Pera Müzesi 16 Ekim’e dek birbirinden heyecan verici iki sergiye ev sahipliği yapıyor. Dijitalleşen dünyamız üzerinden fütüristik önermeler getiren Amerikalı sanatçı Katherine Behar’dan Veri Girişi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden ‘Karşılaşmalar’.

Ufuk açıcı eserleri görmek için sayılı günler kaldı.  İşte yıldızlar…

KatherineBehar-basın pul

E-Atık | 2014, Katherine Behar

1.  E-atık / Veri  Girişi

Katherine Behar imzalı iş, sıradan USB  parçaları bir araya getirilerek inşa edilen bir dizi heykelden oluşuyor. Bu heykellerin merkezinde yer aldığı bilimkurgu senaryosunda onlara hizmet için tasarlanan insanların yok olmalarından çok sonra çalışmaya devam etmekle lanetlenmiş ‘fosil cihazları’ görüyoruz.

 

KatherineBehar-basın pul

Roomba Rumba | 2015, Katherine Behar

2. Roomba Rumba / Veri Girişi

Yine Katherine Behar imzalı olan bir diğer iş ‘Roomba Rumba’.  Mekanı tanıyan, ev sahibi edasında bir temizlik robotu ‘roomba rumba’.  Kendisiyle ‘köşe kapmaca’ oynamalı, robotlar dünyasından insan olmayı deneyimlemelisiniz.  Üstelik geleceğin değil tam da bugünün dünyasında…

 

babaanne

Babaanne | 2015, Tuncay Çetin

3. Radyo, Babaanne, Diş Perisi, Yaşamın İzleri /Karşılaşmalar

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarından Tuncay Çetin uluslararası pek çok ödüle değer görülmüş bir fotoğraf sanatçısı…  Siyah-beyaz, yaşam ve ölüm arasında çarpıcı kareler ile selamlıyor ziyaretçileri.

4.  Hatıra /Karşılaşmalar

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimine devam eden  Handan Akarsu, 2012 yılında Devlet Resim Heykel Müzesi  yarışmasında resim dalında başarı ödülünün sahibi. Sergide yer alan Hatıra adlı eseri soyutu somutlaştırma iddiası taşıyor…

 

arayis

Arayış | 2013, Murat Ekmekçi

5. Arayış /Karşılaşmalar

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarından Murat Ekmekçi günlük yaşam alanlarında oluşturduğu komposizyonlar ile ‘mekan ve normal’ bağlamına farklı bakış açıları getiriyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN