85. Akademi Ödülleri, 24 Şubat gecesi düzenlenecek törenle dağıtılacak. Oscar için yarışacak film ve sanatçıların listesi ise bugün açıklandı! Hem önemli dallardaki adayları duyurmak, hem de Oscar Boy (Umur Çağın Taş) ve thebalkabaa’ndan (Emre Eminoğlu) aday listesini yorumlamalarını istedik.

Sürprizlerle dolu aday listesinde ilk dikkati çeken yapım, Steven Spielberg’ün Amerikan başkanı Abraham Lincoln’ün yaşamı üzerine olan son filmi “Lincoln“. Film, 12 adaylıkla listenin zirvesinde yer alıyor. Onu, 11 adaylıkla “Life of Pi” ve 8′er adaylıkla “Silver Linings Playbook” ile “Les Miserables izliyor. 8 büyük kategorideki adaylar şöyle sıralandı:

En İyi Film
Amour
Argo
Beasts of the Southern Wild
Django Unchained
Les Miserables
Life of Pi
Lincoln
Silver Linings Playbook
Zero Dark Thirty

En İyi Yönetmen
Michael Haneke (Amour)
Ang Lee (Life of Pi)
David O. Russell (Silver Linings Playbook)
Steven Spielberg (Lincoln)
Benh Zeitlin (Beasts of the Southern Wild)

En İyi Erkek Oyuncu
Bradley Cooper (Silver Linings Playbook)
Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Hugh Jackman (Les Miserables)
Joaquin Phoenix (Master)
Denzel Washington (Flight)

En İyi Kadın Oyuncu
Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)
Emmanuelle Riva (Amour)
Quvenzhane Wallis (Beasts of the Southern Wild)
Naomi Watts (Impossible)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Alan Arkin (Argo)
Robert de Niro (Silver Linings Playbook)
Philip Seymour Hoffman (Master)
Tommy Lee Jones (Lincoln)
Christoph Waltz (Django Unchained)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Amy Adams (Master)
Sally Field (Lincoln)
Anne Hathaway (Les Miserables)
Helen Hunt (Sessions)
Jacki Weaver (Silver Linings Playbook)

En İyi Orijinal Senaryo
Amour
Django Unchained
Flight
Moonrise Kingdom
Zero Dark Thirty

En İyi Uyarlama Senaryo
Argo
Beasts of the Southern Wild
Life of Pi
Lincoln
Silver Linings Playbook

Adayların tam listesine Akademi’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz, biz onları yorumlama kısmına geçelim. Adaylar açıklanır açıklanmaz Oscar Boy (Umur Çağın Taş) ve thebalkabaa‘na (Emre Eminoğlu) tahminlerinin ne kadarının tuttuğunu ve listedeki sürprizleri ve henüz çok erken olsa da kazanan tahminlerini sorduk, yorumlarını aldık:

Sence En İyi Film kategorisinin karmaşık kurallarının etkisi (bu kategorideki) adaylara nasıl yansımış?

Oscar Boy: “Moonrise Kingdom”ın aday olmasını bekliyorduk aslında. %5′lik kural (Kural gereği bir filmin En İyi Film kategorisinde aday olması için üyelerden %5′i tarafından birinci sıraya yazılmış olması gerekiyor) olmasa listeye girebilir miydi yine de emin değilim. Bu kuralın bu sene En İyi Film dalında çok etkilerinin hissedildiğini düşünmüyorum açıkçası. Ama şöyle bir gerçek var ki eğer iş birincilik oylarına kalmasaydı “Amour” büyük ihtimalle fanatiklerin ciddi desteğine ihtiyaç duymayacak, Sony Pictures kampanya yapmayacak, Akademi üyeleri de filmi üst sıralara koyma zorunluluğu hissetmeyecekti. Sadece bu kuralın “Amour”a yaradığını söyleyebilirim.

Listeye genel olarak bakarsak yılın ‘kazananı’ ve ‘kaybedeni’ hangi filmler?

thebalkabaa: Yalnızca En İyi Yabancı Film dalında aday olmasını beklerken En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında toplam 5 adaylık elde eden “Amour“, bence yılın kazananı. Tabii son zamanlarda sıfır destek alarak düşüşe geçen ama 3 oyunculuk adaylığı alarak unutulmadığını gösteren “Master” da kendi çapında, ufak bir zafer elde etti diyebiliriz. Kaybeden ise yönetmenlik adaylıklarına garanti gözüyle bakılan Kathryn Bigelow (Zero Dark Thirty) ile Ben Affleck (Argo) bence. Bir de sıfır çeken “Cloud Atlas” ve “Dark Knight Rises” var tabii.

Aday listesinde yer alan en büyük 3 sürpriz nedir?

thebalkabaa: En büyük sürpriz Benh Zeitlin. Hem yaşı (1982 doğumlu), hem de bağımsız bir yapımla (Beasts of the Southern Wild) yarışta oluşu nedeniyle hiç beklemiyordum En İyi Yönetmen adayı olmasını. “Flight“ın En İyi Orijinal Senaryo dalındaki adaylığını ve Jacki Weaver‘ın “Silver Linings Playbook“un listedeki dördüncü oyuncusu olarak adaylığını da tahmin etmiyordum.

Oscar Boy: Benh Zeitlin (En İyi Yönetmen), Jacki Weaver (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu) ve “Pirates! Band of Misfits” (En İyi Animasyon) Hatta yeri gelmişken Jacki Weaver’ın adaylığı “Silver Linings Playbook”un ne kadar çok sevildiğini kanıtlıyor diyebiliriz.

Aday listesinde yer almayan en büyük 3 sürpriz nedir?

thebalkabaa: En büyük şokları En İyi Yönetmen dalında yaşadık sanırım: Ben Affleck (Argo) ve Kathryn Bigelow (Zero Dark Thirty), zirvedeki filmleriyle bu dalda aday olamadılar. Onların yanına üçüncü bir sürpriz olarak En İyi Yabancı Film kategorisinin en iddialı aday adaylarından Fransa’nın “Intouchables“sinin listede yer almamasını ekleyebilirim.

Oscar Boy: Kathryn Bigelow (En İyi Yönetmen), Ben Affleck (En İyi Yönetmen) ve “Intouchables” (En İyi Yabancı Film)

Eksiksiz tahmin ettiğin ve en kötü tahminlerde bulunduğun kategoriler hangileri?

Oscar Boy: Eksiksiz tahmin ettiğim kategori yok! Şaka gibi ama yok. Geçen sene çok risk alıp tahminlerimde ilginç seçimler yapmıştım. Aslında geçen seneye göre daha iyi durumdayım. Ama beşte beş tamamlayabildiğim bir kategori mevcut değil. En kötü olduğum kategori ise En İyi Yönetmen. Bu kadar önemli bir dalda 5 adaydan sadece 1′ini doğru tahmin edebildim. Ama ilginç bir şekilde bu kadar sürpriz olması beni sevindirdi. Üstelik Bigelow ve Tarantino gibi isimleri orada görmek isterken, Haneke’nin hiç ısınamadığım yönetmenliği aday olmasına rağmen...

thebalkabaa: Eksiksiz olarak En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve beni de şaşırtan bir şekilde En İyi Kostüm Tasarımı kategorilerini tahmin edebildim. En kötüsü ise 5′te 2 ile -ki doğru tahmin edebilen var mıdır, bilmiyorum- En İyi Yönetmen kategorisi.

8 büyük kategoride ödülü kazanacak olanlar için erken-tahminlerin neler?

Oscar Boy: Çok zor bir soru. Çünkü dengeler çok değişti. Ama ben şöyle bir listeyle gideceğim: Lincoln, Steven Spielberg, Daniel Day-Lewis, Jennifer Lawrence, Tommy Lee Jones ve Anne Hathaway. Özgün senaryoda Amour, uyarlamada Lincoln. Yalnız Silver Linings Playbook’dan atak bekliyorum. Olayın tamamen Lincoln’dan çıkması an meselesi.


85. Akademi Ödülleri, 24 Şubat gecesi dağıtılacak ve töreni Seth MacFarlene sunacak. Aday filmlerden bir kısmı ülkemizde halen vizyonda, bir kısmı ise Ocak ve Şubat ayları boyunca birer birer salonlara uğrayacaklar. İyi seyirler!

theMagger’dan Oscar Boy röportajı…

theMagger’dan Altın Küre adayları üzerine…

theMagger’dan Amour üzerine…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?