Siz de SALT Beyoğlu’nun ev gibi bir ortam sunan Açık Sinema’sında farklı perspektifler getiren, ufuk açan, ilham veren ve dünyanın farklı kültürlerinden hikâyeler sunan filmler izlemeyi özlediniz, değil mi? Bu bir süre daha mümkün değil. Fakat SALT’ın seçtiği filmlerle buluşmak, önümüzdeki 10 hafta boyunca mümkün – üstelik ev gibi bir ortamda değil, tam da evinizde! Perşembe Sineması‘nın yeni programı Evde, 24 Eylül’den itibaren 10 hafta boyunca her perşembe günü bir filmi saltonline.org‘da çevrimiçi ve ücretsiz erişime açıyor.

perşembe sineması - evde
Symphony of Now [Bugünün Senfonisi] (2018)

Normal şartlarda SALT Beyoğlu’nun Açık Sinema adlı alanında, perşembe akşamları gerçekleşen, SALT’ın Perşembe Sineması başlıklı ücretsiz film gösterimleri, her şey ve herkes gibi pandemi sonrasında, geçici bir değişim geçiriyor. Böylece, 2014 yılından beri Garanti BBVA Mortgage desteğiyle süren Perşembe Sineması, yedinci yılında SALT Online aracılığıyla evlerimize uğruyor. Genellikle SALT sergileri ve araştırma programlarının da önemli bir parçası olan mimari, şehir yaşamı, kent hafızası ve kent tarihi gibi konular etrafında şekillenen Perşembe Sineması‘nın Evde başlıklı yeni programında, kurmaca ve belgesel on film yer alıyor.

perşembe sineması - evde
Martha: A Picture Story [Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü] (2019)

saltonline.org üzerinden erişime açık olan filmler, yoğun kentleşmenin vurduğu mahallelerdeki değişim rüzgârlarının, sorgulanmayan bir geleneğe karşı daha hakkaniyetli bir gelecek talebinin, bireysel ve toplumsal varoluş çabalarının ve her kesimden insanı buluşturan sokaklardan doğan yeni anlatıların peşinden gidiyor. Sokak kültürünün günümüz şehirlerindeki “normal anlayışını” nasıl altüst ettiğine bakıyor. Tahran’dan Tallinn’e, Lizbon’dan Pekin’e, Berlin’den New York’a, Hong Kong’dan Luanda ve Winnipeg’e uzanıyor. Şehri, ritmini ve normallerini dönüştüren canlı sokak kültürlerini bir araya getiriyor.

perşembe sineması - evde
Tehran Şehr-i Eşg [Tahran: Aşkın Şehri] (2018)

Programın ilk filmi, 24-26 Eylül tarihleri arasında erişilebilecek, Ali Jaberansari imzalı Tehran: Şehr-i Eşg / Tahran: Aşkın Şehri. Günümüz Tahran’ından yabancılaşmaya dair üç hikayeyi kuru mizahla bir araya getiriyor. Plastik cerrahi ve vücut geliştirmenin gitgide arttığı muhafazakâr bir şehirde “ideal” beden, ilişki ve hayat alısını yorumlayan film, içe kapanık ve yalnız üç karakter üzerinden mutluluğa giden yolları sorguluyor. 

perşembe sineması - evde
This Ain’t California [Burası Kaliforniya Değil] (2012)

Perşembe Sineması: “Evde” Filmleri

Programdaki diğer filmler ve sizi sürükleyeceği kentler ise sırasıyla şöyle: