En İyi Şehir Filmleri’ni sizin için seçtik! Şangay’da geçen “Lost in Translation”dan, Roma’daki “To Rome With Love”a, Paris’in sokaklarını keşfettiğimiz “Paris, Je T’aime” kadar çeşit çeşit şehir filmleri karşınızda!

En İyi Şehir Filmleri

Midnight in Paris (Woody Allen, 2011)

youtube play youtube play

Gil ve nişanlısı İnez, ailelerinin iş seyahatlerini bahane ederek Paris’e giderler. Gil, Hollywood’da başarılı bir yazar olmasına rağmen, ilk romanını yazmakta zorluk çeker. Paris’e gelince, şehre açık olur ve Inez ile evlenince buraya taşınmaları gerektiğini düşünür. Gil, bir gece Paris sokaklarında yürüyüşe çıkar ve kendini 1920’lerde, ilham aldığı sanatçıların arasında bulur. Gil’in 1920’lere olan bu yolculukları hayatını ve bakış açısını değiştirir. Midnight in Paris, sahneleri ve müzikleriyle Paris’e bir kez daha aşık olmanızı sağlayacak bir film. “Yağmurlu bir gecede Paris’te öpüşmediyseniz, hiç öpüşmemişsiniz demektir” diyen Woody Allen’ın Paris’ini görmek sizi mutlu edecek!

IMDb Puanı: 7.7/10

Lost in Translation (Sofia Coppola, 2003)

youtube play youtube play

Bob, hayatından bıkmış ünlü bir aktördür. Bob’a bir alkol markası tarafından Tokyo’da çekilecek büyük bütçeli bir reklam filmi teklifi gelir. Bütçenin 2 milyon dolar olmasından dolayı, Bob, istemese de Şangay’a gider. Charlotte ise fotoğrafçı kocasının peşinden Tokyo’ya gelen genç bir üniversite mezunudur. Bob ve Charlotte hayatlarını her anlamda sorguladıkları bir bu dönemde bir otelde karşılaşırlar ve kısa zamanda birbirleriyle çok fazla şey paylaşırlar. Scarlett Johansson ve Bill Murray, film boyunca bize adeta Tokyo’yu gezdiriyorlar. Lost in Translation, Tokyo’nun gökdelenleri ve ışıklarıyla daha da etkileyici hale gelmiş bir film. İzlemelisiniz!

IMDb Puanı: 7.7/10

To Rome with Love (Woody Allen, 2012)

youtube play youtube play

Farklı karakterlerin, çeşitli dönemlerini anlatan “To Rome With Love”, Woody Allen’ın Midnight in Paris’ten sonraki büyük eseri. Alec Baldwin’den ünlü İtalyan oyuncu Roberto Benigni’yi birçok ünlü ismi gördüğümüz filmde, adeta Roma’nın daracık ara sokaklarında kayboluyor, geniş ve ihtişamlı meydanlarından ilham alıyoruz. Karakterlerin üzerinden anlatılan film sayesinde, Roma’ya aşık olacaksınız.

IMDb Puanı: 6.3/10

New York, I Love You (Fatih Akın…Allen Hughes -11 Ayrı Yönetmen-, 2009)

youtube play youtube play

Fatih Akın’dan Natalie Portman’a 11 ayrı yönetmen tarafından çekilen kısa filmlerin birleşimi “New York, I Love You”. Filmde, New York’ta yaşanan 11 ayrı olaya tanık oluyoruz. Orlando Bloom’dan Andy Garcia’ya, Ethan Hawke’tan Blake Lively’ye onlarca ünlü ismin yer aldığı film, New York’un sokaklarında ne kadar çok olay yaşandığını anlatıyor bize. Biz Türkler için ise filmin sürprizi Uğur Yücel. Bir New York severseniz, izlemesi rahat olan, size asla yormayacak bu filmi izlemeniz tavsiyedir!

