Yakınlarımız, sevdiklerimiz ya da dostlarımız bir hata ya da bir yanlış yaptığında özür dilemelerini beklediğimiz gibi, bu hayranlık duyduğumuz, takip ettiğimiz ya da örnek aldığımız ünlü isimler için de geçerli. İşte son yıllarda ekranlar karşısına geçerek ya da sosyal medya kanallarını kullanarak davranışları için özür dileyen 5 ünlü…

İşte, kimisi içten ve inandırıcı, kimiyse zoraki gözükebilecek ünlü özürlerden birkaçı…

Kanye West (2009-2010)

Fotoğraf: Jeff Kravitz / Getty Images

Bu anı hatırlıyor musunuz? Popüler kültüre hakim olun-olmayın, 2009’da bu gezegende yaşadıysanız cevabınız muhtemelen evet. 13 Eylül 2009‘da düzenlenen MTV Video Müzik Ödülleri töreninde (Beyoncé’nin de “All the Single Ladies” videosu ile aday gösterildiği) En İyi Kadın Sanatçı Videosu ödülünü 19 yaşındaki Taylor Swift kazanmıştı. Teşekkür konuşmasını yapacağı sırada, sözü sahneye atlayan Kanye West tarafından, olabilecek en kaba şekilde kesilmişti: Mikrofon elinden zorla alınarak. Kanye West‘in söyleyecekleri vardı: “Yo, Taylor, I’m really happy for you and I’mma let you finish, but Beyoncé had one of the best videos of all time. One of the best videos of all time! / Yo, Taylor, senin için sevindim ve bitirmene izin vereceğim ama Beyoncé tüm zamanların en iyi videolarından birine sahipti. Tüm zamanların en iyilerinden birine!Kanye West anında tüm salon tarafından yuhalanmış ve tören sonrasında da Taylor Swift’e yağan destek mesajlarıyla hak ettiği yerin dibine batırılmaya maruz kalmış, Lady Gaga’yla birlikte çıkacağı turne programından kovulmuş, markasını öldürmek zorunda kalmuştı. Eh, ABD Başkanı (Obama) bile hakkınızda “jackassdediğinde, haliyle dilemeniz gereken özür de biraz büyük oluyor. Kanye West bir yıldan uzun bir süre boyunca türlü şekillerde özür dilemişti: Törenin hemen ardından blogunda, ardından Jay Leno’nun programında ve neredeyse bir yıl sonra, Eylül 2010’da Twitter hesabından 72 tweet uzunluğunda bir pişmanlık destanıyla…

 

Alec Baldwin (2007)

Fotoğraf: WireImage

“Rude, thoughtless pig / Kaba, düşüncesiz domuz.”… “You don’t have the brains or the decency as a human being. / Sen bir insan beynine ya da terbiyesine sahip değilsin.” Kabul edelim, hepimiz bazen birilerine sinirlenebiliyor ve büyük ihtimalle çok daha fazlasını söylüyoruz. O yüzden bu cümleler bir ünlünün ağzından çıktığında biraz daha sorun yaratabilir ama o kadar da büyütmeye gerek yok diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama Alec Baldwin‘in, bu cümlelerin de içinde bulunduğu hakaretlerle dolu sesli mesajı bıraktığı kişi öz kızı – üstelik bunları söylediği zaman, Ireland 11 yaşındaydı! Mesajın nedeni, eski eşi Kim Basinger ile arasındaki velayet davası sürerken, kızının önceden randevulaştıkları telefon görüşmesini unutması. Mesaj medyaya sızmış ve tabii ki tüm dünyanın tepkisini çekmişti. Ireland, yalnızca babasının kendisine yönelttiği hakaretler nedeniyle değil, bunun ortalığa dökülmesinin sonuçları nedeniyle de yıllarca psikolojik destek almak zorunda kalmıştı. Alec Baldwin’in özür açıklaması, pek tatmin edici değildi; velayet davasının yarattığı stresi sorumlu tutmuş ve ‘anlamanız için benim yaşadıklarımı yaşıyor olmanız gerekir’ kartını kullanmış ve kendi hatasını kabul ederken eski eşi Basinger’ı da suçlamıştı.

 

Bill Clinton (1998)

Fotoğraf: Dirck Halstead / Getty Image

90’larda çocuk olmak dendiğinde akla gelen şeylerden biri de televizyonlarda, gazetelerde, haberlerde sık sık Bill Clinton‘ın yüzüyle karşılaşmak herhalde. Fakat bir ara bir şey olmuş, bu yüzdeki ifade değişmiş de ne olduğunu yaşımız gereği pek anlayamamıştık. Kısacası, neler olduğunu anlamış olun ya da olmayın, bu görüntüyü unutmak mümkün değil! Eşini aldattığı ortaya çıkan bir insanın bunu eşine ve çocuklarına itiraf etmesi ve özür dilemesi yeterince zor olmalı; Bill Clinton ise bunu yalnızca eşine ve çocuklarına değil, tüm dünyaya, üstelik canlı yayında itiraf etmiş ve özür dilemişti. 90’lı yılların sonuna damgasını vuran Monica Lewinsky skandalı sonrasında Bill Clinton, ilki Ağustos 1998‘de olmak üzere defalarca farklı mecralarda halka açık özürlerini dile getirmiş ve en sonunda şöyle demişti: “I’m having to become quite an expert in this business of asking for forgiveness. / Af dileme konusunda uzmanlaşmaya başladım.Bill ve Hillary Clinton çifti halen birlikte olduğuna göre, bu uzmanlık alanı işe yaramış gibi gözüküyor.

 

Christian Bale (2009)

Fotoğraf: digitalspy.com / © SONY 

Christian Bale’in John Connor’ı canlandırdığı Terminator Salvation filmini izlemiş miydiniz? Peki Christian Bale‘in yaklaşık 4 dakika boyunca görüntü yönetmeni Shane Hurlbut‘a küfrettiği ve onu kovdurmakla tehdit ettiği ses kaydını dinlemiş miydiniz? İşte ünlü oyuncuyu listemize taşımamıza neden olan olay bu… Christian Bale, ses kaydı sızdıktan kısa bir süre sonra menajerlerinin ve filmin yapım şirketinin haberi olmadan, sürpriz bir şekilde konunun tartışıldığı bir radyo programına bağlanmış ve özür dilemişti. Hatasını kabul ettiği, profesyonel davranmadığını ve davranışlarının çok yanlış olduğunu ve kendisinden ve sözlerinden utandığını söyleyen Bale, özür dilemesinin nedeninin bir şeylerin üstünü örtmek değil gerçekten pişman olması olduğunu da defalarca vurgulamıştı.

 

Steve Harvey (2015)

Fotoğraf: Ted Aljibe / AFP / Getty Images

Sahnede yanlış kazanan anons edip ortalığı karıştırmak Oscar cool‘luğunda olmadan önce bunu yapan biri vardı: 20 Aralık 2015‘te Las Vegas‘ta düzenlenen Miss Universe dünya güzellik yarışmasında, sunucu Steve Harvey, ikinci seçilen Kolombiya güzelini kraliçe olarak duyurmuş, ardından gerçek birincinin başkası olduğunu söylemişti. Tabii ki bu başta durumun öznesi olan iki kadın olmak üzere, herkesi şok eden bir gelişme olmuştu. Karmaşanın ardından önce Miss Universe organizasyonu, “canlı yayında böyle şeyler olabilir” temalı özrünü Twitter üzerinden yayınlamıştı. Steve Harvey‘nin özrü de Twitter’dan fakat biraz daha karışık olmuştu. İlk tweetinde Kolombiya ve Filipinler güzellerinden özür dileyen ve kendini çok kötü hissettiğini söyleyen Harvey, ikinci tweetinde ise izleyicilerden özür dilemiş ve bunun kötü niyetli bir hata olmadığını belirtmişti. Yalnız ufak bir sorun daha vardı; ilk tweetinde ülkelerin adlarını yanlış yazan (Colombia yerine Columbia ve Philippines yerine Philippians) Steve Harvey, özrünü tekrarlamak zorunda kalmıştı!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?