87. Akademi Ödülleri, 22 Şubat gecesi düzenlenecek törenle dağıtılacak. Oscar adayları ise bugün açıklandı! Hem önemli dallardaki adayları duyuralım, hem de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi konuyla yakından ilgilenen bloggerların yorumlarını alalım istedik.

İşte Oscar adayları ve Oscar Boy (Umur Çağın Taş), thebalkabaa (Emre Eminoğlu) ve AFK’nın (Ali Fuat Kısakürek) aday listesi hakkındaki yorumları…

the grand budapest hotel

Geçtiğimiz yıl oldukça tahmin edilebilir olan ve göreceli olarak sakin bir şekilde karşılanan Oscar adaylarının ardından, bu yıl sürprizi bol bir liste ile karşı karşıyayız. Bağımsız sinemanın iki dev ismi Alejandro González Iñárritu‘nun Birdman‘i ve Wes Anderson‘ın The Grand Budapest Hotel‘i 9’ar adaylık elde ederek ilk bakışta dikkati çeken yapımlar oldu, onları 8 adaylıkla Alan Turing’in biyografisi üzerine inşa edilen Morten Tyldum imzalı The Imitation Game ve 6’şar adaylık elde eden 12 yıllık Richard Linklater öyküsü Boyhood ile Clint Eastwood imzalı American Sniper izledi.

8 büyük kategorideki adaylar şöyle sıralandı:

En İyi Film
American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

En İyi Yönetmen
Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel)
Alejandro González Iñárritu (Birdman)
Richard Linklater (Boyhood)
Bennett Miller (Foxcatcher)
Morten Tyldum (The Imitation Game)

En İyi Erkek Oyuncu
Steve Carell (Foxcatcher)
Bradley Cooper (American Sniper)
Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
Michael Keaton (Birdman)
Eddie Redmayne (The Theory of Everything)

En İyi Kadın Oyuncu
Marion Cotillard (Deux jours, une nuit)
Felicity Jones (The Theory of Everything)
Julianne Moore (Still Alice)
Rosamund Pike (Gone Girl)
Reese Witherspoon (Wild)

elfilm.com-whiplash-316291

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Robert Duvall (The Judge)
Ethan Hawke (Boyhood)
Edward Norton (Birdman)
Mark Ruffalo (Foxcatcher)
J.K. Simmons (Whiplash)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette (Boyhood)
Laura Dern (Wild)
Keira Knightley (The Imitation Game)
Emma Stone (Birdman)
Meryl Streep (Into the Woods)

foxcatcher

En İyi Orijinal Senaryo
Birdman
Boyhood
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Nightcrawler

En İyi Uyarlama Senaryo
American Sniper
The Imitation Game
Inherent Vice
The Theory of Everything
Whiplash

Adayların tam listesine Akademi’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz, biz onları yorumlama kısmına geçelim. Adaylar açıklanır açıklanmaz Oscar Boy (Umur Çağın Taş), thebalkabaa (Emre Eminoğlu) ve AFK‘ya (Ali Fuat Kısakürek) tahminlerinin ne kadarının tuttuğunu, listedeki sürprizleri ve henüz çok erken olsa da kazanan tahminlerini sorduk, yorumlarını aldık:

golden globes - birdman

Listeye genel olarak bakarsak yılın ‘kazananı’ ve ‘kaybedeni’ hangi filmler?

Oscar Boy: Akademi’nin listesine göre konuşacak olursak kazananlar The Grand Budapest Hotel ve Birdman ama American Sniper‘ın da birkaç adım öne çıktığı söylenebilir. Belki En İyi Yönetmen adaylığı alsaydı tam bir ‘kazanan’ diyebilirdik. Günün kaybedenleri ise açık ve net bir şekilde Nightcrawler ve Gone Girl. Her ikisi de birer adaylıkla geçiştirildi; bunu az çok tahmin etmeliydik ama sanıyorum hepimiz aşırı iyimser davrandık. Selma ise sezona geç katılmanın cezasını ağır ödedi.

thebalkabaa: Yılın kazananları Foxcatcher ve American Sniper bana göre. İlki sezon başından beri tahminlerimizde üst sıralarda olmasına rağmen gittikçe gerilemiş, özellikle büyük kategorilerde görmezden gelineceği düşünülmeye başlanmıştı. İkincisi ise (muhtemelen milliyetçi ABD’lilerin oylarıyla) En İyi Erkek Oyuncu gibi kalabalık ve rekabeti bol bir dala dahi sızmayı başardı. Kaybedenler ise Gone Girl, Unbroken ve Selma. Özellikle ilk ikisi sezon başından beri bizi heyecanlandıran filmlerdi, fakat 1-2 adaylıkla geçiştirildiler.

AFK:  Yılın kazananı American Sniper gibi görünüyor, 6 adaylıkla bağırlarına basmışlar, Foxcatcher da yönetmenini içeri sokarak iyi iş yaptı. Boyhood, Birdman, The Grand Budapest Hotel ve The Imitation Game beklenen adaylıklar aldılar. Yılın kaybedeni ise Selma, Paramount’un kampanya hatalarından ziyade çok da sevilmemiş filmi belli ki. 

american sniper

Aday listesinde yer alan en büyük 3 sürpriz nedir?