IMDb Puanı: 6.3/10

Vicky Cristina Barcelona (Woody Allen, 2008)

youtube play youtube play

Cristina ve Vicky beraber Barselona’ya giderler ve orada çekici bir ressam olan Juan Antonio ile tanışırlar. Cristina anında Juan Antonio’nun özgür ruhundan etkilenir ve aralarında bir şeyler başlar. Ancak Juan Antonio’nun hayatında kendisi gibi sanatçı olan başka biri daha vardır; Maria Elena. Çekici ve eğlenceli bir film olan “Vicky Cristina Barcelona”, Barselona’nın şehir ruhunu birebir yansıtıyor. Scarlett Johanson, Penelope Cruz, Rebecca Hall ve Javier Bardem’in başrollerini paylaştığı bu filmi izleyip, sonra yeni heyecanlar aramaya Barselona’ya gidebilirsiniz!

IMDb Puanı: 7.1/10

Paris, je t’aime (Oliver Assayas…Federic Auburtin – 20 Ayrı Yönetmen-, 2006)

youtube play youtube play

Dünyanın en romantik şehri olarak bilinen Paris’te büyük aşklar yaşanır. Bu herkes için böyledir. Paris Je T’aime de, Paris’te yaşanan farklı 20 anı bize göstermek amacıyla 20 farklı yönetmen tarafından yönetilen bir film. Her film bir öncekinin son sahnesiyle başlıyor ve ortaya, hepsinin temelinde “aşk” olan 20 ayrı kısa film çıkıyor. Paris Je T’aime’i seyrederken hem Paris’i deneyimleyecek aynı zamanda farklı karakterlerinin hayatlarının içerisine gireceksiniz.

IMDb Puanı: 7.3/10

In Bruges (Martin McDonagh, 2008)

youtube play youtube play

Ray ve Ken, patronları Harry tarafından iki haftalığına Brugge’e gönderilirler, telefon gelene kadar oradan ayrılamazlar. Komedi aynı zamanda bol aksiyon dolu bu filmde, Brugge’u resmen keşfediyorsunuz. Tarihi ve kendine özgü tarzı binalarıyla Brugge’ü seyretmek, hem gülmek hem de her sahnesinde ayrı heyecanlanmak istiyorsanız “In Bruges” sizin filminiz!

IMDb Puanı: 7.9/10

What Happens in Vegas (Tom Vaugan, 2008)

youtube play youtube play

Joy ve Jack, sarhoş oldukları bir gecede Las Vegas’ta tanışırlar. Geceyi beraber geçiren ikili, sabah kalktıklarında önceki gece evlendiklerini fark ederler. Ertesi akşam Joy, Jack’in elindeki tek jetonu makineye atar ve 3 milyon dolar değerindeki büyük ikramiye ikisine birden çıkar. Bu ikramiyeyi yarı yarıya paylaşmak ve evliliklerini kurula kanıtlamak için bir süre beraber yaşamak zorunda kalırlar. Bundan sonrasında film, tam bir “romantik komedi”ye dönüşür. Biraz gülmek istiyorsanız, Las Vegas’ın çekiciliğini, çılgınlığını, gece hayatını ve eğlencesini her yönde anlatan bu filmi mutlaka seyredin!

IMDb Puanı: 6.1/10

When in Rome (Mark Steven Johnson, 2010)

youtube play youtube play

Şehir filmleri listemizin sonuncusu When in Rome. Beth, çalışkan ve kariyerinde başarılı bir kadındır; ancak son ilişkisi “Beth’in kariyerini ilişkisinden daha çok önemsemesi” yüzünden bitmiştir. Eski sevgilisi, Beth’ten ayrıldıktan hemen sonra nişanlanınca, Beth’in aşka olan tüm güveni sarsılır. Roma’ya kız kardeşinin düğününe giden Beth, sarhoş olduğu bir gece aşk çeşmesine bir bozuk para atar. Bozuk paranın büyüsünün başladığını New York’a dönüp, herkesin ona aşık olmaya başladığını görünce fark eder. Bu büyünün bozulmasını isteyen Beth’in olaylarını izlerken çok güleceksiniz. Roma ve New York’ta geçen bu film, klasik ama keyifli bir romantik komedi. Roma’ya özleminiz bu aralar arttıysa, “When in Rome “size ilaç gibi gelecek!

IMDb Puanı: 5.6/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri