Boş günlerimde kahvaltı sofrasına sabah oturup kahvaltıyı beş çayıyla birleştirecek kadar uzun tutmayı seviyorum. Evet, bütün gün yemek yiyebilirim ve kahvaltı favori öğünüm. Moda’da da mükemmel kahvaltıcılar olduğunu biliyorum, bunların arasında Pattis ise yeni keşfettiğim ve çok beğendiğim bir mekan oldu. Yazıya başlamadan uyarayım, yemekler hakkında konuşmayı çok severim. O yüzden bu yazı diyettekiler, hamileler ve yazıyı okurken karnı aç olanlar için tehlikeli olabilir.

Pattis
Pattis | Fotoğraf: Kübra Ketenci

Konum

Menülerindeki birçok yeni lezzeti Pattis’in sahibi Derya ile keyifli bir sohbet eşliğinde deneme fırsatı buldum. Derya ile sohbet ederken 2 saat nasıl geçti hiç anlamadım bile. 

Öncelikle Pattis mevsimselliğe önem veren, mevsiminde olan sebze ve meyveleri kullanmaya önem veren bir işletme. Yani kışın giderseniz domates sormayın. Genel olarak kışın domates yemeyin zaten. Bununla birlikte ellerinden geldikçe yerel üreticiyi destekliyorlar. Kısacası Pattis’e uğramak için yemeklerinin lezzetinden başka sebepler de var.

Pattis
Pattis Moda | Fotoğraf: Kübra Ketenci

Özellikle dönem dönem belli bir süre için sundukları konsept menüleri kaçırmamanızı tavsiye ederim. Ben bu menülerden kış kahvaltısı menüsünü deneme fırsatı buldum. Şimdi bu menünün ayrıntılarına geçiyorum.

Kış Sebzeli ve Peynirli Frittata
Kış Sebzeli ve Peynirli Frittata | Fotoğraf: Kübra Ketenci

Menüyü Kış Sebzeli ve Peynirli Frittata ile denemeye başladık. Bu frittatanın brokoliye bakışınızı değiştireceğine eminim. Sebze sevmeyenlere sebzeyi sevdirecek, pancardan sos mu olur diyenleri şaşırtacak bir tabak… 

Fıstık Ezmeli Kahvaltılık Sos
Fıstık Ezmeli Kahvaltılık Sos | Fotoğraf: Kübra Ketenci

Ardından inanılmaz lezzetli bir kahvaltılık sos denedim. Ama kahvaltılık sos deyince akla gelen salçalı, sabah sabah insanın midesini yoran tarzda bir sos değil; fıstık ezmeli, çok hafif ve aşırı lezzetli bir sos. 

Sıcak Kahvaltı Tabağı
Sıcak Kahvaltı Tabağı | Fotoğraf: Kübra Ketenci

Fıstık ezmeli sostan sonra Sıcak Kahvaltı Tabağı’nı denedik ve lunapark gibiydi. Tabakta çeşit çeşit yiyecekler var ve hepsi farklı bir yöntemle pişmiş, farklı deneyimler sunuyor… Tabakta neler var derseniz; gravyerli sosis, ekşi mayalı ekmek üzerine göz yumurta, kızarmış hellim, tam mevsiminden fırınlanmış sebzeler, sote mantar, ızgara avokado, patates mücver ve üzerine dana bacon. Doyma garantili, tadı damakta kalacak, bağımlılık yapacak bir tabak. Bu arada kış kahvaltı menüsünde sundukları sıcak kahvaltı tabağını kalıcı menüye de eklediklerini söylemeden geçmeyeyim.

Bombay Omelet Burrito | Kübra Ketenci
Bombay Omelet Burrito | Fotoğraf: Kübra Ketenci

Sonrasında sıra geldi Bombay Omelet Burrito’ya. Hint baharatlarıyla tatlandırılmış ıspanaklı ve tulum peynirli burrito müthiş bir ev yapımı chili sosla sunuluyor. 

Cheddarlı Bisküvi ve Çıtır Dana Bacon
Cheddarlı Bisküvi ve Çıtır Dana Bacon| Fotoğraf: Kübra Ketenci

Cheddarlı Bisküvi ve Çıtır Dana Bacon da kış kahvaltı menüsünde sunulup çok sevildiği için kalıcı menüye eklenen lezzetlerden biri. Şimdi size anlatmaya çalışacağım ama mümkün mü bilmiyorum. Tavukçularda yediğimiz biscuit’ler vardır ya, onun daha yumuşağını ve çok daha lezzetlisini düşünün. Üstüne yerken asla yormayan bir cheddar sos ve çıtır dana bacon… Hepsinden bir parça alıp ağzınıza atınca yumuşak, çıtır ve akışkan dokuların bir araya gelmesiyle oluşan deneyim lezzeti yükseltiyor ve gerçek anlamda bir lezzet patlaması yaşıyorsunuz. Lezzeti hissedebildiniz mi?

Elmalı Crumble
Elmalı Crumble | Fotoğraf: Kübra Ketenci

Son olarak da Elmalı Crumble’la bütün yediklerimin üstüne hafif ve tatlı bir kapanış yaptım. Karamel sosu ve çok hafif kremasıyla yediğimin bu kadar fazla yemeğin üstüne gerçekten hiç rahatsız etmedi; kolayca ve keyifle yedim. 

Bir de yemekleri çok güzel ve iştah açıcı gösteren bir unsuru da tebrik etmek istiyorum: Tabaklar! Böyle şeylere dikkat eden biri olarak beni çok mutlu etti tabaklarla yemeklerin uyumu. 😊 Umarım bu anlattığım lezzetlerin hepsini deneme fırsatınız olur. Olmazsa da bu fırsatı yaratmanızı tavsiye ederim. Benim yazıyı yazarken bile karnım acıktı. Ve umarım yakın zamanda başka bir konsept menüyü denemek için tekrar giderim Pattis’e. 

Instagram

Kapak Fotoğrafı : Instagram/ @pattis.co

İlginizi çekebilir: Petite Guide’dan Moda Kahvaltı Mekanları