Yerel tasarımcı mağazalarının, restoranların, kafelerin, sanat galerilerinin, kısacası her şeyin mini mini, şık, pek bir “butik” olduğu Paris’in Cihangir’i Le Marais, şehrin en keyifli mahallerinden biri. İdeal bir Parizyen gün için, Pompidou’da başlayıp Le Marais’de alışveriş-dolanma ile günü geçirip akşam da Paris’in hip mahallerinden Oberkampf’ta gecenizi sonlandırabilirsiniz.

photo 3
Le Marais: Paris’te Mini Vintage & Keyif Rehberi

Doğru işte miyim, doğru yerde miyim, hayattaki amacım ne sorularını en sık sorduğum şu 20’li yaşlarımda beni hem en çok eğlendiren hem de en çok bunalımlara sürükleyen arkadaşlarımdan biri, Paris’in Cihangir’i olan Le Marais’de Parislilerin dedikleri gibi “bobo” (bourgeois boheme) sayılacak bir hayat sürüyor. Hayatın tadını çıkarmayı çok iyi bilenlerden olduğu için her ziyarete gittiğimde Paris’in merkezinde az bilinen en yeni hip mahalleleri, saklı küçük gurme restoranları ondan öğrenip hem kıskançlığımdan çatlıyorum hem de dönünce herkese ballandıra ballandıra anlatıyorum. Sevgili bobom yeme-içmeden hazettiği kadar alışverişten hazetmediği (hatta minik stüdyosunu alışveriş torbalarıyla doldurduğum için krizlere girdiği) için onun haftaiçi çalıştığı zamanlarda ben de mahallesinin tadını çıkarma fırsatı ve sonunda bu minik rehberi oluşturma fırsatı buldum. Şimdi buyrun Le Marais’nin dar sokaklarına…

marais
Le Marais: Paris’te Mini Vintage & Keyif Rehberi

Mağazaların, restoların, cafelerin, sanat galerilerinin kısacası her şeyin mini mini, şık, pek bir “butik” olduğu Le Marais, Paris’in en keyifli mahallerinden biri. Deli gibi yağmurlu ve soğuk bir günde bir elimde şemsiye diğer elimde haritayla haritada olmayan ama “muhtemelen şurasıdır” diyerek işaretlediğim vintage dükkânlarını ararken tanışmıştım Le Marais’yle. Sonradan bu turistik hareketlere pek de gerek olmadığını anladım; Centre Pompidou yakınlarındaki Rue de Rosier veya Rue Roi de Sicile’i bulduktan sonra kendinizi Marais sokaklarının keyfine bırakabilirsiniz. Zaten küçük paralel sokaklar sizi aradığınız yere götürecektir.

Free p star
Le Marais: Paris’te Mini Vintage & Keyif Rehberi

İlk kez vintage aşkıyla gittiğim Le Marais’deki vintage mağazaları, lüks tasarımcı markalarıyla dolup taşmıyor aslında. Eşya saklamayı seven büyükannelerimizin dolaplarının derinliklerinden bulunabilecek elbise, çanta ve ayakkabılarla hafif küf kokusu eşliğinde  sizi bekliyor Marais vintage mağazaları. İyi bir kıyafet avcısıysanız bu dükkanlardan 10-15 Euro’ya farklı, tarz elbiseler, etek ve gömlekler bulmanız mümkün. Ben ilk turlarımda bir heves topladığım elbiseleri sonradan pek de giyememiştim; çoğu elbise ya dev ya da aşırı dar bedenlerde olduğu için nasıl olsa ucuz diye aldığınız kıyafetlerin Türkiye’ye dönünce “sadece bir anı” olarak kalması düşünmeden alışveriş yapan hevesliler için olası! Bu mağazalarda herkesin kapış kapış aldığı birşey varsa o da (gerçekten her sene bu kadar çok sayıda nereden geldiğini merak ettiğim) her dükkanda onlarca olan farklı boy, renk ve tarzda kürkler. Ben de (sonradan bir kez bile giyemediğim) bir tane kürk almıştım 30 Euro’ya. Ki, fiyatlar hep bu civarda. 30 Euro’ya aldığım kürkün (o dönem düşük Euro kuru sağolsun) muhtemelen aynı fiyata temizletmeye götürdüğüm kuru temizlemecide gerçek tavşan kürkü olduğunu (ve dolayısıyla da su değmemesi gerektiğini) duyunca şok olmuştum. Yani; küçük bir hayvan düşmanıysanız veya zaten ikinci el diye vicdanlar hafifleyebilecekse Marais’deki vintage mağazalarında rahatlıkla çok uygun fiyatlı gerçek kürkler bulabilirsiniz.

photo 2
Le Marais: Paris’te Mini Vintage & Keyif Rehberi
freepstar

Bana göre Le Marais’de alışveriş yapabileceğiniz en eli yüzü düzgün vintage dükkanı Coiffeur Vintage. Gitmeden önce yaptığım araştırmalarda adına çok sık rastladığım Free ‘P’ Star ise daha iddialı kıyafet avcılarına göre, çünkü adeta bir cadı bohçası. Onun kardeş mağazası Rue Roi de Sicile’in sonundaki Rue de La Verrerie’deki Fripes Star ise Free P’ye göre daha derli toplu bir mağaza olduğu için daha çok tavsiye edilebilir.

vintage 3
Le Marais: Paris’te Mini Vintage & Keyif Rehberi

Lüks marka arayanlar için ise Vintage Bar ve Come on Eileen’i önerebilirim. Bu iki mağaza da oldukça eski görünen, hatta yer yer kokan ürünlere en az birkaç yüz Euro vermeniz gereken mağazalar ve herhangi bir dezenfekte etme durumu veya ekspertiz kontrolünden geçme garantisi olmadığı için Chanel de satsa düşündürüyor. Lüks marka avcıları, Paris’in başka semtlerindeki büyük vintage mağazalarını deneyebilirler. Kısacası Le Marais, ilk vintage deneyiminizi yaşamanız için güzel. Yine de için Londra Covent Garden’ın ikinci el olmayan ama yine de vintage store olarak geçen mağazalarını daha iyi deneyimler ve dolabınızda uzun süre yer edebilecek akıllı alışverişler için daha çok tavsiye ederim.

Vintage bar
Le Marais: Paris’te Mini Vintage & Keyif Rehberi

Bu arada Sizi Marais’ye götürmüşken birşeyler atıştırmadan bırakmam! Eski bir Yahudi mahallesi olan Marais’de falafelciler arasında İsrailli-Filistinli falafelci çekişmesi var. Benim oyum L’As du Falafel’e gidiyor. Sonrasında Rue Roi de Sicile’deki küçük kafe-barlardan birinde güzel bir kadeh şarap içebilirsiniz. Yine aynı sokaktaki Carré d´artistes’e uğramadan geçmeyin derim. Sanatı herkese ulaşılabilir kılmayı amaçlayan, Paris’in ve dünyanın çeşitli yerlerinde konumlanmış Carré d´artistes galerileri, belli bir üne kavuşmuş ya da gelecek vaat eden sanatçıların eserlerini oldukça uygun fiyatlara satıyor. En son Marais’deki şubesine gittiğimde tesadüfen İstanbul’da da bir şubesini açmak için orada eğitim alan bir Türk’le karşılaşmıştım; halen heyecanla İstanbul şubesini bekliyorum. Son olarak Marais’nin sokaklarına dağılmış butik parfüm mağazalarını da bir koklayın. Hepsinin kendi özel kokularını ürettiği birçok minik parfumerie mevcut. Ben nispeten büyük bir zincir olan ve St Sulpice kilisenin yanında ve Champs-Élysées’de de dükkanı bulunan Annick Goutal’i çok seviyorum. Özel kokulara ilgi duyanlar için kaliteli, kalıcı ve biraz da cüzdan yakan parfümleriyle küçük bir vaha.

vintage 2
Le Marais: Paris’te Mini Vintage & Keyif Rehberi

İdeal bir Parizyen gün için, sabah modern sanatın atlıları Tate Modern-Centre Pompidou-MoMa üçlüsünün Fransız kahramanı Centre Pompidou’da güne başlayıp (ki, müze mağazalarını seviyorsanız uzunca bir zaman geçirebilecek iki çok güzel mağazası da var) Le Marais’de alışveriş-dolanma yapıp akşam da Paris’in hip mahallerinden Oberkampf’ta gecenizi sonlandırabilirsiniz. Amusez-vous bien!

photo 1
Le Marais: Paris’te Mini Vintage & Keyif Rehberi

Le Marais Vintage Mağaza Adresleri

Coiffeur Vintage: 32, Rue de Rosiers 75004 Paris Konum
Free ‘P’ Star: 8 rue Ste-Croix-de-la-Bretonnerie 75004 Paris Konum
Fripes Star: 1, Rue de la Verrerie 75004 Paris Konum
Fripirium: 2 Rue de la Verrerie 75004 Paris Konum
Vintage Bar: 16 Rue de la Verrerie 75004 Paris Konum
Come on Eileen: 16 rue des Taillandiers 75011 Paris Konum