2021’in en iyi film, yönetmen, oyuncu ve sanatçılarını ödüllendirecek Oscar adayları açıklandı! Yaklaşık on yılın ardından gelen kural değişikliğiyle En İyi Film kategorisinde 10 adayın birden yer aldığı, Flee’nin Oscar tarihine geçtiği aday listesinde Jane Campion imzalı The Power of the Dog 12 adaylıkla öne çıkıyor. 27 Mart 2022 gecesi sahiplerini bulacak 94. Akademi Ödülleri öncesinde adaylar, sürprizler, ilkler ve daha fazlası bu yazıda…

Oscar Adayları 2022

En İyi Film Dalında Oscar Adayları

oscar adayları - power of the dog
The Power of the Dog

On yıllar boyuca En İyi Film kategorisinde beş aday çıkardıktan sonra 2009’da bir kural değişikliğine giden ve aday sayısını 10’a çıkaran, ardından bu sayıyı “5 ila 10” olarak güncelleyen Akademi, bu yıl bir kez daha kurallarını değiştirdi ve 10 En İyi Film adayından oluşan bir Oscar adayları listesini geri getirdi. Başından beri yılın öne çıkan yapımları arasında yer alan ve şimdiden eleştirmenlerin ve izleyicinin desteğiyle En İyi Film kategorisi için favoriler arasında gösterilen dört film, tabii ki bunlar arasında: Jane Campion‘un Netflix’te yayınlanan ve ödül sezonunu adeta silip süpüren, western türünün cinsiyet normlarını sarsan filmi The Power of the Dog, Kenneth Branagh‘ın genel izleyicinin gönlünü fetheden nostaljik aile draması Belfast, Steven Spielberg‘ün yıllar sonra yeniden beyaz perdeye taşıdığı müzikal uyarlaması West Side Story ve Paul Thomas Anderson‘ın 70’lerın Hollywood’una götürdüğü saf aşk hikayesi Licorice Pizza.

oscar adayları - dune
Dune

Bu dört filme Sundance çıkışlı, duygusallığıyla kalplere dokunan CODA, Will Smith‘in performansıyla konuşulan biyografik yapım King Richard, Denis Villeneuve imzalı, dev bütçeli bilim kurgu Dune ve Adam McKay‘in kalabalık oyuncu kadrosuyla dikkat çeken politik taşlaması Don’t Look Up‘ın eşlik edeceği de tahmin edilebilirdi, öyle de oldu. Geçtiğimiz yılki kurallar geçerli olsaydı, 8 adaylı bir yıl olacağını ve adayların bunlar olacağını öngörmek de oldukça kolaydı. Merak edilen, kategoriyi 10’a tamamlayacak iki aday ise En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo adayları arasında da kendine yer bulmayı başaran, Japonya’nın En İyi Uluslararası Film kategorisine de soktuğu Drive My Car ve Guillermo del Toro imzalı, 1940’larda geçen suç draması Nightmare Alley oldu.

Oscar Adayları: Rekorlar, İlkler

_The Power of the Dog, 12 adaylık elde ederek yılın en çok adaylık alan filmi oldu, onu 10 adaylıkla Dune, 7’şer adaylıkla Belfast ve West Side Story izledi.

_Akademi’nin 94 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın, En İyi Yönetmen kategorisindeki ikinci adaylığını elde etti. Bu yılki ödülün favorisi gösterilen, The Power of the Dog‘un yönetmeni Jane Campion, daha önce The Piano (1993) filmiyle aday olmuş, fakat kazanamamıştı.

oscar adayları - flee
Flee

_En İyi Uluslararası Film yarışında Danimarka’yı temsil eden animasyon-belgesel Flee, bu üç kategoride (Uluslararası Film, Animasyon, Belgesel) birden adaylık elde eden, Oscar tarihindeki ilk film oldu.

_The Power of the Dog‘un bir başarısı da oyunculuk kategorileriyle ilgili; filmin tüm ana kadrosu (Benedict Cumberbatch, Kodi Smit-McPhee, Kirsten Dunst, Jesse Plemons) ilgili kategorilerde aday gösterildi.

_Uzun yıllar Akademi tarafından görmezden gelindikten sonra Beyoncé, ilk adaylığını King Richard filmi için yaptığı “Be Alive” şarkısıyla En İyi Özgün Şarkı kategorisinde elde etti.