Oscar Boy:  (1) Marion Cotillard en büyük sürprizlerden biri bana kalırsa. Oscar sohbetlerinde adı geçmesine rağmen ilk beşe girecek kadar iddialı olabileceğini düşünmemiştim. (2) En İyi Uyarlama Senaryo kategorisindeki Inherent Vice, Akademi’ye ağır gelebilecek bir senaryoya sahipti. İlk beşte görmek beni çok mutlu etti. (3) Mr. Turner‘ın En İyi Orijinal Müzik adaylığına şaşırdım. Ama sonuna kadar hak edilmiş olduğunu düşünüyorum.

thebalkabaa: (1) Marion Cotillard. Muhteşem bir performans, fakat En İyi Kadın Oyuncu kategorisi için Amy Adams ve Jennifer Aniston’ın adı çok daha olası geliyordu. (2) Çok beğenilen yabancı dilde filmlerin teknik kategorilere sızması daha önce çok kez rastlanmış bir şey olsa da Ida‘nın En İyi Görüntü Yönetmenliği adaylığı beni şaşırttı. (3) Mr. Turner‘ın En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Kostüm Tasarımı adaylıkları tahmin edilebilir adaylıklar olsa da, En İyi Orijinal Müzik’te bu filmi görmeyi beklemiyordum.

AFK: (1) Marion Cotillard‘ın Jennifer Aniston ve Amy Adams’ın arkasından gelip kadın oyuncu kategorisine sızması. (2) Bennett Miller‘ın Cannes’da kazandığı ödülü En İyi Yönetmen Oscar adaylığı ile pekiştirmesi. (3) Laura Dern‘ün En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalındaki adaylığı.

marion cotillard

Aday listesinde yer almayan en büyük 3 sürpriz nedir?

Oscar Boy:  The LEGO Movie, Force Majeure ve Life Itself. Üçü de pek kimsenin umursamadığı üç kategorideki (animasyon, yabancı film, belgesel) frontrunner‘lar arasındaydı. Bir şekilde dışarıda kalmayı başarmışlar. Onların adaylığı kaçırmasıyla genel tablo şekillenmiş oldu.

thebalkabaa: (1) Adının geçmediği tüm dallar anlaşılabilir, fakat Gone Girl’ün En İyi Uyarlama Senaryo adayları arasında yer almaması oldukça şaşırtıcı. (2) Başından beri bu kategorinin favorileri arasında yer alan The LEGO Movie‘nin aday dahi olamaması şok edici. How to Train Your Dragon 2‘nin daha iyi bir animasyon olduğunu düşünenlerdenim fakat ilk beşte yer alması gerekiyordu. (3) Son yıllarda Akademi’nin en vasat işini bile adaylar arasına yerleştirdiği James Newton Howard ya da Thomas Newman‘dan en azından birinin En İyi Orijinal Müzik dalında sürpriz bir adaylık elde etmesini bekliyordum, olmadı.

AFK: (1) The LEGO Movie‘nin animasyon yarışının dışında bırakılışı. (2) Jennifer Aniston‘ın Cake‘te Oscar adaylığını hak eden bir performans sergilemesine rağmen En İyi Kadın Oyuncu kategorisindeki yokluğu. (3) Roger Ebert belgeseli Life Itselfin adaylar arasında olmaması.

Eksiksiz tahmin ettiğin ve en kötü tahminlerde bulunduğun kategoriler hangileri?

Oscar Boy: Eksiksiz tahmin ettiklerim En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Makyaj & Saç Tasarımı dalları oldu sanırım. En büyük hüsranı galiba En İyi Erkek Oyuncu’da yaşadım. Carell ve Cooper’ı tahminlerime koymamıştım. Normalde hep kötü tahminler yaptığım ses kategorilerinde bile durumum oldukça iyi.

thebalkabaa: Genellikle 5 adaydan 4’ünü doğru tahmin etmişim. Tamamını doğru tahmin ettiğim kategoriler En İyi Film (10 tahmin yaptığımız ve 8 aday olduğu için bu herkes için böyledir diye düşünüyorum), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Kostüm Tasarımı. En  kötü olduğum kategori ise (sanırım her yıl olduğu gibi) En İyi Belgesel ve En İyi Orijinal Şarkı.

AFK: Çok sürpriz var. Sanırım eksiksiz tahmin ettiğim bir kategori yok. Oyuncu kategorilerinde, En İyi Erkek Oyuncu hariç, beşte dört yapmışım fakat zaten orada önemli olan sürprizleri tahmin edebilmek. Sanatsal ve teknik dallarda çok eksiğim var, onlara değinmiyorum bile.

boyhood

8 büyük kategoride ödülü kazanacak olanlar için erken-tahminleriniz neler?

Oscar Boy (U) – thebalkabaa (E) – AFK (A)

Film – Boyhood (U, E, A)
Yönetmen – Richard Linklater (U, E, A)
Erkek Oyuncu – Michael Keaton (U, A) | Eddie Redmayne (E)
Kadın Oyuncu – Julianne Moore (U, E, A)
Yardımcı Erkek Oyuncu – J.K. Simmons (U, E, A)
Yardımcı Kadın Oyuncu – Patricia Arquette (U, E, A)
Özgün Senaryo – The Grand Budapest Hotel (E, A) | Birdman (U)
Uyarlama Senaryo – Whiplash (U, E) | The Imitation Game (A)

86. Akademi Ödülleri “Oscarlar” 22 Şubat gecesi Neil Patrick Harris‘in sunacağı törenle dağıtılacak. Bu geceye kadar aday filmlerin birçoğunu !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde ya da vizyonda izleme şansına sahip olacağız.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?