88. Oscar Ödülleri dün gece Chris Rock’ın sunduğu ve #OscarsSoWhite tartışmalarının damga vurduğu bir törenle sahiplerini buldu!

oscars - spotlight

Spotlight ekibi…

Son ana kadar kimin kazanacağı belli olmayan heyecanlı bir yılda, En İyi Film ödülü gecenin en çok ödül alan iki filmi Mad Max: Fury Road ya da The Revenant‘ın değil, Spotlight‘ın oldu. Fakat birçoğumuzun bu yılı “Leonardo DiCaprio’nun sonunda Oscar aldığı” yıl olarak hatırlayacağı kesin!

İşte gecede öne çıkan 10 film:

En İyi Yabancı Dilde Film kategorisinde Fransa adına yarışan Türk filmi Mustang‘in eli boş döndüğünü ve ödülü Son of Saul ile Macaristan’ın kazandığını, Sam Smith’in Spectre için seslendirdiği Writing’s on the Wall‘un En İyi Orijinal Şarkı ödülünü aldığını, En İyi Belgesel ödülünün ise tahmin edildiği gibi Amy Winehouse belgeseli Amy‘nin olduğunu da ekleyelim.

***

Oscar Ödüllü Filmler: 2015

Spotlight | Tom McCarthy

Spotlight, 2000’lerin başında Katolik Kilisesi’nin yapısına işlemiş ve hasıraltı edilmesi normalleştirilmiş cinsel taciz ve tecavüz skandallarını ortaya çıkaran Boston Globe’un özel haber ekibi Spotlight’ın gerçek hikayesini anlatıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, Liev Schreiber ve Stanley Tucci gibi isimler dikkat çekiyor.

Mad Max: Fury Road | Goerge Miller

Mad Max: Fury Road, postapokaliptik bir gelecekte, Avustralya’nın çöllerindeki bir kovalamacayı konu alıyor.

The Big Short | Adam McKay

The Big Short, 2008 Mortgage krizinin birkaç yıl öncesinde başlayarak, krizi başarılı bir şekilde tahmin eden üç kurnaz finansçı ve ekiplerinin bu global felaketten nasıl karlı ayrıldıklarını çok eğlenceli ve oyuncaklı bir şekilde anlatıyor.

Room | Lenny Abrahamsson

Room, bir kadın ve beş yaşındaki çocuğunun kapatıldıkları odadan kaçışlarını ve dış dünya ile tanışmalarını konu alıyor.

Bridge of Spies | Steven Spielberg

Bridge of Spies, Soğuk Savaş döneminde komünist bir ajan olmakla suçlanan Rudolf Abel’in, ülkenin en iyi avukatlarından biri tarafından savunulmasını ve ardından Berlin’de yaşanan takas sürecini konu alıyor.

The Danish Girl | Tom Hooper

The Danish Girl, tarihteki ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birini geçiren Danimarkalı transeksüel Einar Wegener / Lili Elbe’nin hikayesinden esinlenerek bu zorlu süreci ve fedakar bir eşin desteğini beyazperdeye taşıyor.

The Hateful Eight | Quentin Tarantino

The Hateful Eight, İç Savaş’ın hemen sonrasında Wyoming’deki bir kar fırtınası sırasında geceyi bir kulübede bir arada geçiren sekiz kişinin bol küfürlü ve bol kanlı hikayesini anlatıyor.

Ex Machina | Alex Garland

Ex Machina, genç bir yazılımcının bir teknoloji devi olan patronunun gizli laboratuvarında katıldığı deneyi ve test etmekle görevlendirildiği yapay zekaya sahip robot Ava ile olan etkileşimini konu alıyor.

Inside Out | Pete Docter

Inside Out, ailesiyle birlikte San Francisco’ya taşınmak ve yeni bir çevreye, yeni bir yaşama adapte olmak zorunda kalan küçük Riley’nin beynini kontrol eden beş duygunun Joy, Sadness, Fear, Anger ve Disgust’ın bu süreçle nasıl başa çıktığını anlatıyor.

Hazırlayan ve Yorumlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN