Felaketlerle dolu bir yıl olan 2020’yi atlattıktan sonra Astroloji ile hepimiz yakından ilgilenmeye başladık değil mi? 🙂 Hem kendimde hem de çevremde gördüğüm artan merak ve konu hakkında ne kadar az şey biliyor olmamızın farkındalığı ile soluğu Sevgili Şule’nin yanında aldım. Bir Güneydoğu Anadolu gezisinde tanıştığım Şule’nin hem astrolojiye olan ilgisini ve bilgisini hem de eğitim geçmişini bildiğimden, tüm merak ettiklerimi kendisine sordum. Sözü uzatmadan sizleri Şule ile baş başa bırakıyorum.. 

Astroloji
Astroloji | Fotoğraf: Unsplash/@jsr1

Merhaba Şule, öncelikle hoşgeldin. Uzun süredir astroloji ile ilgilendiğini biliyorum. TheMagger okuyucularına kendini tanıtabilir misin?

Tabii, ismim Öykü Şule Yağmur. İnsanın kendini tanıtmasını hep ilginç bulmuşumdur, esasında sadece bir yolcuyum. “Bu yolcu ne eder“e cevap vermek yeterli olur herhalde. Pandemi şartlarında mezun olmuş taze bir üniversite mezunuyum. Ana alanım felsefe ikinci alanım ise mütercim tercümanlık. Felsefe hayatımın hep bir parçasıydı şimdi diplomasıyla hayatıma dahil oldu, yabancı dillere olan ilgim de küçüklükten gelme. Kendime hep “tam zamanlı filozof çırağı, yarı zamanlı çevirmen” derdim, şimdi ilgi alanlarımın genişlemesiyle her anda başka bir şen bulmak mümkün. Unvanların çoğu zaman etiket olarak kullanıldığında inanıyor olsam da kendimi kısaca tanıtabilmek adına çevirmen, yogi çırağı, okült astrolog ve insan olma çabasında, kendisini gerçekleştirme  ve gerçeğini görme gayretinde olan biri olduğumu söyleyebilirim.

Astroloji’ye olan ilgin nasıl başladı,nasıl ilerledi. Biraz bahsedebilir misin?

Astrolojiden önce bugün pek çoğumuzun “kişisel gelişim” adı altında bildiği pek çok konu 12 yaşımdan beri ilgimi çekmekteydi. Bunda annemin şifacı olmasının da büyük bir etkisi var tabii. 2015 yılına kadar enerji, bitkiler, aromaterapi, mistisizm gibi konularla ilgileniyordum. Sonra bir astrologla karşılaştım ve haritama bakıp sen şu şu şu şekilde davranıyorsun vs. gibi benimle ilgili pek çok doğru tespitte bulunması karşısında dumura uğramış bir vaziyette “nasıl yani madem hareketlerimi gezegenler belirliyor o zaman “ben” dediğim ne, kim, özgür irade var mı” sorularına cevap aramaya koyuldum. Benim için bir çeşit kendini keşfetmeye adım atmaktı. 2 sene kadar kendimi geliştirdim ve 2017 yılında herkesin kabul edilmediği bir ileri seviye okült astroloji eğitimine dahil oldum. Alanım da bu eğitimde belli olmuştu.

Astrolojiyle ilk ilgilenmeye başladığımda aklımda bir soru vardı: “değiştiremeyeceksem neden biliyorum?” Çünkü o zamanlar çoğu astrolog “şöyle olacak, bu alanda zorlanacaksın, şöyle bir şey olmayacak gibi” konuşuyorlardı. Ve içimde “ee tamamda bunu biliyorsam bir faydası olmalı” dediğim anda okült astrolojiyle tanıştım. Bu alan astrolojiyi çok daha derin ele alıyor ve çözüm sunabiliyor işte o zaman hem kendime hem danışanlarıma daha çok katkı sunabilmeye başladım. Ayrıca Horary (soru) astrolojisi yani sorduğumuz sorulara gökyüzünün soru anındaki fotoğrafını çekerek cevap alabildiğimiz alanında da eğitim aldım.  Astroloji bir derya, daldın mı öyle geniş bir okyanus ki ve esasında kökeni de bizlerin sandığından çok daha eskiye dayanıyor. Lisans tezim de bu konu üzerine esasında.

Öykü Şule Yağmur | Fotoğraf: Öykü Şule Yağmur

Sence astroloji hayatlarımızın neresinde? Bir çoğumuz güne burç yorumları okuyarak başlıyoruz. Sen bunun doğru olduğunu düşünüyor musun? Sence astroloji ülkemizde doğru anlaşılmıyor mu?

