Osmanlı’nın takip edilme trendi ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ile başladı. Ama bu ‘Tektekçi’ günümüze damgasını vurmuş, hanedan soylu en modernleşmiş gelenek. Değişik renklerde ve bir arada olmasını algılayamayacağımız içkileriyle size farklı bir deneyim hazırlıyor. Beyoğlu’ndan tut Alaçatı’ya Bebek’ten tut Ankara’ya kadar aynı tadı aynı servis şeklini en eğlenceli hizmetle sunuyor. İçerisinde traji-komik tüm hisler mevcut; sen ne yaşamak istersen…

Şimdi de karşınızda Tektekçi’nin ortağı Berti Palambo ile mekanın sırları, shot’lar ve gece hayatı üzerine konuştuklarımız…

*Tektekçi ilk açıldığı zamanlarda yaptığımız röportaj, keyifli okumalar.*

Yahu ‘Tektekçi’nin hikayesi ne, bir anda gündemimize hızlıca giriş yaptı?

Bir shot bar açma fikri benim aklıma, bundan dört yıl önce, insanların shot içerken ne kadar çok eğlendiklerini gözlemlerken geldi. Ortağımla sohbet ederken onun da shot bardaklarında Osmanlı şerbetlerinin satıldığı bir yer açma fikri olduğu ortaya çıktı. Bu fikirlerimizi harmanladık . Ortağımın zaten çok önceden adını belirlemiş olduğu ‘Tektekçi’ doğdu. Tektekçi, bugüne kadar Türkiye’de uygulanmayan bir konsepte sahip olduğu için çok konuşuldu. Yaz-kış demeden aynı sıcaklıkta, aynı kalitede aynı eğlenceyi sunmaya çalışıyoruz. Gelen konuklar, çalışırken eğlenmemizden ve içtenliğimizden çok etkilendi. Samimiyetimiz ve heyecanımız çevremizdekileri de heyecanlandırıyor herhalde…

Diğerlerinden parlayan farkı shot’ları dışında da bir şeyler olabilir mi?

Biraz iddialı olacak ama yüzde yüz müşteri memnuniyeti hedefliyoruz. Dışarı çıktığımızda bazı yerlerden mutsuz ayrılabiliyoruz. Bir araya gelip uzun uzun o hatayı nasıl yapmayabileceğimizi tartışıyoruz. Servis ekibimiz, takım çalışmasından sosyal medyaya, içki ve kokteyl bilgisinden vaka analizlerine birçok konu üzerine yoğunlaşmış olan eğitimler alıyor. Tektekçi’nin müzik direktörlüğünü Murat Beşer üstlendi. Çok kaliteli içkiler kullanmaya dikkat ediyoruz. Tüm barlarda servis edilen içkinin aynı standartta olması için sürekli kontroller yapıyoruz. Barlarda hep aynı sıcaklığı sağlamak için çaba sarf ediyoruz. Anlayacağınız siz shot’larınızı keyifle yudumlayabilin diye biz çok çalışıyoruz.

Türkiye’de başka hangi şehirler heyecanlanmalı siz geliyorsunuz diye?

Beyoğlu, Alaçatı, Ankara ve Bebek’ten sonra Tektekçi açmayı düşündüğümüz yerlerden biri de Bodrum. Diğer yandan Antalya, İzmir, Bursa, Eskişehir, İstanbul’un Anadolu yakası da aklımızda.

Bu shot’ların formülünü nasıl buluyorlar? Sır verme ama mantıklı bir açıklama hakkına her hafta içen kişiler olarak sahibiz…

Shot içerikleri, çok uzun yıllardır barmenlik ve danışmanlık yapan arkadaşlarımız tarafından hazırlanıyor. Daha sonra shot formülleri, Coca-Cola’nın formülü gibi en ince ayrıntısına kadar hesaplanıyor ve üretimde bu formüllerin yer aldığı reçeteler kullanılıyor. İçkide belli bir kaliteyi tutturmak bunu gerektiriyor.

Formüller web sitenizde var çalınmasından korkmuyor musunuz?

Web sitemizde içerikler var ama altın oran bizde. Oraya baksanız, anneannenizin yemek tarifi gibi “aldığı kadar süt, göz kararı Smirnoff” tipi bir şeyler hayal edersiniz. Sonuç da pek iç açıcı olmaz.  İçeriklerden daha önemlisi shot’ların formülleri. O nedenle içimiz rahat.

En sevdiğin 3 shot?

İnsan işin içinde olunca seçmekte zorlanıyor ama benim için elmalı, ekşi Bıdık, Bulleit Bourbon, Baileys ve Malibu’lu tatlı sert Mud ve satsuma, lime ve nar sulu ekşi Paşam’ın yeri ayrı.

En çok içtikten sonra suratını şekilden şekle sokan 3 shot? 

Ekşilerden bol narenciyeli Tuhaf, acılardan domates sulu ve Jose Cuervo’lu Yat ve sertlerden karmakarışık Nemo. Bunları içtikten hemen sonra fotoğraf çektirmenizi önermiyorum. Komik çıkıyor.

En çok hafızanı etkileyen ve ne yaptığını unutturan 3 shot?

Absinthe ve Captain Morgan’ın içimini kolaylaştırıp unutkanlığı artıran esmer şeker ve satsuma katkılı Tiger; Absinthe ve Cardinal Melon’un başrollerde oynadığı Bitik ve Jagermeister, Smirnoff ve Captain Morgan gibi ölümcül bir bileşime sahip Kafa.

Tektekçi gecelerinde kendini kaybeden ziyaretçilerden hiç komik anılara tanık olduğun oldu mu? Anlatabilir misin?

“Biz devrilene kadar içmeye geldik!” diyen ve her shot’tan sonra “Hâlâ devrilmedik!” diye içmeye devam eden ve sonunda barın içinde, etraflarında bulunan servis personelimiz dahil her şeyi ama her şeyi deviren konuklarımız oldu…

Avrupa’ya da açılırız der misin?

Derim. Siz de eminim bizi takip edersiniz, #tektekcinereyebizoraya diye! Aslında aklımızda öncelikle New York var. Sonrasında Avrupa’ya açılmayı düşünüyoruz. Londra, Paris ve Berlin ilk hedeflerimiz. Şu ana kadar çok olumlu tepkiler aldık. A.B.D’den Bahreyn’e birçok ülkede ‘Tektekçi’ açmamız yönünde teklifler geldi. Türkiye’den sonra elbette o taraflara da el atmak istiyoruz.

Akşamları Tektekçi hayatımızda! Gündüzleri de hayatımıza girmek için bir şeyler yapacak mı?

Aslında biz gece-gündüz demeden proje üretiyoruz. Tektekçi Mobil projemizle gece ve gündüz birçok etkinliğe gidip mobil barımızı kuruyoruz. Böylece bize gelemeyen konuklarımıza her neredelerse orada hizmet verebiliyoruz. Ayrıca şu an şekillendirmeye çalıştığımız Tektekçi Kokteyl Atölyesi projemiz var. Bu proje uygulanmaya başladığında, içkiye meraklı herkes hem genel anlamda konu hakkındaki bilgisini artıracak hem de kendi ağız tadına uygun kokteylleri yaratmak için bir şans sahibi olacak. Böylece Tektekçi’ye uğradıklarında kendi damak tatlarına uygun kokteyli de rahatça seçebilecekler.

Tomtom Mah. Acara Sok. No: 2/1 Beyoğlu, İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?