87. Akademi Ödülleri, 28 Şubat gecesi düzenlenecek törenle dağıtılacak. Oscar adayları ise bugün açıklandı! Hem önemli dallardaki adayları duyuralım, hem de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi konuyla yakından ilgilenen bloggerların yorumlarını alalım istedik.

İşte Oscar adayları ve Oscar Boy (Umur Çağın Taş), thebalkabaa (Emre Eminoğlu) ve AFK’nın (Ali Fuat Kısakürek) aday listesi hakkındaki yorumları…

THE REVENANT

Geçtiğimiz yıl birçok sürprizle karşılaştığımız, görmezden gelinen filmler ve oyuncu/sanatçılar nedeniyle birçok tartışma yaratan Oscar adaylarının ardından, bu yıl göreceli olarak tahmin edilebilir, fakat ufak sürprizlerin de eksik olmadığı bir liste ile karşı karşıyayız. Geçtiğimiz yıl iki büyük ödülün sahibi olan Alejandro González Iñárritu’nun imzasını taşıyan ve Leonardo DiCaprio’ya uzun zamandır beklenen Oscar ödülünü kazandıracağı düşünülen The Revenant 12 dalda adaylık elde ederken, onu 10 adaylıkla George Miller’ın Mad Max: Fury Road‘u ve 7 adaylıkla Ridley Scott’ın The Martian‘ı izledi.

8 büyük kategorideki adaylar şöyle sıralandı:

En İyi Film
The Big Short
Brooklyn
Bridge of Spies
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Room
Spotlight

En İyi Yönetmen
Lenny Abrahamson (Room)
Alejandro González Iñárritu (The Revenant)
Tom McCarthy (Spotlight)
Adam McKay (The Big Short)
George Miller (Mad Max: Fury Road)

En İyi Erkek Oyuncu
Bryan Cranston (Trumbo)
Matt Damon (The Martian)
Leonardo DiCaprio (The Revenant)
Michael Fassbender (Steve Jobs)
Eddie Redmayne (The Danish Girl)

En İyi Kadın Oyuncu
Cate Blanchett (Carol)
Brie Larson (Room)
Jennifer Lawrence (Joy)
Charlotte Rampling (45 Years)
Saoirse Ronan (Brooklyn)

oscar - martian

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Christian Bale (The Big Short)
Tom Hardy (The Revenant)
Mark Rylance (Bridge of Spies)
Mark Ruffalo (Spotlight)
Sylvester Stallone (Creed)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Jennifer Jason Leigh (The Hateful Eight)
Rooney Mara (Carol)
Rachel McAdams (Spotlight)
Alicia Vikander (The Danish Girl)
Kate Winslet (Steve Jobs)

oscar - spotlight

En İyi Orijinal Senaryo
Bridge of Spies
Ex Machina
Inside Out
Spotlight
Straight Outta Compton

En İyi Uyarlama Senaryo
The Big Short
Brooklyn
Carol
The Martian
Room

Adayların tam listesine Akademi’nin resmi sitesinden ulaşabilir, 21 daldaki tüm aday filmlerin fragmanlarını Emre Eminoğlu’nun beLister’daki listesinden izleyebilirsiniz; şimdi biz onları yorumlama kısmına geçelim. Adaylar açıklanır açıklanmaz Oscar Boy (Umur Çağın Taş), thebalkabaa (Emre Eminoğlu) ve AFK‘ya (Ali Fuat Kısakürek) tahminlerinin ne kadarının tuttuğunu, listedeki sürprizleri ve henüz çok erken olsa da kazanan tahminlerini sorduk, yorumlarını aldık:

FURY ROAD

Listeye genel olarak bakarsak yılın ‘kazananı’ ve ‘kaybedeni’ hangi filmler?

Oscar Boy: Kazanan kesinlikle The Revenant. Elbette başarılı olacağını bekliyorduk. Fakat Tom Hardy ile prodüksiyon tasarımındaki varlığı sanki büyük kategorilerde ne kadar başarılı olacağının sinyallerini veriyor. Belki senaryosunda daha çok diyalog olsa ve filmin müzikleri Akademi’nin “orijinallik” kuralına takılmasaydı rekor kırıp 14 adaylık alabilirdi. Kaybeden de The Martian. Kabul, beklediğimiz her yerde karşımızda. Fakat Ridley Scott’ın epey oy toplayıp kariyerinin taçlandırılacağına şahit olacağını düşünürsek liste dışı kalması tesadüf değil.

thebalkabaa: The Revenant ve Mad Max: Fury Road‘un en çok adaylık alan filmler olacağını aşağı-yukarı hepimiz kestiriyorduk. Bu nedenle ben Room’un, özellikle aldığı yönetmenlik adaylığıyla kazananlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Bir de Tom Hardy büyük kazandı, hem The Revenant ile çok da beklenmeyen bir adaylık elde etti, hem de başrolde olduğu aksiyon filmi kendisi için birkaç devam filmini garantilemiştir diye düşünüyorum. Kaybeden ise Carol ve (The Martian değil ama) Ridley Scott.

