Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğu sanırsam hepimiz için kesinleşmiş bir düşünce. E böylesi güzel bir öğünü güzel bir ortamda, taze ürünlerle geçirmek de ayrı bir keyif. Öyleyse yolumuz Yeldeğirmeni’ne düşsün!

Konum

IMG_4566
Pan Yeldeğirmeni

Pan Yeldeğirmeni, Karakolhane Caddesi’nde dümdüz yürüdüğünüzde soldan gireceğiniz sokakların birinde, Duatepe Sokak’ta. Beni gittiğim gün kapıda minik bir kedi karşılıyor, içerideki sıcak ortamın başlangıcı gibi. Girdiğim an sarıların hakim olduğu tatlı bir ortama dahil olmuş oluyorum. Arka tarafında hoş bir bahçesi de var; ancak yağmurlu bir günde oturabileceğim en güzel masa olan girişe kuruluyorum. Sokağı izleyip müzik dinlerken güleryüzüyleriyle siparişimi almaya geliyorlar. Önceden sosyal medya hesaplarını talan ettiğimi belli edercesine, pestolu göz yumurta, lor, karamelize soğan ve cevizden oluşan ekmek üstü ve son olarak muhammara, peynir gibi klasik kahvaltılıklardan sipariş ediyorum. Ev yapımı soğuk ve sıcak içeceklerin de methini duyuyorum; ama bu kahvaltıya, sıcak bir demleme çay yakışıyor doğrusu.

IMG_4567
Pan Yeldeğirmeni

Siparişim gelmeden önce zeytinyağı ve kıtır simitlerden geliyor. Onlarla oyalanırken taptaze ürünlerden oluşan kahvaltım da masaya yerleşiyor. Pestonun yumurtaya bu denli yakışacağını düşünmeyen ben, ağzıma yayılan lezzete şaşırıyorum. Aynı şekilde karamelize soğanlı ceviz ve lorlu ekmek de müthiş! Lezzetler harika ve birçok kahvaltıcıya göre oldukça farklı ve özel bir menü olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sokak ve mahallenin sakinliği, mekana yansımış. Kalabalık olsa dahi insan huzur içinde hissediyor. Porsiyonlar biraz daha büyük olabilir; fakat o gün tek başıma gittiğim için bana epey yeterli geldiğini de söylemeliyim. Bu şirin mekana gelin ve şampiyonların kahvaltısı nasıl olmalıymış izleyin!:)

IMG_4579
Pan Yeldeğirmeni

Pan Yeldeğirmeni Adres: Rasimpaşa Mah. Duatepe Sok. No:4 Kadıköy / İstanbul