Istanbul Fashion Week dopdolu bir programla bizi bekliyor! Önümüzdeki günlerde ondan çokça söz edeceğiz. Şimdi ise ben sizlere geçtiğimiz hafta moda ayını kapatan Paris’teki gelişmelerden ve Paris Fashion Week‘ten bahsedeceğim!

Paris Fashion Week’te saymaya çalıştığım kadarıyla, sayısı 150’yi aşan defile ve prezentasyon gibi birbirinden harika etkinlikler düzenlendi. Jean Paul Gaultier Tasarımı Coca Cola Light şişeleri ön plana çıktı, Lanvin & Ladurée işbirliği modayı pastaneye kadar soktu. Tüm şehir, paparrazi gibi dolanan sokak stili avcıları ve yüksek topuklularla koşan insanlarla dolup taşıyordu… Şimdilik bunlar geride kaldı, sıra anlatmaya geldi!

Önemli: Modaya tutkun Paris yolcuları, sergileri not alın!

* Chloé. Attitudes, markanın 60. Yılına özel, Palais de Tokyo‘da 18 Kasım’a kadar.

* Les Arts Decoratifs’de, Van Cleef & Arpels : L’Art De La Haute Joaillerie sergisinde göz kamaştıran takıları 10 Şubat 2013 tarihine kadar inceleyebilirsiniz.

* Son olarak, L’İmpressionnisme Et La Mode. Sergide 19. yüzyılın modasına götüren tablolar ve kıyafetler birleştirilmiş. Musée d’Orsay‘da, son günü 20 Ocak 2013.

Ve gelelim defilelere!

Benim büyük markaların defilelerini takip etme fırsatın olmadı, genellikle tasarımcıların defilelerine katıldım. Moda haftasının ana gündemindeki konu; ilk defa hazır giyimlerini sunacak iki marka ve tasarımcının kapışmasıydı. Raf Simons Dior’da, Hedi Slimane YSL’de tasarımlarını sundu. Bir defilede, bir genel yayın yönetmeni ile yapılan röportaja kulak misafiri oldum ve “Dior’da eskiye dair hiç referans yok, onların ihtiyaçı olan buydu.” dediğini duydum. Dior’ a emanet edilen Raf Simons kendi vizyonundan vazgeçmeden hazırlamış koleksiyonunu; yıllarca gördüğümüz John Galliano çizgisinden artık eser yok- ki bence alışkanlıklar kolay değişmez. Tabii tasarımcının başarısını önümüzdeki yıllar gösterecek. Hedi Slimane’den ise yepyeni bir YSL beklenirken, markanın özüne sadık kalarak şaşırttı.

Bir sonraki yazımda katıldığım defilelerden notlar aktaracağım…

Bekleyin! :)

Not: Kapak görselini, Ayşim Özgür, ünlü sokak stili fotoğrafçısı & blogger Scott Schuman (The Sartorialist), Palais de Tokyo’nun önünde bir modeli fotoğraflarken çekmiştir. Kapaktaki fotoğrafçı The Sartorialist’in kendisidir. :)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN