Paris’i kaç güne sığdırabilirsin?

Şehrimiz Paris, ülkemiz Fransa. Gezdiğimiz gün sayısı 15.

Gecesi ayrı güzel gündüzü ayrı. Yapacağın ilk iş haftalık ya da günlük metro bileti almak olsun ve tabii bir de harita. Sonra nereye gitsen, her köşesi muhteşem!

pari (21)

pari (29)

Gidilecek ilk yer: Eiffel Kulesi

Dibinde uzun bir kuyruk. Asansörüne binmek için ben diyeyim bir saat, sen de bir buçuk saat bekliyorsun. Asansör görevlisi kabin içerisinde açmış kitap okuyor. E kolay değil saatlerce inip çıkıyor, tek görevi tuşa basmak. Tavsiyem gece çıkın kuleye. Işıl ışıl Paris ayaklarınızın altında bir başka güzel manzara! Geziniz bitince de inin, kulenin altında bir şarap için, sırt üstü saatlerce kendisini izleyin bahçesinin çimenlerinden.

eyfel kulesi

Kulenin dibinde çok fazla dolandırıcı var dikkat edin, gözünüz tutmadıysa insanlara cevap vermeyin. Mesela gelip size anket yapmak istediklerini söyleyen tipler bilin ki cebinizdeki paraya göz dikmişlerdir. Bizi bunlar için uyardılar ve birçok anket yapmak isteyen tipleri geri çevirdik.

pari (38)

Champs Élysées Caddesi

Üzerinde çeşit çeşit cafeler ve ünlü markaların mağazaları, sokaklarda dansçılar, göstericiler. Nereye baksanız ayrı güzellik! Caddenin başındaki parkta dinlenebilirsiniz ve burada bir hotdog yemelisiniz. Parkların içerisindeki çeşmelerden mataranızı da doldurabilirsiniz, suları içilebiliyor.

Champs Élysées Caddesi üzerinde çok meşhur bir midyeci var: Leon de Bruxelles, parmaklarımızı yedik! Kesinlikle bu mekana uğrayın derim.

paris - leon

Palais Garnier Opera Binası

Biz bu binanın içerisine girmektense merdivenlerinde oturmayı tercih ettik. Otelimize çok yakın olduğu için yolumuzun üstüydü ve dışı tahminimizce içinden daha eğlenceliydi. Önünde sürekli bir gösteri yapan gruplar oluyordu. Gecesi de güzel, gündüzü de…

paris opera binasi

pari (19)

Sacré-Coeur Bazilikası

Bu kilise, Paris’i tepeden seyredebileceğiniz, bahçesinde şarap içip bir şeyler atıştırabileceğiniz ve fatoğraf çekebileceğiniz turistik bir merkez. Bir de bu kilisenin etrafında çok güzel sokaklar var. Sanatçılar yolda sizi durdurup resminizi çizmeyi teklif ediyorlar. Burada mutlaka dondurma yiyin.

pari (51)

pari (57)

Seine Nehri Kıyısı

Burada marketten aldığınız abur cuburları nehre doğru ayaklarınızı uzatarak götürebilirsiniz. Böylece hem dinlenmiş olur, hem de nehirdeki yaşamı gözlemlersiniz. Nehrin yanında sahaflar var, eski kitap ve hediyelik eşyalar, yazıtlar, resimler, bardak altlıkları gibi şeyler satıyorlar. Gelip geçen gezi vapurlarına binin. Biz binmemiştik ama bir daha gidersem kesin binerim.

pari (102)

Nehrin üzerinde meşhur, köprülere asılan kilitler var. Sevgilinin ve kendi ismini yazıyor, köprüye kilitliyorsun ve anahtarı cup nehre atıyorsun. Adet böyleymiş.

pari (73)

Notre Dame Katedrali

Burası büyüleyici bir yer ve güneş batımında seyrine doyum olmuyor.İçeri girecekseniz omuzlarınızın açık olmaması gerekiyor.

paris - notre dame

pari (5)

Louvre Müzesi

Bu müze bir günde bitmez! Kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biri. Parkında vakit geçirmek havuzların kenarında güneşin tadını çıkarmak ayrı güzel. Müzenin içerisinde her tarih dilimine hitap eden sergiler var. Mükemmel bir yapı, mükemmel bir park.

pari (81)pari (98)

pari (99)

Centre Pompidou

İçerideki modern sanat ve tasarım sergileri bir yana,  bu binanın dışı içinden daha ilginç! Herkes önündek meydanda binaya doğru oturmuş, şov yapıp para kazanan sokak sanatçılarının performanslarını izliyorlar. Biz de bir kahve alıp hepsini izlemeye başladık böylece yorgunluğumuzu atmış olduk.

pari (69)

Ve Disneyland!

İşte gezimizin asıl amacı! Burası için kesinlikle bir gün ayırın. Metro ile gidilebilen ve neredeyse şehrin dışındaki eğlence parkının iki bölümü var: Biri Studyo diye geçiyor. Burası ilk bölümden sonra yapılmış, yeni bir alan. Diğer bölüm ise eski fakat bizim için ütopik! Günlüğü 80 euroluk bilet alıyor ve tüm oyuncaklara binebiliyorsunuz. Sabah erken gitmelisiniz çünkü kalabalıklaştıkça kuyrukta bekleme süresi 1 buçuk saati aşabiliyor.

pari (46)

pari (42)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN