Yakınlarımız, sevdiklerimiz ya da dostlarımız bir hata ya da bir yanlış yaptığında özür dilemelerini beklediğimiz gibi, bunun hayranlık duyduğumuz, takip ettiğimiz ya da örnek aldığımız ünlü isimler için de geçerli olduğunu söylemiştik. Bu kez, geçtiğimiz yıl içinde medyaya yansıyan akılda kalıcı 5 özür dilemeye yer vermek istedik.

Chris Pratt (Mayıs 2017)

Instagram does this thing where it mutes all the videos it shows and forces you to turn on the volume in order to hear them. (maybe because most people are watching those videos at work when they should be working and don’t want to get caught. I know that’s when I do it. 😬) So when I made a video recently with subtitles, and requested that people turn up the volume and not just “read the subtitles” it was so people wouldn’t scroll past the video on mute, thus watching and digesting the information in the video. HOWEVER, I realize now doing so was incredibly insensitive to the many folks out there who depend on subtitles. More than 38 million Americans live with some sort of hearing disability. So I want to apologize. I have people in my life who are hearing-impaired, and the last thing in the world I would want to do is offend them or anybody who suffers from hearing loss or any other disability. So truly from the bottom of my heart I apologize. Thanks for pointing this out to me. In the future I’ll try to be a little less ignorant about it. Now… I know some of you are going to say, “Hey! Chris only apologized because his publicist made him!” Well. That is not the case. As always I control my social media. Nobody else. And I am doing this because I’m actually really sorry. Apologies are powerful. I don’t dole them out Willy-Nilly. This is one of those moments where I screwed up and here’s me begging your pardon. I hope you accept my apology. And on that note. Why doesn’t Instagram have some kind of technology to automatically add subtitles to its videos? Or at least the option. I did a little exploring and it seems lacking in that area. Shouldn’t there be an option for closed captioning or something? I’ve made them lord knows how much money with my videos and pictures. Essentially sharing myself for free. I know they profit. So… GET ON IT INSTAGRAM!!! Put closed captioning on your app. #CCinstaNow

A post shared by chris pratt (@prattprattpratt) on

Chris Pratt‘in işitme engelli hayranlarından ve işitme engelli Instagram takipçilerinden dilediği özür, belki de geçtiğimiz yılın en içten ve en anlamlı özürlerindendi. Özründen birkaç gün önce Instagram’da paylaştığı bir videonun altına ‘altyazılarla yetinmeyin sesini de açıp dinleyin’ gibi bir uyarı ekleyen Pratt, bunun işitme engelli takipçilerini kırdığını fark eder etmez işaret dilinde özür dilediği yeni bir video kaydedip paylaşmış, altına da uzun bir açıklama yazarak, bundan sonra daha duyarlı olacağını söylemiş ve özür dilemişti.

 

Brad Pitt (Eylül 2017)

Fotoğraf: Getty Images

Kesin bilgi değil. Fakat uzun yıllar süren kavgaların ve hasetin ardından, InTouch Weekly‘nin Eylül 2017’deki haberindeki anonim kaynağa göre, Brad Pitt, eski eşi Jennifer Aniston‘dan (sonunda!) özür dilemiş. Angelina Jolie’den boşanmasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçtiği bir dönemde eski ilişkilerini gözden geçirmeye ve hataları için af dilemeyen karar verdiği söylenen Pitt, Aniston’a iyi bir eş olamadığı, evlilikleri boyunca canı sıkkın ya da kafası güzel bir şekilde dolaştığı ve onu Angelina Jolie için terk ettiği için özür dilemiş.

 

Justin Bieber (Ekim 2017)

Fotoğraf: Jeff Kravitz/FilmMagic

Eylül 2017’de Justin Bieber, rock ve metal müziğin efsanelerinden Marilyn Manson‘ın yüzünün bulunduğu bir t-shirt ile sahneye çıktıktan bir süre sonra, Manson’ın kendisi sayesinde yeniden gündeme geldiğini söyleme cesaretini göstermişti. Haklı olarak buna bir hayli sinirlenen Marilyn Manson da ondan “sincap beyinli bir küçük kız çocuğu” olarak bahsetmişti. Konu, Justin Bieber’in Marilyn Manson’a cep telefonundan attığı mesajlar sayesinde tatlıya bağlanmıştı. Bieber, davranışları ve söyledikleri için özür dilemenin yanında medyanın umrunda olmadığını yalnızca aralarının iyi olduğundan emin olmak istediğini yazmıştı. Bieber’in en sevilen şarkılarından birinin adının “Sorry” olması tesadüf olmasa gerek…

 

James Corden (Ekim 2017)

Fotoğraf: Getty Images

Geçtiğimiz yıl Hollywood’a damgasını vuran olaylardan biri, başta yapımcı Harvey Weinstein olmak üzere sektördeki birçok güçlü erkeğin bu gücü kötüye kullanarak aktrislere ve sektörde çalışan kadınlara yönelik cinsel tacizlerinin ortaya çıkmasıydı. Hatta bu suçlamaların hedefi olan birçok ismin özür dileyişlerini ‘nasıl özür dilenmez’ temalı ayrı bir başlıkta inceleyebiliriz. Burada yer vereceğimiz özür ise konuyla dolaylı yordan ilgili bir hatanın özrü. Komedyen James Corden, Weinstein skandalının gündemin merkezinde olduğu günlerde programında konuyla ilgili şakalar yaparak başta Weinstein’ı suçlayan kadınlar olmak üzere birçok kişinin tepkisini çekmişti. Örneğin oyuncu ve yönetmen Asia Argento, Twitter’da Corden’ın “Hava bugün o kadar güzel ki Harvey Weinstein şimdiden onu masaj yapması için odasına çağırmış bile!” şakasını paylaşarak “Bu domuza ve onunla birlikte homurdanan herkese yazıklar olsun!” demişti. James Corden, programın hemen ardından cinsel saldırıların hiçbir şekilde şaka konusu olamayacağını söyledi ve programında Harvey Weinstein’ı yermeyi amaçlarken saldırıya uğrayanları incittiği için özür dilemişti.

 

Yılın Özrü: PwC (Şubat 2017)

Fotoğraf: Getty Images

İtiraf edelim, geçtiğimiz yıl şok olmakla kahkaha krizine girmek arasında bir yerlerde gidip gelmemizi sağlayan, yılın en büyük olaylarından biri 89. Akademi Ödülleri töreninde gerçekleşmişti. Moonlight filminin kazandığı En İyi Film ödülü yanlışlıkla La La Land kazanmış gibi duyurulmuş, La La Land ekibi sahnedeyken gerçek anlaşılmış ve ödül Moonlight ekibine devredilmişti. Hatanın tek sorumlusu ise ödül kazananların isimlerinin yazdığı zarfları sunuculara ulaştırmakla görevli PwC danışmanlık şirketiydi. Törenin hemen ardından bir duyuru yayınlayan şirket, iki filmin ekibinden, ödülü sunan Faye Dunaway ve Warren Beatty’den ve sunucu Jimmy Kimmel‘dan özür dilemiş, zarfları teslim eden kişilerin görevlerini yerine getirmediğini kabul etmiş, durumu düzeltmek ve şovu devam ettirmek için elinden geleni yapan herkese teşekkür etmişti.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?