Bence bugün astroloji hayatımızın her yerinde. Pek çoğumuz farkında bile değiliz ancak astroloji siyasette bile kullanılıyor ve kullanılmalı da. Bunu nereden biliyorsun diye soracak olursanız da şu anda aktif şekilde Türk siyasetinin içinde olan birilerine danışmanlık veren bir astroloğun hocasından duymuştum yıllar önce. Tekrar günümüze dönersek bugün astrolog sayısı Türkiye’ de oldukça fazla. Bu işi gerçekten hakkı ile yapan çok değerli hocalarımız da var. Doğru kişiyi takip ederek hayatlara katkı sunacak günlük bilgilere ulaşmak da elbette mümkün.

Burada şu detay oldukça önemli bir nokta ki, hiçbirimiz yalnızca güneş burcumuzdan ibaret değiliz. Aslında bakacak olursak her burçtan bir parça taşıyoruz içimizde. Bana kalırsa günlük gazetelerde yazılan burç yorumları kişi için çok faydalı olmayacaktır. Doğum haritamız bir bütündür ve yalnızca güneş burcumuzu okumak yüzeysel kalacaktır. Yükselen burcumuz, güneş burcumuz ve ay burcumuzun yorumunu okumamız da faydalı olur.

Bugün pek çok uzman astrolog yükselen burç/güneş burcu, tarihler ve dönemlerle ilgili çok aydınlatıcı içerikler hazırlıyor, onları takip etmenin oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Yani doğru kanaldan takip etmek çok önemli. Astrolojiyle ilk ilgilenmeye başladığımda bu alanda bugün ki kadar isim/astrolog yoktu. Bugün ise astrolog ve astrolojiyle ilgilenenlerin sayısı oldukça fazla. Bu durumun avantajları ve dezavantajları var tabii ki. Bundan 5 sene önce astrolojiye karşı bakış daha kapalıydı bugün ise daha açık bir bakış var ve ilmi anlamda da kabul ve değer gösterenlerin arttığını görüyoruz.

Buna karşın astrolojiye fal gibi bakan bir kesimde var ki, kesinlikle astroloji fal; astrolog da falcı değildir. Bizler gördüğümüz potansiyeller üzerine konuşuruz. E tabi ki çok emin veya gaybı bilircesine konuşanlar da var, onlar da aslında istemeden astrolojinin yanlış yansıtılmasına çanak tutuyorlar. İlerleyen yıllarda astrolojinin ülkemizde çok daha geniş kitlelere hitap edeceği ve daha doğru anlaşılacağını düşünüyorum.

Öykü Şule Yağmur | Fotoğraf: Öykü Şule Yağmur

Astroloji hayatllarımıza ışık mı tutuyor? Yani yaşayacağımız her şey belli ve bizi aydınlatıyor mu yoksa astroloji sayesinde kendimize yeni yollar çizebilmemiz mümkün mü?

Bu sorunun cevabı üzerine saatlerce konuşulabilir esasında. Astrolojinin hayatlarımıza ışık tuttuğu kesin ancak az önce de söylediğim gibi astroloji potansiyeller üzerinden konuşur. Zaten böyle olmasaydı aynı tarihte aynı saat içerisinde doğan insanların aynı hayatı yaşıyor olması gerekirdi. Bu soru bağlamında bakacak olursak astroloji bize bu dünyaya gelirken çantamızda neler getirdiğimizi gösteriyor bence en basit anlamıyla.

Astroloji sayesinde kendimize yeni yollar çizebiliriz elbette. Astroloji alanı kişiye çok büyük bir farkındalık alanı açar. Bu farkındalıklarla yeni yollar çizmek elbet mümkündür. Kişi kendi yeteneklerini, potansiyellerini, engellerini ve daha pek çok şeyi astroloji sayesinde görebilir ve buna göre hareket edebilir. E tabii, doğum haritasının ona sunduğu bir veriyle çizdiği yeni yolda yaşanacağı zaten belli olan mı yoksa o mu çizdi. Bunlar oldukça derin konular, sanıyorum anlaşılır şekilde bu kadar anlatabileceğim. Hocamın verdiği şu örneği de çok severim; ekmek yiyeceğin kesindir ancak kepekli mi çavdarlı mı bir ekmek yiyeceğin sana kalmış.

Astroloji konusunda online danışmanlık almak isteyenlere uyarı ve önerilerin var mı genel olarak? Sen online danışmanlık hizmeti veriyor musun?

Evet, online danışmanlık veriyorum. Bu konuda verebileceğim en önemli uyarı gerçekten birine danışmak istediğinizde özellikle astroloji gibi bir alanda kalbinizde o kişiye karşı oluşan hisse mutlaka bakmanız. Benim için samimiyet çok önemli, birinin haritasında baktığımda hep iyi niyetlerle başlarım. Astroloji camiası çok gelişti, 6 ay eğitim alıp inanılmaz ücretlere danışmanlık veren insanlar görüyorum. Bence karşılarındaki kişinin bunu paradan çok karşısındakine katkı olmak amaçlı yaptığını hissetmek lazım.

Tabii ki evren’de bir alma-verme dengesi var, danışmanlık karşılığında para alınmasını da yanlış bulmuyorum; sadece parayı ne için aldığımızın farkında olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Kendi adıma konuşmam gerekirse, benim danışmanlık için talep ettiğim ücret, bilginin kendisine değil. Sonuçta bilgi evrensel, ancak o bilgiye erişirken verdiğim emeğe ve danışmanlık için ayırdığım zamanıma biçtiğim bir değeri temsil ediyor bu ücret. Yine copy-paste olayı da pek çok kişinin başına geliyor. İnsana şaka gibi geliyor, ancak gerçekten olduğu gibi kopyala yapıştır yaparak danışmanlık verenler de var. Bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Öykü Şule Yağmur | Fotoğraf: Öykü Şule Yağmur

En önemli nokta ise karşınızdaki kişinin size “kesinlikle, asla” vb. kalıplarla konuşmayacak olmasıdır. Doğum haritanıza bakan kişi sonuçta hayatınızla ilgili konuşuyor ve “kesinlikle şöyle”, “asla” gibi kalıplarla negatif söyleyeceği bir şey hayatınız üzerinde olumsuz etki oluşturabiliyor. Gerçekten işinin ehli biri ise size negatif olan bir şeyi bile doğru şekilde aktarabilir ve sizi bunu şifalamaya yönlendirebilir.

Bu konuyla ilgili başımdan geçen bir olayı anlatacak olursam, bir arkadaş grubu içerisinde bir kadınla tanıştım, tabi ki laf lafı açtı ve konu astrolojiye geldi. Kadın bana 3 ay önce bir danışmanlık aldığını, bakan kişinin ona asla evlenemeyeceğini, evlense de mutlu olmayacağını, çocuğu olmasının imkânsız olduğunu ve daha başka konularda hayatının genel hatlarıyla ilgili kesin bir şekilde konuştuğunu ve kendisinin 3 aydır depresyonda olduğunu, yaşamak istemediğini anlattı. O an gerçekten tepem atmıştı 🙁 Kimsenin kimseye bunu yapmaya hakkı yok bence. Tabii ki hemen doğum bilgilerini istedim ve haritasına beraber baktık ve anlattığı kadar korkunç değildi. Zaten korkunç olamaz, o haritanın bir amacı var. (Bu konu başka bir sorunun yanıtı.) Bu örnekten de anlaşılacağı gibi bakan kişi oldukça önem arz ediyor.

Yıldız haritası ve doğum haritası bir çoğumuzun merak ettiği bir konu. Bize biraz anlatır mısın, aradaki farklar neler?

Yıldızname ve doğum haritası detayda birbirlerinden farklılar ancak esasında benzer noktayı işaret ettiklerini söyleyebiliriz. Astrolojinin kökeni çok eskiye dayanıyor. Osmanlı döneminde müneccimlerin yıldızname/yıldız haritası çıkarttıklarını görüyoruz. İkisi de doğum anındaki gökyüzünün konumunu yansıtıyor. Bildiğim kadarıyla yıldızname’de ebced hesabı, isim gibi konular da dahil ediliyor. Yıldızname’den bağımsız olarak, doğum haritasının yıldız haritası şeklinde özellikle astrolojiyle yeni tanışmış kişiler tarafından kullandığını görüyorum. Mesela danışmanlık verdiğim birisi arkadaşına bahsetmiş oluyor ve “…yıldız haritası bakıyormuşsunuz…” gibi mesajlar da sıklıkla alıyorum.

Doğum haritasına bakabilmek için hangi bilgiler gerekiyor?

Doğum haritasını detaylı bir şekilde analiz edebilmek için doğum tarihi (gün/ay/yıl), doğum saati ve yeri gerekiyor. Burada doğum saati’nin doğruluğunun oldukça önemli olduğunu belirtmek isterim. Danışmanlık almadan önce doğum saatinizi doğru bildiğinizden emin olmanız önemlidir. Tabii herkes bilmeyebiliyor, bu durumda doğum saatini belirleme yani rektifikasyon alanında uzman bir astroloğa danışarak doğum saatinizi öğrenebilirsiniz.

Astrolojiye dair gelecek planların nelerdir, mesela seni bir youTube kanalında izleyebilecek miyiz ileri ki günlerde?

Açıkçası pandemi döneminde aklımda dönüp duran fikir youTube üzerinden astroloji ve dahasına dair içerik hazırlamaktı. Ancak yoğun bir tez dönemi geçirmemin arkasından gelen kendimle içsel bir yolculuğun kapımı çalmasıyla, sistemin benim için youtubedan farklı planları olduğunu gördüm. Şu anda hayran olduğum bir yogiden yoga eğitmenliği eğitimi alıyorum. Oldukça bütünsel bir eğitim; hayata, yogaya ve daha pek çok şeye farklı bakış açıları kazandığım ve bugüne kadar edindiğim bilgileri içselleştirdiğim bir dönemdeyim.

Şu sıralar birbirimizden bir nefes duyması gerektiğine inandığım danışanlarımla devam ediyorum yola. Eğer hayat yolunda benim vesilemle duyacağı bir şey varsa elbet yollarımız ama öyle ama böyle kesişiyor. Sistemin bu işleyişine de hayran olduğumu söyleyebilirim. (Esas mesele ilahi sistem seni duvara çarptığında da hayran kalmaya devam edebilmek orası ayrı 😊) Astrolojiyle ilgili plandan çok niyetlerim var diyelim. Danışmanlık vermeye devam etmek bunu hakkıyla yapabilmek ve karşımdaki insanlara katkı olabilmek şu anki önceliğim.

Kafamda yazdığım ancak henüz maddeye bürünmemiş birkaç kitap projem var. Roman türünde olacağını düşünüyorum ancak bildiğimiz romanlardan ayrı olarak içinde anlaması gerekenin anlayacağı, ince işçilikli, sürükleyici ve eşsiz birer roman olması niyetindeyim. Son zamanlar bana yolun hep devam ettiğini, üstünü koşarken, yürürken değiştirmen gerektiğini öğretti. Yol devam ediyor bakalım nereye çıkacak 😊

Astroloji ile ilgilenenler ve seni takip etmek isteyenler sana nasıl ulaşabilirler?

“astrolojiveötesi” isimli bir instagram hesabım var, oradan takip edebilirler, aşağıdaki QR kodunu okutarak hesabıma ulaşabilirler. Şu an istediğim ölçüde ilgiyi ve zamanı hesabıma ayıramadığım için çok aktif değil ancak en yakın zamanda herkese katkı olacağına inandığım paylaşımlarla bomba gibi geliyorum. 🙂 Ayrıca detaylı bilgi almak, danışmak ve randevu oluşturmak için bana mail atabilirler.

06433621-c472-4b1d-a48f-6abfe26a5b9e
QR Code | Fotoğraf: astrolojiveotesi

Öğrencilik hayatı, astroloji çalışmaların ve sosyal hayatın arasında sanata ne kadar vakit ayırabiliyorsun? Sanat senin hayatının neresinde?

Mezun olmamla birlikte akademik anlamdaki öğrencilik yüküm oldukça azaldı ancak öğrencilik devam ediyor. Sanat benim için soyutun somuta, dişilin erile dönüşmesidir. Bu belki çok iddialı bir cümle oldu ancak yin-yang prensipler çerçevesinde bakıldığında üretici olan dişil enerjinin madde eril bir enerji yaratmasını çok etkileyici buluyorum. Üniversitede aldığım estetik dersi öncesi ve sonrası olarak da sanata bakışımı ayırabilirim. Sanatı anlayabilmek için önce görmekle bakmak arasındaki farkın farkında olmak gerektiğine inanıyorum.

Kaşif ruhum gezmeyi çok seviyor ve tarihe, sanata dokunmaya bayılıyor.. Antik kentleri gezmeye bayılırım. O yerlerin enerjisini hissetmeyi, dokunmayı gerçekten çok seviyorum. Bu açıdan bakarsak sanat hayatımın pek çok yerinde ancak aldığım estetik dersi sonrası ben sanatın neresindeyim tartışılır fikrine kapılmıştım 😊 Bir resim görüyorsunuz ve o resim size hakikatten bir parça sunabiliyor gerçekten hayret verici. Sanata sanatçıya hayran olduğumu söyleyebilirim. Müzik, müzeler, antik yerler, heykeller hep ilgimi çekmişti e bir de yükselen yay olunca doğuştan gezgin olmamanız zor  😊

Sevgili Öykü Şule Yağmur’a bu güzel sohbet için çok teşekkürler!

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@dulgier

İlginizi çekebilir: Buse Obut’tan Astroloji