Pera Palace Jumeriah’ın tam 121 yıldır hizmet verdiğini biliyor muydunuz? Önünden her geçtiğimde içeri girmesem de ilham almak için bir bakarım Pera Palace’in içerisine. Bu muhteşem tarihi otelin girişinin tam yanında ise Patisserie de Pera adlı bir cafe vardır; burası önceden pek ilginizi çekmemiş olabilir. Ancak yeni dekoruyla burayı es geçmek imkansız. Yaklaşık 2 ay önce yenilenen cafe, yeni dekoru ve lezzetli makaronlarıyla Pera’nın en şık mekanı olmaya aday.

Konum

İngiliz Mimar Anouska Hempel’in tasarladığı yeni Patisserie de Pera; makaron severler için tek kelimeyle bir cennet. Sakızlı makarondan fıstıklısına birçok çeşit yiyebiliyorsunuz ve her biri kusursuz tazelikte. Doğruyu söylemek gerekirse, burada aldığım makaron lezzetini uzun zamandır İstanbul’da hiçbir yerde bulamıyordum.

Patisserie de Pera’da kruvasan gibi Fransız kahvaltısı kaçamakları yapmanız da mümkün; yanında çeşitli reçelle sunulan kruvasan da benim gibi hamur işi sevenler ve İstanbul’da lezzetli bir Fransız kahvaltısı arayanlar için ideal.

Peki burada başka ne bulabilirsiniz? Çeşit çeşit pastalar, çilekli tartlar, cupcake’ler, el yapımı çikolatalar burada kesinlikle denenmesi gerekenlerden. Tabii, tatlınızı seçmişken yanında nostaljik fincanlarda servis edilen çaylar veya gurme kahvelerden şipariş etmeyi unutmayın. İçerideki detaylar o kadar şık ki, mekanın zevkine yediklerinizden ayrı servis tabaklarını ve fincanlarını deneyimlediğiniz zaman daha çok varıyorsunuz.

Patisserie de Pera’ya girdiğiniz zaman bir saatliğine de olsa, İstanbul’dan bir hayli uzaklaşıp Paris sokaklarında buluyorsunuz kendinizi. Ben kendimi Woody Allen’in “Midnight in Paris” filminde gibi hissediyorum her girdiğimde. Çalan Fransız müzikleri dinlemek, pembe tonlarındaki sandalyerde oturmak ve aksesuarları incelemek benim ruhuma çok iyi geliyor… “Pera’nın Pastanesi” anlamına gelen bu mekanın, Pera’nın sofistike ruhuna ne kadar yakıştığını içeri girince anlayacaksınız.

Patisserie de Pera Adres: Meşrutiyet Caddesi No. 52 Pera Palace Hotel