine “Kitty” Oppenheimer rolünde Emily Blunt, Manhattan Projesi’nin yöneticisi General Leslie Groves Jr. rolünde Matt Damon, ABD Atom Enerjisi Komisyonu’nun kurucu üyesi Lewis Strauss rolünde Robert Downey Jr. ve dönemin önemli bilim insanları rollerinde Florence Pugh, Benny Safdie ve Josh Hartnett gibi isimler eşlik ediyor. Filmin yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu saymakla bitmiyor: Rami Malek, Dane DeHaan, Kenneth Branagh, Alden Ehrenreich…

Oppenheimer, tüm Christopher Nolan filmleri gibi teknik açıdan kusursuz bir sinema deneyimi vadediyor: Film IMAX® 65mm ve 65mm geniş format kombinasyonuyla çekilmiş ve ilk kez IMAX® siyah beyaz analog görüntülü bölümler içeriyor. Bu görsel şölende daha önce Dunkirk ve Tenet‘te Nolan’la çalışmış görüntü yönetmeni Hoyte von Hoytema‘nın kamerası ve Black Panther ve Tenet filmleri ile The Mandalorian dizisinin müzikleriyle tanıdığımız Ludwig Göransson‘un müzikleri eşlik ediyor.

youtube play youtube play

Türkiye’deki dağıtımını UIP Türkiye’nin üstlendiği Oppenheimer, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu hafta gösterime giriyor. Biz de bu müthiş deneyimi, sinemalarda ve tercihen IMAX® salonlarda deneyimlemeniz için ısrar ediyor ve Christopher Nolan’ın sözlerini hatırlıyoruz: “Beğenin ya da beğenmeyin, J. Robert Oppenheimer gelmiş geçmiş en önemli insandır. İçinde yaşadığımız dünyayı şekillendiren kişidir. İzleyicinin onun hikayesini mümkün olan en büyük ekranlarda görmek için sinemalara geleceğini umuyorum.” 21 Temmuz Cuma günü vizyona girecek film ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayın.