86. Akademi Ödülleri, 2 Mart gecesi düzenlenecek törenle dağıtılacak. Oscar adaylar ise bugün açıklandı! Hem önemli dallardaki adayları duyuralım dedik, hem de geçtiğimiz yıl olduğu gibi Oscar Boy (Umur Çağın Taş) ve thebalkabaa’ndan (Emre Eminoğlu) aday listesini yorumlamalarını istedik.

american hustle

Geçtiğimiz yıllara göre sürprizi oldukça az olan aday listesinde ilk dikkati çeken yapımlar, David O. Russell‘ın yönettiği düzenbazlık hikayesi “American Hustle” ve Alfonso Cuarón‘un teknik özellikleriyle öne çıkan filmi “Gravity“. 10’ar dalda adaylık elde eden bu iki yapımı 9 adaylıkla Steve McQueen‘in ABD tarihinin yüz kararsı kölelik konusuna parmak basan “12 Years A Slave“i izliyor. 8 büyük kategorideki adaylar şöyle sıralandı:

En İyi Film
12 Years A Slave
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
Wolf of Wall Street

En İyi Yönetmen
Alfonso Cuarón (Gravity)
Steve McQueen (12 Years A Slave)
Alexander Payne (Nebraska)
David O. Russell (American Hustle)
Martin Scorsese (Wolf of Wall Street)

En İyi Erkek Oyuncu
Christian Bale (American Hustle)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (Wolf of Wall Street)
Chiwetel Ejiofor (12 Years A Slave)
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)

En İyi Kadın Oyuncu
Amy Adams (American Hustle)
Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Sandra Bullock (Gravity)
Judi Dench (Philomena)
Meryl Streep (August: Osage County)

GRAVITY

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Bradley Cooper (American Hustle)
Michael Fassbender (12 Years A Slave)
Jonah Hill (Wolf of Wall Street)
Jared Leto (Dallas Buyers Club)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Lupita Nyong’o (12 Years A Slave)
Julia Roberts (August: Osage County)
June Squibb (Nebraska)

nebraska

En İyi Orijinal Senaryo
American Hustle
Blue Jasmine
Dallas Buyers Club
Her
Nebraska

En İyi Uyarlama Senaryo
12 Years A Slave
Before Midnight
Captain Phillips
Philomena
Wolf of Wall Street

Adayların tam listesine Akademi’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz, biz onları yorumlama kısmına geçelim. Adaylar açıklanır açıklanmaz Oscar Boy (Umur Çağın Taş) ve thebalkabaa‘na (Emre Eminoğlu) tahminlerinin ne kadarının tuttuğunu, listedeki sürprizleri ve henüz çok erken olsa da kazanan tahminlerini sorduk, yorumlarını aldık:

dallas buyers club

Listeye genel olarak bakarsak yılın ‘kazananı’ ve ‘kaybedeni’ hangi filmler?

Oscar Boy:  Yılın kazananı “Dallas Buyers Club” oldu bana kalırsa. En İyi Film adayı olduğu için artık iki erkek oyuncusunun da Oscar alma şansı var. Ama “American Hustle”ı, her ne kadar tahmin etmiş olsak da, “kazananlar” grubuna eklemek gerek. “12 Years a Slave”den daha fazla adaylık alması bir tesadüf değil. Kaybedense kesinlikle “Rush” ve “Inside Llewyn Davis” oldu. Bana kalırsa 2013’ün en iyi filmlerindendi ikisi de. Fakat böylesine rekabetli bir yarışta elbet üzülecektik. Galiba liste dışı kalanlardan çok, sürpriz adaylıklar alanlara bakmak daha doğru olacak.

thebalkabaa: Favorilerim arasında yer alan “Inside Llewyn Davis“in 2, “Rush“ın ise sıfır adaylık alması onları yılın kaybedenleri yapıyor bana kalırsa. Diğer yandan ufak bir kaybeden olarak “Captain Phillips” de dikkat çekici: Filmin 6 adaylığı, hatta En İyi Film adaylığı bulunsa da; Paul Greengrass’ın En İyi Yönetmen, Tom Hanks’in ise En İyi Erkek Oyuncu dalında aday olmasını bekliyorduk.

Aday listesinde yer alan en büyük 3 sürpriz nedir?

Oscar Boy:  En büyük 3 sürpriz… Çok bariz sürprizler bulmakta güçlük çeksem de en şaşırtıcıları “Dallas Buyers Club“ın En İyi Kurgu, “Her“ün En İyi Özgün Müzik kategorilerindeki adaylıkları. Ve Yabancı Dilde En İyi Film’de “The Missing Picture” ile Kamboçya.

thebalkabaa: Hong Kong’un adayı “Grandmaster“ın En İyi Yabancı Film kategorisinde var olmadan En İyi Görüntü Yönetmenliği ve En İyi Kostüm Tasarımı adaylıkları alması şaşırtıcı geldi bana. Onun yerini alan Kamboçya’nın “The Missing Picture“ı ise benim için listenin şoku oldu. “Lone Ranger“ın En İyi Makyaj adaylığı alması tahmin edilebilir olsa da “Elysium” ve “Pacific Rim” gibi yapımları sollayarak En İyi Görsel Efekt dalında yer alması da ilginç.

her

Aday listesinde yer almayan en büyük 3 sürpriz nedir?

Oscar Boy:  Emma Thompson (En İyi Kadın Oyuncu), Inside Llewyn Davis (En İyi Özgün Senaryo), Stories We Tell ve Blackfish (En İyi Belgesel)

thebalkabaa: En İyi Film ödülünün iddialı filmlerinden “12 Years A Slave“in En İyi Görüntü Yönetmenliği, En İyi Orijinal Müzik ve En İyi Ses Miksajı gibi teknik dallarda bulunmaması sürpriz bir eksiklik. En İyi Film seçilmek için elini bir hayli zayıflatacaktır. Onun dışında son anda atağa geçen Amy Adams’ın Meryl Streep’i liste dışı bırakacağını düşünürken, dışarıda kalan isim Emma Thompson oldu. “Rush“ın sıfır adaylık alması ise kesinlikle beklemediğim bir şeydi.

Eksiksiz tahmin ettiğin ve en kötü tahminlerde bulunduğun kategoriler hangileri?

Oscar Boy: Eksiksiz tahmin ettiğim tek dal uyarlama senaryo gibi gözüküyor. En berbat olduğum da klasik olarak özgün şarkı!

thebalkabaa: Bu yıl yalnızca En İyi Uyarlama Senaryo kategorisini eksiksiz tahmin edebildim -ki edemeyen olduğunu pek sanmıyorum, yarışın çok zayıf olduğu bir daldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da en kötü tahminlerim En İyi Şarkı ve En İyi Belgesel kategorilerinde. Bu iki kategori dışında genelde birer fire vermişim. Dediğimiz gibi, çok büyük sürprizlerle karşı karşıya kaldığımız bir yıl değil. Yalnızca tahmin edilen güçlü adaylar yerine 6. ya da 7. sırada olan isimler aday oldu.

12 years a slave

8 büyük kategoride ödülü kazanacak olanlar için erken-tahminlerin neler?

Oscar Boy: Şimdilik erken tahminlerim şöyle:
Film – 12 Years a Slave
Yönetmen – Alfonso Cuarón
Erkek Oyuncu – Matthew McConaughey
Kadın Oyuncu – Cate Blanchett
Yardımcı Erkek Oyuncu – Jared Leto
Yardımcı Kadın Oyuncu – Jennifer Lawrence
Özgün Senaryo – American Hustle
Uyarlama Senaryo – 12 Years a Slave

thebalkabaa: 
Film – Gravity
Yönetmen – Alfonso Cuarón (Gravity)
Erkek Oyuncu – Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)
Kadın Oyuncu – Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Yardımcı Erkek Oyuncu – Jared Leto (Dallas Buyers Club)
Yardımcı Kadın Oyuncu – Lupita Nyong’o (12 Years A Slave)
Özgün Senaryo – American Hustle
Uyarlama Senaryo – 12 Years a Slave

86. Akademi Ödülleri “Oscarlar” 2 Mart gecesi Ellen DeGeneres‘in sunacağı törenle dağıtılacak. Bu geceye kadar aday filmlerin birçoğunu !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde ya da vizyonda izleme şansına sahip olacağız.

Aday filmlerle ilgili daha fazla bilgi için Emre Eminoğlu’nun “Oscar Sezonu: Bu Filmler Kaçmaz!” yazısına göz atabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?