Yılın son ayları, sinema kadar sinema ödüllerini takip etmeyi de sevenler için çok şey ifade ediyor. Aralık ayına girmemizle beraber, önce adaylar açıklanmaya daha sonra da yılın en iyileri belirlenmeye başlanacak. Bu nefes kesen yarışta herkes favorilerini belirlemeye, onları fanatikçe savunmaya, sonuçlara göre sevinmeye, üzülmeye ve şikayet etmeye hazır!

İşte bu yarışta, şimdilik yapılan tahminlere ve yurt dışındaki eleştirmenlerin yorumlarına göre 2014 ödül sezonunun öne çıkan 10 yapımını ve Türkiye’deki vizyon tarihlerini sıraladık:

Ödül peşinde koşan filmler tabii ki bu kadar değil… En İyi Film dahil birçok dalda iddialı olan Ava DuVernay imzalı Martin Luther King biyografisi Selma (vizyon tarihi belli değil), Reese Witherspoon’un performansı ile dikkat çeken Wild (6 Şubat 2015), Jennifer Aniston’ı belki de en dramatik rolünde izleyeceğimiz Cake, İngiliz ressam Turner’ın hayatına yoğunlaşan Mr. Turner (30 Ocak 2015), Paul Thomas Anderson’ın yeni filmi Inherent Vice (27 Mart 2015) ve Tommy Lee Jones’un hem yönetip hem de başrolünü Hilary Swank ile paylaştığı The Homesman‘den (27 Şubat 2015) de söz etmek gerek.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN