Girişindeki iki dev at heykeliyle Etiler’den hatırladığımız P.F. Chang’s İstanbul’daki ikinci şubesini geçtiğimiz pazar günü Batı Ataşehir, Bulvar 216’da açtı.

Z-1

Aslen bir Amerikalı olan P.F. Chang’s Çin mutfağına odaklanan bir zincir. Türkiye dahil birçok başka ülkede faaliyet gösteriyor. Bu restoranı ilk kez New Jersey’de, sonra ABD’de AVM içleri de dahil olmak üzere birçok kez gördüm. Orada hem servis hem fiyat açısından çok ortalama olan bir zincir olmasına rağmen Türkiye’de iki açıdan da üst seviyeyi hedefledikleri açık. Servise son derece önem verdiklerini hissedeceğinizi söyleyeyim. Garsonların eğitimi anında belli oluyor. İki şubesinde de bu konuda gayet iyiler.

Bizim menüden seçtiklerimiz, Orange peel beef, Crisp honey chicken ve Pad Thai noodle oldu.

Z

Çin mutfağının en sevdiğim özelliği uç tatları uyum içinde bir araya getirebilmesi. Bal ile tavuğu, portakal ile dana etinin beraber kullanılması gayet güzeldi. Korkmayın portakal tadı ayan beyan değil (portakallı çikolatadan nefret edip buna da şüpheyle yaklaşanlara söylüyorum.) üstelik çıtır çıtır. Ballı tavuk ise bekledikçe yumuşuyor haliyle. Etlerdeki başarıdan sonra bir sonraki gidişte denenecekler arasına ördek ekleniyor böylece.

Noodle alışık olduğumuz bol hamurlu noodle’lardan değil, incecik şehriye kıvamındaydı. Yanında gelen lime’ı üzerine sıkmamızı tavsiye ettiler ama ekşimsiliği bana çok hitap etmedi. Etlerin yanında küçük bir kase sade pilav geliyor bu arada. Enteresan bir nokta: her garsonun kendine özel sosu var, size onu getiriyorlar. Bu daha önce var mıydı hatırlayamadım ama güzel bir detay olmuş.

9k=

Yaseminli yeşil çay & Garsonumuzun özel sosu

Yiyeceklerin yanında, öncesinde veya sonrasında bir demlik yaseminli yeşil çay da iyi gidiyor. Yeşil çay yağ yakımı konusunda çok etkili bu arada, Çinlilerin incecik kalması az yemeleri kadar bu merete de bağlı kesin. Bir arkadaşımla o aralar çok yediysek yeşil çay içme alışkanlığımız vardır, günahlardan arınmak gibi diye dalga geçeriz hatta.

Zira Anadolu yakalılar olarak Çin yemeği seviyorsanız, gayet iyi bir seçenek olan, Sushico dışında pek bir şansınız yok. (oldukça vasat fast food-Çin yemeklerini saymazsak) O yüzden güzel bir alternatif oldu, acayip sevindik. İlk izlenimler gayet iyiydi civarda oturanlar olarak sık sık uğrarız artık.

Bon appetit!

P.F. Chang’s Ataşehir Adres: Bulvar 216 AVM Barbaros Mah. Mor Zambak Sok. Ataşehir / İstanbul

Bu yazı daha önce someartsystuff.co adlı sanat ve seyahat blogumda yayınlandı.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?