AFK:  The Revenant, Spotlight ve Mad Max: Fury Road iyi iş çıkardı. Yarış da ilk ikisi arasında geçeceğe benziyor, yılın kaybedenlerinden biri Carol oldu malesef, böyle olacağını kestirmiyor değildik ama gerçekleşince sinirler bozuluyor hâliyle. Ben The Martian’ın da adını anmak istiyorum kaybeden olarak çünkü yönetmen adaylığı çıkarması bekleniyordu. Ridley Scott’ın bu filmi yöneten tembel poposunun son beşliye kalamamasına sevinmedim desem yalan olur.

oscar - room

Aday listesinde yer alan en büyük 3 sürpriz nedir?

Oscar Boy:  (1) Lenny Abrahamson (yönetmen) (2) Earned It (özgün şarkı) (3) Tom Hardy (yardımcı erkek oyuncu). Hardy’ye de ne kadar sürpriz denebilirse…

thebalkabaa:  (1) Lenny Abrahamson‘un yönetmenlik adaylığı (2) Sicario‘nun orijinal müzik adaylığı – buna çok sevindim (3) Tom Hardy‘nin aldığı oyunculuk adaylığı

AFK:  (1) Oyuncu kategorilerinde önemli öncüllerden adaylık çıkarmadan gelen Tom Hardy hoş bir sürpriz yaptı. (2) Charlotte Rampling’in adaylığı da güzel bir sürpriz bence, her ne kadar son birkaç haftada kadını içeri sokma muhabbetleri iyice bir toplu ayin, bir kitlesel yağmur duasına evrilmiş olsa da. (3) Ridley Scott’ın dışarıda kalmasına yukarıda değindim burada onun yerine girmiş olan Lenny Abrahamson’dan bahsedeyim. Room’un bu kadar kucaklanacağını beklemiyordum.

oscar - carol

Aday listesinde yer almayan en büyük 3 sürpriz nedir?

Oscar Boy: Carol (film), Todd Haynes (yönetmen) ve yine Carol (prodüksiyon tasarımı). Akademi’yi protesto etmek için geçerli sebeplerim var.

thebalkabaa: (1) Steve Jobs’un Aaron Sorkin imzalı muhteşem senaryosuna çok yazık oldu. (2) Room bu kadar sevilmişken bir oyuncu adaylığı daha beklerdim, bence Jacob Tremblay‘ın olmayışı bir sürpriz sayılabilir. (3) Furious 7‘ın (benim tarafımdan da) çok beğenilen şarkısı See You Again aday olamadı, fakat zaten bu kategoride favorilerin yer almamasına alışığız.

AFK:  (1)(2) Steve Jobs ve The Hateful Eight’in senaryoda karşımıza çıkmayışları enteresan. Tarantino 2015’te çok geveledi, ona iyi olmuş. (3) Carol diyeceğim, çünkü bu kadar göstere göstere ayıp etmezler diye düşünüyordum.

Senin ödül sezonunda en çok desteklediğin, adaylıklarını en çok istediğin filmler/oyuncular hangisiydi/hangileriydi ve sonuç ne oldu?

Oscar Boy: Açıkçası uzun zamandır bu kadar sıkıcı bir yıl geçirdiğimizi hatırlamıyorum. En İyi Film listesinde bana kalırsa The Revenant ve Mad Max: Fury Road haricinde her şey vasatlıktan dağılıyor. Belki Carol orada yer alsaydı daha az sızlanabilirdim. Ama The Revenant ile Mad Max: Fury Road‘un en çok adaylık alan filmler olmasına fazlasıyla sevindim. Hak ettiklerine şüphe yok.

thebalkabaa: Ödül sezonundaki favorilerim Mad Max: Fury Road ve Steve Jobs diyebilirim. (Fakat vizyonu bekleyip, muhtemelen aralarından bir favori daha çıkacak Brooklyn, The Revenant, Room ve Spotlight‘ı henüz izlemediğimi da unutmamak lazım tabii.) Steve Jobs yarışta erken gerilemişti zaten, Altın Küreler sonrası yine bir umutlanmıştım ama iki adaylıkla yetindi. Mad Max: Fury Road ise gururum oldu.

AFK: Benim Oscar yarışındaki favorilerim Brooklyn, Carol ve Mad Max: Fury Road. Brooklyn ve Mad Max: Fury Road yılın en iyi filmleri taçlarını taktılar. Saoirse Ronan’ın ödül kazanmasını çok istiyorum ama onun için artık mucizeler mucizesi gerekiyor, tek teselli BAFTA’nın sahneye Larson yerine onu çağırması olur, güzel olur. Tom Hardy çığırtkanlığım bu yıl zirvesine ulaştı, artık o da bir Academy Award Nominee, ona çok mutlu oldum. Yalnız lütfen açın Legend izleyin, yine bu yıldan bir film bence Hardy asıl orada olağanüstü.

279259

8 büyük kategoride ödülü kazanacak olanlar için erken-tahminleriniz neler?

Oscar Boy (U) – thebalkabaa (E) – AFK (A)

Film – The Revenant (U, E, A)
Yönetmen – George Miller (U, E,) Alejandro Gonález Iñárritu (A)
Erkek Oyuncu – Leonardo DiCaprio (U, E, A)
Kadın Oyuncu – Brie Larson (U, E, A)
Yardımcı Erkek Oyuncu – Sylvester Stallone (U, E), Mark Rylance (A)
Yardımcı Kadın Oyuncu – Kate Winslet (U,E,A)
Özgün Senaryo – Spotlight (U, E, A)
Uyarlama Senaryo – Room (U,A) | The Big Short (E)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?