Bebek’te geçtiğimiz aylarda tam da sevdiğim konseptte bir dükkan açıldı. Taze ve doğal ürünler satan bir şarküteri olan Palivor Çiftliği’nde alışveriş yapmanın yanı sıra kahvaltı etme şansı var ki semt için kesinlikle güzel bir yenilik oldu. Zira Bebek’te aynı tip kahvaltıları edebilmek için dakikalarca masa bekleyip üzerine de gereğinden fazla para vermek semtten uzaklaştırıyor beni. Konu doğal ve lezzetli ürün olunca fikrimin değişmesi kolay oluyor. Özellikle de Palivor’un Kırklareli’ndeki çiftliklerinden gelen ürünleri hem tadabileceğim hem de şarküteri alışverişi yapabileceğim bir dükkan olduğunu öğrenince iyice aklıma düştü. Tam bu sıralarda da gelen bir kahvaltı davetiyle de şahane tatlar keşfetmiş oldum.

Palivor Çiftliği Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde yer alan ve kökleri yüzlerce yıl öncesine dayanan bir çiftlik aslında. 2011 yılında Kerem ve Emre Oral kardeşlerin öncülüğünde çiftlik tekrar hayata geçirilip tarım ve hayvancılık yapılmaya başlanıyor. Hem çiftlik üzerinde hem de Trakya’nın bazı bölgelerinde üretim yapan Palivor’un ödüllü çiftlik projesi yerel üreticiyi destekleyerek tüketicileri doğal ve mevsiminde ürün ile buluşturmayı hedefliyor. Dışarıda yediğimiz içtiğimiz ürünlerin pek çoğunun katkı maddeli olduğunu düşünürsek doğal ortamdan kopup gelen gıdalara olan ihtiyacımız günden güne artıyor.

palivor-bebek-mağaza-01

Bebek’te bir ara sokakta yer alan Palivor Çiftliği dükkanı geçtiğimiz Aralık ayında açıldı. Aslında büyük marketlerde bu Palivor’un ürünlerine bir süredir rastlıyordum ama toplu halde tüm ürünleri bir dükkanda bulabilmek çok daha iyi oldu. Dükkan küçük ama içeride iki tane uzun ahşap masa var ve hem kahvaltı edebilir hem de günün kalan saatlerinde mekanın lezzetlerini tadabilirsiniz. Ben sabah saatlerinde gittim ve çok leziz bir kahvaltı yaptım. Tüm süt ürünleri ve peynir çeşitleri çiftlikte özel hazırlanıp getiriliyor. Yumurtalar doğal, şarküteri ürünleri yine kendi özel yapımları. Tüm bu ürünler Şef Haldun Tüzel’in öncülüğünde dükkanda servis ediliyor. Keçi sütünden yapılan tüm peynirleri beni ayrıca mutlu etti diyebilirim.

palivor-bebek-mağaza-02

Konu raflara dizili ve içlerinde ev yapımı ürünler olan kavanozlar olunca hiç dayanamam; dakikalarca önlerinde dikilip tek tek ne var ne yok okuyabilirim. Mekandaki tüm reçeller ve soslar ev yapımı ve katkısız tabii ki. Kahvaltı sırasında ilk kez denediğim ahlat reçelini çok beğendim. Yabani armut olarak da bilinen ahlat bitkisinin meyvelerinden yapılan bu reçel hafif buruk ve çok lezzetli gerçekten de. Keçi sütünden yaptıkları bir süt reçeli var ki eve stoklanmalı derim. Kahvaltı için giderseniz peynir ve şarküteri tabaklarını büyük alabildiğiniz gibi teker teker istediğinizden de seçebilirsiniz. Keçi peynirinden taze kaşar ve eski Trakya kaşar peynirlerini mutlaka tadın derim.  Davet bitimindeki zarif hediyelerinden karpuz reçeli bir süredir evdeki kahvaltılarımın vazgeçilmezi oldu. Şarküteri ürünlerinde özellikle sosislerde iddialılar. Jalapeno biberli ve cheddar peynirli sosis o güzel acısıyla kendini hemen sevdirdi. Bir dahakine eve alıp ev yapımı barbekü sos ve ballı hardalları ile birlikte denemeyi planlıyorum.

Palivor Çiftliği  Acı Hardal

Yolunuz bir sabah Bebek’e düşer de temiz, doğal ve katkısız bir kahvaltı yapmak isterseniz rotanızı rahatlıkla Palivor’a çevirebilirsiniz. Mekan belki deniz manzarası ve büyük bir alan vaat etmiyor olabilir ama zaten bir kahvaltıdan beklentinize göre değişecektir tercihiniz. Ürünlerin tadına baktıktan sonra unsuz sufle ve Kavala kurabiyesi deneyerek tatlı kısmını da bir güzel atlatabilirsiniz. Mekandan çıkmadan kavanoz dolusu alışveriş de yapacaksınız eminim.