Thai mutfağının en önemli özelliklerinden biri baharat. Ama o sevimsiz Hindistan mutfağı gibi değil. Acısı kuvvetli, aroması zengin. Thai mutfağı genelde paylaşımlı. Ortaya söyleniyor her şey.

pera thai 1

Şişhane bölgesinde tam 14 sene. Dile kolay. Bu zamana kadar ayakta kalmak zor. Belli ki bir şeyler başarı ile temsil ediliyor. En İyi Uzakdoğu Restoranı gibi ödüller ile başarısını taçlandırmış bir mekan Pera Thai. Pek az restoranın alabildiği, Tayland Hükumeti tarafından verilen kalite belgesi bile bulunuyor. Mekanın işletmecisi ve aynı zamanda sahibi Neval Gürçay burayı bir restoran gibi değil, evi gibi görüyor. Yemek yiyenleri ise müşteri gibi değil, misafir olarak ağırlıyor.

Thai Mutfağı İle Pera Thai

Thai mutfağının en önemli özelliklerinden biri baharat. Ama o sevimsiz Hindistanmutfağı gibi değil. Acısı kuvvetli, aroması zengin. Thai mutfağı genelde paylaşımlı. Ortaya söyleniyor her şey. Böylesine acı ve yoğun baharatlı yemeklerde şarap yerine buz gibi bir bira söylersek ağzımız ve midemiz biraz daha nefes alacağını öngörerek, şaraptan değil biradan yana kullanıyoruz tercihimizi.

pera thai 3

Bu arada hemen belirteyim, buradaki yemekler öyle süslü sunumlar ile gelmiyor. Haliyle pek iyi fotoğraf veren yemeklerden bahsedemiyoruz. Ya da biz kısıtlı imkanlarda bu kadarını çekebildik diyelim. Ancak gelen tabakların hepsi çok uzun zaman önce Tayland‘tan alınmış ve artık bu tabakların yurt dışından Türkiye’ye sokulmasının da yasak olduğunu belirtiyor Neval Hanım. Yani pek kıymetli tabaklarda yiyorsunuz yemeklerinizi. Tabaklar, yediklerinizden daha değerli. Ona göre…

pera thai 2

Karides Kraker, Köri Soslu Tavuk baharatı bol. Bildiğimiz karides cisplerinin üzerine konularak yenilen bir körili tavuk. Hemen peşi sıra gelen karides kanepe ise biraz mırıldanmamıza sebep oluyor. Ilık servis edilen karidesli ekmekler. Yumurtalı ekmeğe benziyor ama tatları baya iyi.

pera thai 5

Ana yemeklerde bir hayli acı olan Kırmızı Köri Soslu Dana Eti acı seven beni bile biraz duraksattı. Bundan sonra gelecek her şey için Neval Hanım “Acılı mı olsun acısız mı?” diye sormak durumunda kaldı. O sebeple biraz dikkat aman!

pera thai 6

Yeşil Köri Soslu Tavuk yeşil körinin kırmızı kadar yakmıyor olmasından kaynaklı acısı biraz daha alınmış.

Ananaslı sebzeli pilavı çok merak ediyordum. Aslında bu yemek Tayland‘ta ananas içerisinde servis ediliyor. Ama burada o şekilde servis edilemediği için ananas şeklinde mavi tabaklar da işimizi görüyor. :)

pera thai 7

Tayland’ın en geleneksel yemeği Pad Thai. Bir noodle aslında bu. Ama Tayland usulü bir noodle.

Tatlı konusunda Thai Mutfağı biraz zayıf bana göre. klasik, kızarmış ballı muz,sorbet ve kızarmış dondurmanın ötesine geçilemiyor bu mutfaklarda. Ama bu kadar ağır baharatların üzerine ağzınızı tamamen nötrlediği ve keyifle mekandan çıkmanızı sağladığı için sorbet iyi bir tercih olur diyebilirim.

Pera Thai Adres: Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:74 Beyoğlu/İstanbul – 0212 245 5726

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN