Bu indirimler kaçmaz bu son şans üzerine her birimiz mutlaka bir reklam görmüşsünüzdür, peki bu reklamlar ve pazarlama stratejileri bu algı durumunu nasıl etkiliyor bu bitmeyen indirimler nasıl bu hale geldi gelin bunları bu yazı içerisinde inceleyelim.

Pazarlama Stratejileri
Pazarlama Stratejileri | Fotoğraf: Unsplash/@rupixen

Online Alışveriş

Her an istediğimiz mağazaya ulaşıp, aldığımız ürünler için daha sonra kargo sıkıntısı çektiğimiz alışveriş sürecini online alışveriş olarak adlandırıyoruz. Tabii bu internet alışverişi süreci bulunduğumuz süreçte vazgeçilmez bir alışkanlığımız oldu. Büyük markaların devasa indirimleri ile birlikte bizi adeta büyülüyor. Milattan önce e-posta ile gelen indirim mesajları artık ana akım mecralarda çok sık gördüğümüz bir karnaval haline geldi. İşin önemli kısmı pandemi olmadan önce online alt yapıları alışveriş için uygun olmayan firmalar bu bir yıllık süreç içinde  geleceğin tüketim aracına bu şekilde ulaştı.

Online Alışveriş
Online Alışveriş | Fotoğraf: Unsplash/@laurachouette

Birkaç sene önce büyük bir kısım fiziki alışverişin yerini online alışverişin alamayacağını güvenli olmadığını ya da her şeyin bulunmadığını  söylerken şu an bu algının tamamen değiştiğini görmek için çok uzaklara bakmamıza gerek kalmıyor. Büyük perakende firmaları adete artık A’dan Z’ye kobileri de içlerine katarak büyük birer AVM haline geldiler. Buraya kadar her şey çok güzel tıkla al anında ulaş ama indirim zamanı fiyatların önce yükseltilip sonra bir miktar düşürülüp indirim gibi gösterilmesi de bir garip ama algının kırılması için bir takım reklam türleri var.

Pazarlama Stratejileri: Algıyı Etkileyen Reklamlar

Pazarlamanın vazgeçilmezi reklamdır. Ürün, hizmet ne olursa olsun piyasada tutunmak ve piyasa ömrünü uzatmak için yapılan, tüketiciyi etkisi altında bırakan ve algısını da etkileyen en temel araçtır. Tüketmeye olan alışkanlığımız, ihtiyaçlarımızdan daha çok isteklerimize karşısında zayıf olan dayanma gücümüz ile birlikte reklamlarda indirim kelimesini görür görmez bizi harekete geçiriyor. Reklamlarda güven duyduğumuz ünlüleri  görmek bizi etkiliyor.

Pazarlama Stratejileri
Pazarlama Stratejileri | Fotoğraf: zoovu.com

Çoğunlukla markalar halkın büyük bir kısmı için kabul edilen ve işlerinde lider olarak görülen insanların marka ile özdeşleştirilmesi ve güven hissi oluşturmak için televizyon ve video reklamlarında bu yöntemi kullanıyor. Aynı zamanda kullanılan mixler ve özel müzikler zihnimizde devamlı çalması, akılda kalıcılığı için tekrar ediliyor ve tercih anlarında aklımıza o markanın gelmesini kolaylaştırılıyor bir nevi bilinç altını da etkiliyor. Bununla birlikte kullanılan metinlerin net ve kesin ifadeler kullanıp kolay anlaşılması da duruma son noktayı koyuyor. İnsan almasa bile bir girip “Bakayım neler varmış?” diyor.

Black Friday & Trendyol

Yurt dışında ve ülkemizde duyulan bilinen Black Friday, ABD’de en büyük indirimlerinin yaşandığı, insanların birbirini ezdiği, günlerce mağazaların önünde kamp yaptığı bir indirim dönemi. Ülkemizde de bu indirim zamanı benzer şekilde uygulanmak istense de etik olmayan bazı durumdan dolayı bir anda muhteşem süper mükemmel cumaya dönüştü. Trendyol bu özel indirim gününü ilk kullanan online alışveriş sitelerinden biri ve bu süreçte çok büyük bir popülerlik ve liderlik konumuna erişti. Zamanla, belli aralıklarla bu indirim dönemlerini ortaya koyması internet aramalarında onu ismi ilk olarak çıkan siteler arasına kaydetti; ancak zaman geçtikçe indirim kelimesinin de artık olağan bir hale getirdiğini gördük. Fiyatları bir yükseltip bir düşürüp indirim zamanı olarak öne sürdüğü zamanlar da oldu.

Black Friday
Black Friday | Fotoğraf: phonearena.com

Eskiden yılın bir zamanı olan ve beklenen indirim günleri Trendyol ile birlikte her ay, muhteşem olduğunu öne süren reklamlarla karşımıza çıkıyor. Bu durumun aslında bu kadar başarılı olmasında dijitalleşme ile birlikte ortaya çıkan online alışverişin ülkemizde bir-iki tane internet sitesi üzerinden büyük ölçüde reaksiyon alması etkili oldu. Unutulmaması gereken ise burada sürekli tekrar edilen kelimelerin (indirim gibi) zamanla önemini ve anlamını kaybedecek olması. Peki bu olduğunda markaların yeni pazarlama stratejileri ne olacak?

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@neonbrand

İlginizi çekebilir: Berkay Çolak’tan Kitle Kaynak