Ateş bulunup kontrol altına alındıktan sonra, yüksek derecelere çıkarılan ateşle şekillenen objeler gündelik hayatımızda şekillendiler, sanatın ve tasarımın temel ögelerinden biri olarak girdiler. Mısır ve Mezopotamya’da bulunan milat öncesi ilk örnekleri camın binlerce yıllık tarihini bizlere hatırlatırken, insanlık tarihi ile gelişen camın, ülkemizde dekoratif ve günlük kullanım cam ürünleri ile en bilinen fabrika ve mağaza zincirlerinden biri Paşabahçe’dir.

pasabahce_omnia_sergisi (7)

Omnia [ ohm-nee-ah ]

Hayat iki bölümdür; Geçmiş bir rüya, gelecek bir dilek.

pasabahce_omnia_sergisi (2)

Bu yüzden OMNIA, yani Latince “her şey” anlamına gelen bu isim bu sergiye ve seriye verilebilinecek en güzel isim. Omnia’da nargileden, çay bardaklarına, nazar boncuklarından, kadehlere, hatta kuş yuvalarına kadar cam ile üretilmiş geniş bir ürün yelpazesi sergileniyor. Çoğu tasarımcı sergi için tasarladığı ürünleri geçmiş deneyimlerini yeni ile buluşturarak yorumlamış, kimisi geleneksel teknikleri farklı teknikler ile birleştirerek ortaya harika çalışmalar çıkarmış. Zaten oldukça güzel ve detaylı hazırlanmış katalogda da sergiye yaklaşım şu şekilde belirtiliyor;

pasabahce_omnia_sergisi (3)

“Nesnelerin işlevlerini ve işlevselliklerini yeniden tanımlamak, kültürel değerlere sahip çıkmak, gelenekleri başka hallerde, formlarda, renklerde cesaretle sürdürmek; günümüzde yaşatabilmek, yarınlara taşıyabilmek. Camın doğasını ve olanaklarını yeniden keşfetmek, camın yaşam alanını genişletmek.”

pasabahce_omnia_sergisi (4)

Bu bağlamda sergiyi gezerken herhangi bir mağazanın rafları arasında gezmekten çok daha fazlasını içeren bir deneyim yaşamış oluyorsunuz. Şimdilik sadece belirli mağazalarda belirli ürünlerin satıldığı seri oldukça estetik bir şekilde sunulmuş. Özel tasarlanmış standlara yerleştirilen ürünlere aynı zamanda tasarım aşamalarını gösteren video projeksiyonu eşlik ediyor. AUTOBAN’ın cam tabureleri, Erdem Akan’ın kağıt ağırlıkları, Nazan Pak’ın nazarlıkları, Tomas Kral’ın Pamukkale’yi yorumladığı cam kaseleri, Umut Demirel’in yenilikçi “Çeşm-i Bülbül” serisi ve tüm tasarım çay bardakları kesinlikle görülmeye değer. Paşabahçe, tasarımcılar ile çalışılınca, tasarımcı ve usta beraberliği ortaya çıkınca ne kadar estetik ve kullanışlı ürünler ortaya çıkabileceğini bir kez daha ispatlamış oldu. Mimarlık sektöründe sıkça karşılaştığımız bu durum umarım tüm büyük zincirlere örnek olur ve böylece değerli tasarımcılar tarafından yorumlanan değerlerimizi daha ölümsüz hale getirebiliriz. Umarım genç ve alanında ün yapmamış tasarımcılar ile de böyle bir serginin devamını görürüz.

pasabahce_omnia_sergisi (5)

Kısaca sergi alanından da bahsetmek gerekirse de, atölyeistanbul bünyesinde sürekli değişecek sergiler, atölye çalışmaları, ofis kullanımı için harika bir alan tasarlanmış. Yenilikçi tasarımı, dekoratif görünümlü ve sürdürülebilir malzemeler ile tasarlanmış dış bahçesi, açılacak bar ve kafeleri ile oldukça hareketli bir bölge olacak Bomontiada.

pasabahce_omnia_sergisi (1)

Sergiyi 11 Aralık tarihine kadar ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?