2022’nin en iyi film, yönetmen, oyuncu ve sanatçılarını ödüllendirecek Oscar adayları açıklandı! Everything Everywhere All at Once’ın 11 adaylıkla öne çıktığı, çeşitlilik açısından oldukça tatmin edici gözüken bir aday listesiyle karşı karşıyayız. 12 Mart 2023 gecesi sahiplerini bulacak 95. Akademi Ödülleri öncesi adaylar, sürprizler, ilkler ve daha fazlası bu yazıda…

Oscar Adayları 2023

En İyi Film Dalında Oscar Adayları

oscar adayları - everything everywhere all at once
Everything Everywhere All at Once (2022, The Daniels)

Hatırlarsanız on yıllar boyuca En İyi Film kategorisinde beş aday çıkardıktan sonra 2009’da bir kural değişikliğine giden ve aday sayısını 10’a çıkaran, ardından bu sayıyı “5 ila 10” olarak güncelleyen Akademi, geçtiğimiz yıl bir kez daha kurallarını değiştirmiş ve 10 En İyi Film adayından oluşan bir Oscar adayları listesini geri getirmişti. Başından beri yılın öne çıkan yapımları arasında yer alan ve şimdiden eleştirmenlerin ve izleyicinin desteğiyle En İyi Film kategorisi için favoriler arasında gösterilen dört film, tabii ki bunlar arasında: The Daniels’ın çoklu evren hikayesi Everything Everywhere All at Once, Martin McDonagh’ı bir kez daha Colin Farrell ve Brendan Gleeson’la buluşturan The Banshees of Inisherin, Steven Spielberg’ün nostaljik ve otobiyografik hikayesi The Fabelmans ve Cate Blanchett’in hırslı bir orkestra şefini canlandırdığı TÁR.

oscar adayları - the banshees of inisherin
The Banshees of Inisherin (2022, Martin McDonagh)

Bu dört filme gişe canavarı, yıllar sonra gelen devam filmleri Avatar: The Way of Water ve Top Gun: Maverick, Netflix yapımı savaş filmi ve edebiyat uyarlaması All Quiet on the Western Front, Baz Luhrmann imzalı Elvis Presley biyografisi Elvis‘in eşlik edeceğini kestirmesi de güç değildi. Hatta öncekiler gibi 8 adaylı bir liste çıkabilseydi, En İyi Film adayları bunlardan ibaret olabilirdi. Sürpriz denebilecek diğer iki adaylık, Altın Palmiye ödüllü Triangle of Sadness ve edebiyat uyarlaması Women Talking‘e gitti.

Oscar Adayları: Rekorlar, İlkler

oscar adayları - all quiet on the western front
All Quiet on the Western Front (2022, Edward Berger)

_Everything Everywhere All at Once, 11 adaylık elde ederek yılın en çok adaylık alan filmi oldu, onu 9’ar adaylıkla All Quiet on the Western Front ve The Banshees of Inisherin izledi.

_Everything Everywhere All at Once ve The Banshees of Inisherin‘in bir başarısı da oyunculuk kategorileriyle ilgili; tüm ana kadrosu ilgili kategorilerde aday gösterilen filmler, dörder oyunculuk adaylığı aldı: Everything Everywhere All at Once‘tan Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu ve Jamie Lee Curtis, The Banshees of Inisherin‘den ise Colin Farrell, Brendan Gleeson, Barry Keoghan ve Kerry Condon adaylar arasında.

_Ünlü şarkıcılar Lady Gaga (Top Gun: Maverick), Rihanna (Black Panther: Wakanda Forever) ve Mitski (Everything Everywhere All at Once) En İyi Orijinal Şarkı kategorisinde Oscar için yarışıyor. Öte yandan 13 kez Oscar’a aday gösterilen ve henüz kazanamayan Diane Warren, aynı kategoride 14. adaylığını elde etti. Sanatçı bu yıl Onur Ödülü’ne layık görülmüştü.

_En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışan All Quiet on the Western Front, sekiz ayrı kategoride daha aday gösterilirken, yarışta Meksika’yı temsil eden Alejandro González Iñárritu imzalı Bardo, Uluslararası Film adayları arasında kendine yer bulamazken görüntü yönetmenliği adayları arasında yer aldı.

_Daniel Kwan (Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo), Catherine Martin (Film, Prodüksiyon Tasarımı, Kostüm Tasarımı), Todd Field (Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo), Martin McDonagh (Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo), Daniel Scheinert (Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo), Steven Spielberg (Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo) 3 dalda, Shane Boris (Belgesel, Belgesel), Tony Kushner (Film, Orijinal Senaryo), Christopher McQuarrie (Film, Uyarlama Senaryo), Andy Nelson (Ses, Ses), Ruben Östlund (Yönetmen, Orijinal Senaryo) ise 2’şer dalda aday gösterilen isimler.

Oscar Adayları: Yılın Yönetmenleri ve Oyuncuları

oscar adayları - triangle of sadness
Triangle of Sadness (2022, Ruben Östlund)

En İyi Yönetmen: The Daniels (Everything Everywhere All at Once) | Todd Field (TÁR) | Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin) | Ruben Östlund (Triangle of Sadness) | Steven Spielberg (The Fabelmans)

En İyi Erkek Oyuncu: Austin Butler (Elvis) | Colin Farrell (The Banshees of Inisherin) | Brendan Fraser (The Whale) | Paul Mescal (Aftersun)

En İyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchett (TÁR) | Ana De Armas (Blonde) | Andrea Riseborough (To Leslie) | Michelle Williams (The Fabelmans) | Michelle Yeoh (Everything Everywhere All at Once)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin) | Brian Tyree Henry (Causway) | Judd Hirsch (The Fabelmans) | Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin) | Ke Huy Quan (Everything Everywhere All at Once)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever) | Hong Chau (The Whale) | Kerry Condon (The Banshees of Inisherin) | Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once) | Stephanie Hsu (Everything Everywhere All at Once) 

Oscar Adayları: Sürprizler ve Görmezden Gelinenler

oscar adayları - women talking
Women Talking (2022, Sarah Polley)

_En İyi Yönetmen kategorisinde son birkaç yıldır aday gösterilen ve ödüle uzanan kadın yönetmenlerin varlığı, bu yıl yerini yeniden yokluğa bırakmış durumda. 10 En İyi Film adayından da yalnızca biri bir kadın yönetmenin imzasını taşıyor: Sarah Polley imzalı Women Talking.

_Ödül sezonu boyunca iyi bir performans gösteren oyunculardan Viola Davis (The Woman King) ve Paul Dano (The Fabelmans) aday gösterilmedi.

_En İyi Uluslararası Film yarışında Güney Kore’yi temsil eden, hatta Park Chan-wook’a En İyi Yönetmen adaylığı getirmesi beklenen Decision to Leave, tamamen görmezden gelindi.

_Bağımsız yapımlarda yer alan Paul Mescal (Aftersun), Bryan Tyree Henry (Causeway) ve Andrea Riseborough (To Leslie) sürpriz adaylıklar aldı.

_Guillermo del Toro’s Pinocchio, orijinal müzik, orijinal şarkı ve prodüksiyon tasarımı gibi kategorilerde de boy göstermesi beklenirken, yalnızca En İyi Animasyon kategorisinde aday gösterildi.

_Top Gun: Maverick, ödül sezonu boyunca eleştirmenlerden topladığı En İyi Sinematografi ödüllerini Oscar adaylığına çeviremedi.

Bilmeniz Gerekenler

95. Akademi Ödülleri

95. Akademi Ödülleri, 12 Mart 2022 gecesi gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. Töreni bu görevi daha önce birden çok kez üstlenmiş Jimmy Kimmel sunacak. Tüm adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ve Müzik…

Son olarak, yılın En İyi Orijinal Şarkı adaylarıyla veda edelim:

youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play