Belirsizliklerle geçen bir yılı geride bıraktık ve elbette hepimizin içinden geçtiği bu zorlu süreç, tüketim alışkanlıklarımıza da yansıdı; en çok da atıştırmalık kültürünü etkiledi. Bitkisel bazlı gıdaları daha fazla tercih eder olduk ve çok daha fazlası. Hadi gelin, %100 sebze kıtırları ile atıştırmalıkların doğal halini bizlerle buluşturan Knorr Veggies‘den aldığımız ilhamla, yeni normalin atıştırmalık kültürünü mercek altına alalım.

Atıştırma Kültürü
Atıştırma Kültürü | Fotoğraf: Unsplash / Rachael Gorjestani

Her şeyden önce pandeminin, atıştırmalık kültürünü yaygınlaştırdığı ve atıştırmalık tüketimini artırdığı bir gerçek. State of Snacking’in yayınladığı bir rapora göre, araştırmaya dahil edilenlerin %46’sı, pandemi sürecinde önceki zamanlara kıyasla çok daha fazla atıştırmalık tükettiğini söylüyor. %52’si ise pandemi döneminde atıştırmanın tam bir ‘hayat kurtarıcı’ olduğunu ifade ediyor. Aynı çalışma, atıştırmanın yalnızlığa alternatif bir nitelik taşıdığı sonucuna varıyor. Nasıl mı? %77’lik bir kesimin, geçtiğimiz altı ay boyunca atıştırdıkları besinler sayesinde kendilerini çevreleriyle daha fazla bağlantıda hissettiğini söylemesinden yola çıkarak. Aynı evde yaşayanların en sevdiği atıştırmalıkları birlikte yemesi veya bir sevdiğinin kapısına bırakması örneğin…

Knorr Veggies
Knorr Veggies

Pandemi ile birlikte beslenmenin öneminin daha da farkına vardık ve seçimlerimizi zengin içeriklere sahip, örneğin bitkisel bazlı atıştırmalıklardan yana kullanmaya başladık. Tam da bu noktada sizi, Knorr Veggies ile tanıştırmak istiyoruz. Çünkü Knorr Veggies de, ‘atıştırma’ konseptinin zihinde yarattığı tüm olumsuz algıları, zengin içeriğiyle tersine çeviren ve atıştırma kültürüne yeni bir soluk getiren ürünlerden biri. Knorr’un Pancar Kıtırı, Nohut Kıtırı, Havuç Kıtırı ile Yeşil Kabak Kıtırı’ndan oluşan Sebze Kıtırları’nı mutlaka denemelisiniz. Biz hem felsefesine hem de lezzetine bayıldık!

Knorr Veggies’i keşfetmek için tıklayın.

Devam edelim… Pandemi dönemi, tükettiğimiz atıştırmalıkları bazı duygularla da eşleştirmemize aracı oldu: State of Snacking’in yayınladığı rapor, %64’lük bir kesimin atıştırırken kendini normalden çok daha barışçıl ve huzurlu hissettiğini ortaya koyuyor. Aynı topluluğa atıştırırken hangi duyguları hissettikleri sorulduğunda ise, iki duygu öne çıkıyor: konfor (%45) ve rahatlama (%35).

Online Alışveriş
Online Alışveriş | Fotoğraf: Unsplash / NordWood Themes

Pandeminin atıştırmalık kültürüne bir diğer etkisi de, sanal alışveriş oldu şüphesiz. Rapora göre, araştırmaya dahil olan insanların %47’si, sevdikleri atıştırmalıkları online olarak satın almaya başladılar ve %69’u pandemi döneminden sonra bile online alışverişe devam edecek. %58’lik bir kesim ise, pandemiden sonra fazlasıyla doyurucu ve büyük öğünlerdense, günün belli anlarında daha küçük ama besleyici atıştırmalıklar tüketeceğini ifade etti. Küçük ama besleyici… Tıpkı Knorr Veggies gibi yani!

Ve tabii ki uzaktan çalışma… Food Ingredients First’te yayınlanan bir makaleye göre, evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte öğünler arasındaki keskin sınırlar hepimiz için bulanıklaştı, bu da atıştırmalık tüketimini artıran bir başka faktör oldu.

Sürdürülebilir Tarım
Sürdürülebilir Tarım | Fotoğraf: Unsplash / Markus Winkler

Son olarak pandemi, bizlere iyi beslenmenin önemini hatırlattığı kadar, tükettiklerimizin ne gibi yollardan geçerek bize ulaştığını ve nasıl felsefeler üzerine kurulduğunu sorgulamamızı öğütledi. Artık hepimiz, tercih ettiğimiz bir besinin bize gelene dek ne gibi aşamalardan geçtiğini anlamak konusunda çok daha motiveyiz. Bu da elbette bize, sürdürülebilir tarım destekçisi Knorr’un yine sürdürülebilir tarım ürünleriyle ürettiği Knorr Veggies’i hatırlatıyor!

Knorr Veggies’i keşfetmek için tıklayın.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Markus Winkler