_Daha önce 12 kez Oscar’a aday gösterilmiş fakat henüz ödüle uzanamamış efsanevi şarkı yazarı Diane Warren, En İyi Özgün Şarkı kategorisindeki 13. adaylığını Four Good Days ile elde etti.

oscar adayları - drive my car
Drive My Car

_En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışan üç yapım birden diğer kategorilerde kendine yer bulmayı başardı: Drive My Car (Japonya – En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo), Flee (Danimarka – En İyi Animasyon, En İyi Belgesel) ve The Worst Person in the World (Norveç – En İyi Özgün Senaryo).

_ Paul Thomas Anderson (Film, Yönetmen, Özgün Senaryo) Kenneth Branagh (Film, Yönetmen, Özgün Senaryo), Jane Campion (Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo), 3 dalda, Signe Byrge Sørensen (Animasyon, Belgesel), Charlotte De La Gournerie (Animasyon, Belgesel), Ryûsuke Hamaguchi (Yönetmen, Uyarlama Senaryo), Monica Hellström (Animasyon, Belgesel), Adam McKay (Film, Özgün Senaryo), Jonas Poher Rasmussen (Animasyon, Belgesel), Will Smith (Film, Erkek Oyuncu), Steven Spielberg (Film, Yönetmen), Dan Sudick (Görsel Efektler, Görsel Efektler) ve Denis Villeneuve (Film, Uyarlama Senaryo) ise 2’şer dalda aday gösterilen isimler.

Oscar Adayları: Yılın Yönetmenleri ve Oyuncuları

oscar adayları - west side story
West Side Story

En İyi Yönetmen: Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza) | Kenneth Branagh (Belfast) | Jane Campion (The Power of the Dog) | Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car) | Steven Spielberg (West Side Story)

En İyi Erkek Oyuncu: Javier Bardem (Being the Ricardos) | Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog) | Andrew Garfield (tick, tick…BOOM!) | Will Smith (King Richard) | Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

En İyi Kadın Oyuncu: Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye) | Olivia Colman (The Lost Daughter) | Penélope Cruz (Parallel Mothers) | Nicole Kidman (Being the Ricardos) | Kristen Stewart (Spencer)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ciarán Hinds (Belfast) | Troy Kotsur (CODA) | Jesse Plemons (The Power of the Dog) | J.K. Simmons (Being the Ricardos) | Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jessie Buckley (The Lost Daugther) | Ariana DeBose (West Side Story) | Judi Dench (Belfast) | Kirsten Dunst (The Power of the Dog) | Aunjanue Ellis (King Richard)

Oscar Adayları: Sürprizler ve Görmezden Gelinenler

oscar adayları - the lost daughter
The Lost Daugther

_En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde aday gösterilen Jessie Buckley, oyunculuk kategorisindeki büyük sürprizlerden biri olarak The Lost Daughter filmindeki rol arkadaşı Olivia Colman‘a adaylar arasında eşlik etti.

_Ödül sezonu boyunca Oyuncular Birliği Ödülleri, Critics’ Choice Ödülleri, Altın Küre Ödülleri ve BAFTA Ödülleri’nin hepsine aday gösterilerek Kristen Stewart, Nicole Kidman ve Olivia Colman gibi güçlü rakiplerine fark atan Lady Gaga, House of Gucci filmindeki rolüyle aday gösterilmedi. Filmin tek adaylığı En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı kategorisinde.

_Ruth Negga‘nın performansı ve uyarlama senaryosuyla aday listesine girmesi beklenen Rebecca Hall imzalı Passing ve müzikleri ve prodüksiyon tasarımıyla aday gösterilmesi beklenen Wes Anderson imzalı The French Dispatch tamamen görmezden gelindi.

_Yılın çok konuşulan yapımlarından The Matrix: Ressurections iddialı olduğu görsel efektleriyle listede yer alamadı.

_Ariana Grande‘nin oyuncuları arasında da yer aldığı Don’t Look Up Filmi için yaptığı “Just Look Up” şarkısı aday gösterilmedi.

_Bradley Cooper, Licorice Pizza ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ya da Nightmare Alley ile En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde değil, yapımcı kimliğiyle Nightmare Alley filmiyle aday gösterildi.

Bilmeniz Gerekenler

oscar adayları
94. Akademi Ödülleri

94. Akademi Ödülleri, 27 Mart 2022 gecesi gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. Sunucusuz geçen birkaç yılın ardından, törenin yeniden bir sunucusu olacağı duyurulsa da, henüz bu görevi kimin üstleneceği kesinleşmiş değil. Tüm adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ve Müzik…

Son olarak, yılın En İyi Özgün Şarkı adaylarıyla veda edelim:

youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
https://www.youtube.com/watch?v=u6R_flCWidw
youtube play youtube play