IKSV Binasını solda bırakıp yukarı çıkarsanız karşınızda 6. Daire belediye binasını görürsünüz. Bilsar Binası ve Miss Pizza’yla başlayan Meşrutiyet Caddesi, Pera Palas’a daha ileride Rixos Pera’ya kadar devam eder. Tarih tekerrür ediyor derler ya çok doğru; annelerimizin, hatta anneannelerimizin döneminde çok popüler olan bu cadde, son yıllarda bizlerin de en uğrak bölgelerinden biri oldu. Bunun sebebi ise, Pera’da bulunan Meşrutiyet üzerindeki harika cafe ve restoranlar. Şimdi size anlatacağım Jack Russell, Pera’nın dekoru ve yemekleriyle sizin de hayran kalacağınız bir sakini…

“Meşrutiyet’in sakini” dediğime bakmayın, çok da sakin bir yer değil. Bu caddenin en hip mekanı burası; Pera’nın nezih aynı zamanda eğlenceli havasına en iyi şekilde ve en kaliteli şekilde ayak uyduran birkaç yerden biri. Jack Russell, müziği, servisi, ambiansı, yemekleri ile buraya 2 ay önce ilk girdiğim anda kalbimi çaldı…

Jack Russell’a girdiğiniz anda yüksek tavanı, kıpkırmızı duvarların üzerindeki renkli tabloları, oturma alanındaki rahatlık ortama hemen alışmanızı sağlıyor.

Burası bu kadar sık uğradığım bir mekan olunca işletmecisi Hakan Girgin ile tanışma fırsatı buldum ve kendisine bazı sorular yönelttim. Öncelikle neden Pera dediğim zaman, Hakan Bey’in verdiği cevap; “Burası İstanbul’un sanat ve eğlence bakımından merkezi, ben burada büyüdüm; İstanbul’un hem İstanbullular hem de turistler için kalbi Pera’da atıyor.” oldu. Kendisine kesinlikle katılıyorum, bir Pera aşığı olarak burasının İstanbul’un ruhunu yansıtan 5 bölgeden biri olduğunu düşünüyorum. Hakan Bey’in söylediğine göre, mekanın içerisindeki tablolar, ışıklandırma burayı bir sanat galerisi tarzında gösterme arzusundan… Eminim, Jack Russell’a ilk girildiğinde burayı bir pop-art sanat galerisi zanneden çok oluyordur. Adını çok sempatik bir köpek cinsinden alan Jack Russell’a bu ismi verme sebepleri ise kulağa sempatik gelen, “casual” ve şirin bir isim koymak istemeleriymiş. İçeri girdiğinizde barın yanında koskocaman bir Jack Russell resmi ile karşılaşınca mekana bu ismin ne kadar yakıştığını fark ediyorsunuz zaten. Bu arada mekandaki tablolar satılık, aklınızda bulunsun.

Jack Russell’da çalan müzikler gün içerisinde jazz ve soul’ken, akşam saatlerine doğru biraz daha hızlanıyor. Dikkatinizi çekerim, burası geceleri bir “club” değil, eğlence öncesi bir “warm-up” mekanı. Keyifli müzik dinleyebileceğiniz, lezzetli kokteyller içebileceğiniz Jack Russell gecenin geç saatleri için sizi hazırlıyor aslında. Buradan mutlu bir şekilde ayrılmanız, güzel bir gece geçirmenizin de temennisi oluyor.

Jack Russell’da harika bir steak tartar, pancarlı ahtapotlu risotto, kadayıflı karides yiyebilirsiniz. Sağlığına önem verenler için de çeşitli salatalar da mevcut.

Müzip lezzetler olarak da dilli kaşerli börek Jack Russell’ın spesiyallerinden…

Tatlınızı yedikten sonra geceye hazırlanmaya başlamak için elmalı ve passion fruitli Soso Mojito veya kavun likörlü Pain Killer’i tercih edebilirsiniz.

Kitlesini “25+, Beyoğlu, Cihangir, Galata ve Pera’da gezen, eğlenmeyi seven ve bilen insanlar” olarak nitelendiren Jack Russell’ın, Time Out İstanbul tarafından “En iyi ambians” ödülünü aldığını hatırlatmak gerek. Bu keyifli mekana hafta sonu aynı zamanda hafta içi de güzel vakit geçirmek için gidebilirsiniz.

Meşrutiyet Caddesi. Rixos Pera No: 44 Tepebaşı, İstanbul

Telefon: 0 212 2449830

Fotoğraflar: Zeka Sağlam

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?